Що таке «Хвороба X», та чи буде нова пандемія: представник ВООЗ про загрозу

Джерело: МОЗ України

Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко та представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт розповіли про те, що таке “Хвороба X”, чи буде нова пандемія, та як готується Україна до потенційних загроз.

“Хвороба Х – це не якась конкретна хвороба, так ми називаємо потенційну загрозу, яку вчені всього світу спільно намагаються завчасно спрогнозувати, щоб миттєво застосувати всі наявні ресурси для збереження найголовнішого – життя людей”, – пояснив міністр Віктор Ляшко.

За його словами, Україна є частиною глобального механізму. Міністр зазначив, що політична та галузева співпраця – це те, що дозволяє нам всім підготуватися якомога краще.

Зокрема, йдеться про оперативну розробку високоякісних діагностичних, терапевтичних засобів та вакцин: “Зараз мова про 100 днів на випадок наступної епідемії”.

Свого часу пандемія COVID-19 також була “хворобою Х”. Цей досвід став доказом того, наскільки вразливою є медицина, коли значно одномоментно зростає навантаження на медичних працівників, що призводить до появи відчуття їх недостатності, у тому числі лікарів-епідеміологів, недосконало працює система постійного (рутинного) епіднагляду, відсутня можливість на рівні країни досліджувати віруси і зміни в них, створювати вакцину та що потужність фармкомпаній окремих країн не здатна впоратися з глобальним попитом.

“Всесвітня організація охорони здоров’я постійно співпрацює з вченими, розробниками політик та іншими партнерами, щоб підготуватися до майбутніх загроз. “Хвороба X” – це термін, який використовується для позначення майбутньої ще невідомої хвороби та для нагадування світові про те, що ми повинні готуватися до невідомих захворювань разом із відомими загрозами”, – зазначив Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні.

Міністр Віктор Ляшко наголосив, що є три компоненти, які свідчать про готовність системи охорони здоров’я до викликів будь-яких епідемій: люди (кадровий потенціал), сильна лабораторна мережа, яка працює за міжнародними стандартами, та глобальне партнерство. За його словами, Україна розвиває кожну з них.

Що стосується розвитку кадрового потенціалу, то за останні 5 років 167 українських фахівців пройшли міжнародні навчання з польової епідеміології. Кожного року кількість інтернів, які вступають на спеціальність «Eпідеміологія», збільшується. У 2020 році – 14 інтернів, у 2022 – 70 інтернів, і така тенденція зберігатиметься.

Одна з найбільших глобальних загроз людству наразі – стійкість до антибіотиків. Тобто коли наявні ліки перестають діяти. У 2019 році майже 5 мільйонів смертей були повʼязані з антибіотикорезистентністю, більше ніж мільйон смертей були безпосередньо спричинені нею.

Щоб протистояти цій загрозі, лише за останні 2,5 року кількість бактеріологічних лабораторій збільшилась в Україні майже вдвічі – з 37 до 69, посилено дозорний епіднагляд за антимікробною резистентністю (зокрема, у поранених під час війни).

Також в Україні діє Національна вірусологічна референс-лабораторія ЦГЗ та Одеська субрегіональна лабораторія, які мають акредитацію ВООЗ. Їхня діяльність відповідає найвищому рівню ефективності та якості за міжнародними стандартами.

У МОЗ зазначили, що це дозволяє нашим фахівцям працювати «за одними правилами зі світом» – використовувати сучасні реагенти та слідувати міжнародним протоколам, оперативно обмінюватися даними. Нацлабораторія входить до Європейської регіональної лабораторної мережі ВООЗ. Це діагностики небезпечних інфекційних хвороб, які швидко передаються і здатні спровокувати епідемії: поліомієліту, кору, краснухи, грипу, особливо небезпечних вірусних інфекцій (гарячок денге, Західного Нілу та інших хантавірусних інфекцій).

Головного психіатра ЗСУ, якого 21 січня 2025 року затримали на хабарництві, вже затримували за аналогічний злочин ще у 2017 році.

Працівники ДБР у взаємодії з СБУ та Нацполіцією викрили командира взводу однієї з військових частин на Тернопільщині. Він використовував підлеглого військовослужбовця для виконання робіт на своїх родинних об’єктах нерухомості, виплачуючи йому “бойові”.

Міністерство юстиції України повідомило про відновлення роботи низки реєстрів, зокрема Державного реєстру прав на нерухоме майно, Єдиного реєстру боржників, а також можливості здійснювати пов’язані адміністративні послуги.

Військовий з Міжнародного легіону ГУР Андрій “Тритя” Турас, розповів, як до Оленівки (тимчасово окупована Донеччина) після теракту приїжджав американський актор Стівен Сігал, який підтримує РФ.

На тимчасово окупованих територіях Луганщини близько 80 тисяч людей залишилися без водопостачання через аварію.