Швеція виділила 4,8 млрд крон на посилення обороноздатності України

Джерело: пресслужба Міноборони Швеції

Уряд Швеції погодив виділити Україні 4,8 мільярда шведських крон (0,5 млрд дол) на посилення обороноздатності. Підтримка є частиною 19-го пакету допомоги.

22 травня уряд Швеції ухвалив доручити Збройним силам Швеції зробити фінансові внески до багатосторонніх фондів та ініціатив, спрямованих на посилення обороноздатності України. Загальна сума пожертв становила 4,8 мільярда шведських крон.

У відомстві нагадали, що міжнародна спільнота створила низку багатосторонніх фондів та ініціатив, спрямованих на закупівлю матеріалів та обладнання для зміцнення обороноздатності України. Стокгольм робить внески до кількох з них.

Своєю чергою, глава Міноборони країни Пол Йонсон наголосив, що виділені кошти зроблять Сили оборони України та оборонну промисловість “сильнішими у захисті від Росії”.

Куди спрямують кошти:

Мінна коаліція — 100 млн крон. Фінансуватиметься закупівля мінодетекторів, спецтехніки та захисного спорядження для розмінування.

Коаліція дронів — 300 млн крон. Закупівля різних типів безпілотних літальних апаратів.

Коаліція морської безпеки — 50 млн крон. Підготовка українських моряків у межах операції Intercharge.

Коаліція з ІТ-безпеки та систем управління — 30 млн крон. Підтримка створення системи командування та управління Delta.

Інші напрямки допомоги:

Данська модель підтримки ОПК України — понад 1 млрд крон. Швеція продовжить інвестувати у закупівлю озброєння в української оборонної промисловості, щоб посилити її стійкість і розвиток у довгостроковій перспективі.

Механізовані війська — 418 млн крон. Фінансування закупівель техніки для підрозділів Сухопутних військ України, зокрема броньованих машин. Проєкт реалізується у співпраці з Данією та іншими північно-балтійськими країнами.

Артилерійські боєприпаси:

  • Ініціатива Чехії — 550 млн крон
  • Ініціатива Естонії — 546 млн крон
    Обидва проєкти спрямовані на швидке забезпечення України артилерійськими снарядами з ринку. Загалом допомога сприятиме досягненню цілі ЄС — надати Україні щонайменше 2 млн снарядів.

ППО та далекобійні дрони — понад 1 млрд крон. Закупівлі систем протиповітряної оборони та далекобійних дронів для знищення цілей у глибокому тилу ворога.

  • Швейцарія оголосила про збільшення обсягу фінансування конкурсу заявок для швейцарських компаній в Україні з 50 до 100 мільйонів швейцарських франків (близько 113 млн дол). Додаткові 50 мільйонів швейцарських франків спрямують на проєкти відбудови України у співпраці зі швейцарськими компаніями.
  • Швеція виділить Україні понад 1,4 мільярда шведських крон (137,7 мільйона доларів США) для допомоги у відновленні та розвитку, а також для задоволення нагальних гуманітарних потреб.
  • Уряд Швеції доручив Збройним силам країни виплатити 80 мільйонів шведських крон (близько 7,2 мільйона євро) коаліціям у сфері розмінування та безпілотників у рамках формату “Рамштайн”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 27 травня. З початку доби відбулося 166 бойових зіткнень.

27 травня МЗС Литви викликало представника посольства Росії у Вільнюсі та вручило йому ноту протесту через воєнні злочини, які чинить російська армія в Україні.

Висловлювання президента США Дональда Трампа про психічний стан глави РФ Володимира Путіна викликало резонанс у західних медіа. “З ним щось сталося. Він зовсім збожеволів!” — написав глава Білого дому у Truth Social, коментуючи черговий масований обстріл України, коли Росія випустила понад 900 ударних дронів, 65 крилатих і дев’ять балістичних ракет протягом трьох днів поспіль.

Міжнародний олімпійський комітет офіційно заявив, що російські спортивні команди, включно з національною збірною з хокею, не зможуть взяти участь у зимових Олімпійських іграх-2026 в Італії. Рішення є частиною санкційних заходів, запроваджених після початку повномасштабної війни Росії проти України.

Німецький військовий огляда Юліан Рьопке зауважив, що глава Росії Володимир Путін використовує поступки союзників України для захоплення якомога більше територій.