Солодкі напої і оброблене м‘ясо: експерти розповіли, які продукти варто виключити з раціону
Джерело: Health
Не всі ультраоброблені продукти шкідливі для здоров’я. Експерти пояснили, які продукти варто додати до раціону, а від яких краще відмовитися в 2025 році.
За словами фахівців, ультраоброблені продукти, які містять велику кількість доданих інгредієнтів, таких як цукор, жир та штучні барвники або консерванти для підсилення смаку й продовження терміну придатності, охоплюють широкий спектр продуктів, від хот-догів до солоних закусок та цільнозернового хліба. І не всі вони однаково шкідливі здоров’ю.
Багато ультраоброблених продуктів насправді містять цінні поживні речовини, зазначила наукова співробітниця Школи громадської охорони здоров’я імені Блумберга при Університеті Джонса Хопкінса, дієтологиня Валері Салліван.
“Тому є сумніви щодо того, щоб давати спільні рекомендації проти споживання всіх ультраоброблених продуктів”, – наголосила вона.
Водночас є докази того, що певні ультраоброблені продукти сприяють погіршенню здоров’я. Експерти пояснили, які продукти варто виключити з раціону в новому році.
Оброблене м’ясо
“Я б безперечно почав з обробленого м’яса, яке незмінно пов’язують із основними причинами смерті”, — сказав доктор наук Міньянг Сон, доцент кафедри клінічної епідеміології та харчування в Гарвардській школі громадської охорони здоров’я ім. Т. Х. Чана.
Незважаючи на вміст білка (і, в деяких випадках, заліза), це м’ясо має серйозні недоліки з точки зору харчування, такі як високий вміст натрію і насичених жирів, йдеться в матеріалі.
Зокрема, результати дослідження, проведеного у вересні 2024 року і в якому взяли участь понад 200 000 людей у США, засвідчили, що оброблене м’ясо належить до списку продуктів, які викликають серцево-судинні захворювання.
Оброблене м’ясо, таке як бекон, ковбаса, сосиски, шинка та м’ясні закуски, також вважаються канцерогенами Міжнародним агентством з вивчення раку.
“Найбільш корисні альтернативи включають запечену або приготовлену на грилі птицю (наприклад, курку чи індичку), рибу та пісне червоне м’ясо. Наприклад, замість сендвічів з готовою м’ясною нарізкою використовуйте смажену курку або консервований тунець”, – порадила Салліван.
Водночас він поділився секретом, як зменшити кількість обробленого м’яса в раціоні. Відтак фахівець радить використовувати лише невелику кількість такого м’яса, щоб надати смаку, а не робити його головною стравою. Наприклад, можна використовувати крихти бекону, щоб притрусити салат чи запечену картоплю, а не накладати цілі шматки на сендвіч.
Солодкі напої
Експерти давно закликають відмовитись від солодких напоїв, серед яких – газовані напої, солодкий чай, енергетичні напої та фруктові коктейлі. Як зазначається, вони викликають низку проблем зі здоров’ям, зокрема, ожиріння, діабет, порушення обміну речовин та інші.
До того ж у вересневому дослідженні ці напої також були названі одними з найгірших для здоров’я серцево-судинної системи.
“Хоча дієтичні напої здаються привабливою альтернативою, оскільки вони замінюють цукор некалорійними підсолоджувачами, вони самі по собі пов’язані з проблемами зі здоров’ям”, – зазначила Салліван.
Натомість вона рекомендує пити воду. Якщо звичайна вода вам не смакує, спробуйте додати до неї фрукти або трави чи оберіть газовану воду з натуральними ароматизаторами.
“Ще один чудовий варіант – несолодкий чай, гарячий або холодний”, – додала дієтологиня.
Смажені продукти
За словами Салліван, смажені продукти з додаванням жирів та солі (а іноді й штучних ароматизаторів та консервантів) не принесуть вашому організму жодної користі.
“Процес смаження у фритюрі створює потенційно канцерогенні речовини”, – сказала Салліван.
У зв’язку з цим, експертка прадила уникати смажених продуктів, зокрема, картоплю фрі, пакетовані чіпси, пончики та м’ясні чи рибні нагетси.
“Смажені продукти калорійні та бідні на поживні речовини, тобто вони додають багато калорій у раціон, не забезпечуючи його корисними речовинами”, — пояснила Саліван.
- Згідно з останніми дослідженнями, ультраоброблені, зокрема й м’ясні продукти, негативно впливають на здоров’я мозку.
13 січня відбулося засідання Комісії з забезпечення проведення конкурсу з формування Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України.
Тіньове фінансування війни в Росії може зрівнятися з офіційним оборонним бюджетом та стати причиною зростання інфляції, зазначає Крейг Кеннеді, колишній фінансист Bank of America та Morgan Stanley.
Лідер фракції “Євросолідарність” Петро Порошенко прокоментував виділення урядом додаткових 5 мільярдів гривень на так звану “тисячу Зеленського”, наголосивши, що нині найбільше ці кошти потрібні для Збройних Сил України. Тоді як нардепка Ніна Южаніна пояснила, нині Кабмін закриває потреби “Зимової підтримки” коштом інших урядових програм.
Президент Володимир Зеленський запросив прем’єра-міністра Словаччини Роберта Фіцо відвідати Київ 17 січня.
Кабінет Міністрів спрямував з резервного фонду держбюджету додаткові 5 млрд грн на реалізацію програми “Зимова єПідтримка”, повідомив глава уряду Денис Шмигаль.