Шольц заборонив Путіну цитувати Канта

Джерело: DW

22 квітня у Берліні відбулася урочиста церемонія відкриття ювілейного року з нагоди 300-річчя німецького філософа Іммануїла Канта. Під час своєї промови канцлер Німеччини Олаф Шольц заборонив главі РФ Володимиру Путіну посилатися на Канта, зазначив, що його дії “суперечить усім основним твердженням” мислителя.

У промові “Роздуми про трактат німецького філософа Канта “До вічного миру” Шольц розмірковував не тільки і не стільки про Канта, скільки про російського президента, для якого Кант — один із “улюблених філософів”. Канцлер ФРН знає, що Кант став фактично “брендом Калінінграда”.

Шольц розкритикував лицемірство російського глави, який використовує німецького філософа у своїх пропагандистських цілях.

Він вказав на важливості трактату “До вічного миру”. Попри те, що в цій праці не знайти практичних рекомендацій щодо вирішення військових конфліктів 21 століття, у ньому є розумні поради, над якими варто задуматися.

“Той, на кого напали, має право боронитися”. І ще: “Справжній мир завжди виходить за межі простого припинення вогню та відстрочення бойових дій”.

Німецький канцлер заборонив президенту РФ Володимиру Путіну посилатися на Канта. Він вважає, що  Путін не має на це жодного права. Тоді як путінський режим намагається будь-що привласнити собі філософа та його праці, заявив Шольц у Берліні.

На думку німецького політика, Росія не має права присвоювати собі Канта, тому що  війна росіян проти України суперечить усім основним твердженням філософа.

Руйнування, які завдає Росія Україні, говорять про бажання знищення, масштаби якого мало хто міг собі уявити у 21 столітті, – заявив Шольц. – Кант писав про те, що жодна держава не має права втручатися насильницьким шляхом у справи іншої країни.

І тим абсурднішим є той факт, що російський президент посилається саме на Канта, вважає німецький канцлер.

У 2024 році Путін на зустрічі зі студентами в Калінінграді закликав вивчати праці Канта, одного з найбільших мислителів в історії. Російський президент акцентував на те, що Кант закликав мати “мужність користуватися власним розумом”.

Варто зауважити, що Олаф Шольц не бачить сенсу у відновленні діалогу з главою РФ Володимиром Путіним, доки триває повномасштабна війна проти України.

Шольц зауважив, що мав кілька розмов з Путіним у минулому, і не виключив подальших дискусій у майбутньому. З ініціативи українського уряду є дипломатичні зусилля на рівні радників з національної безпеки, куди входять і країни Глобального півдня.

Однак додав, що це станеться тоді, коли Росія зрозуміє, що диктованого миру не буде, і Путін зрозуміє, що він повинен відмовитися від своєї кампанії і вивести свої війська з території України.

На переконання канцлера ФРН, розмови мають сенс, коли вони справді можуть вплинути на ситуацію, проте зараз усе  вказує на небажання Кремля припиняти війну. Шольц не очікує швидкого завершення загарбницької війни проти України, тому Німеччина “ще тривалий час постачатиме озброєння Україні”. Шольц акцентував, що підтримуватиме Київ стільки, скільки буде потрібно.

На тлі процесу поступової ізоляції російського президента, варто нагадати, що французькі організатори нещодавно запросили представників РФ на церемонію відзначення 80-ї річниці висадки у Нормандії під час Другої світової війни, однак, без присутності Путіна.

Довідка. “До вічного миру” (1795) – праця Іммануїла Канта, видатного представника німецької класичної філософії, автора філософсько-політичної концепції лібералізму, присвячена питанням міжнародного права та міжнародної безпеки.

Кант запропонував програму миру, яку повинні здійснювати уряди. У “Попередніх статтях” описуються такі кроки, які слід вжити негайно або з усією навмисною швидкістю

  1. Жоден таємний мирний договір не може вважатися дійсним, якщо в ньому мовчазно зарезервовано питання для майбутньої війни
  2. Жодна незалежна держава, велика чи мала, не може переходити під владу іншої держави шляхом успадкування, обміну, купівлі чи дарування
  3. Постійні армії з часом будуть повністю скасовані
  4. Національні борги не повинні укладатися з метою зовнішніх суперечок між державами
  5. Жодна держава не повинна силою втручатися у конституцію чи уряд іншої держави
  6. Жодна держава не повинна під час війни, допускати такі акти ворожнечі, які унеможливлювали б взаємну впевненість у наступному мирі: такі як використання вбивць (percussores), отруйників (venefici), порушення капітуляції та підбурювання до державної зради (perduellio) у супротивній державі

Три остаточні статті забезпечуватимуть не просто припинення військових дій, а й основу для побудови миру.

  1. Громадянська конституція кожної держави має бути республіканською
  2. Право націй ґрунтується на федерації вільних держав
  3. Закон всесвітнього громадянства обмежується умовами загальної гостинності

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.