США досі офіційно не надали дозволу європейським країнам навчати українських пілотів на F-16 – Politico
Джерело: Politico
Низка країн Європи, які цього тижня пообіцяли навчати українських пілотів на винищувачах F-16, досі не отримали від США офіційного затвердження програми для початку навчань.
Цього тижня на саміті НАТО у Вільнюсі, коаліція з 11 країн на чолі з Данією та Нідерландами офіційно погодилася навчати українців керувати F-16 та, можливо, іншими винищувачами. Європейські офіційні особи заявили, що сподіваються розпочати програму в серпні в Данії, а навчальний центр також буде створено в Румунії.
Проте навчання на F-16 не може розпочатися, доки Державний департамент США офіційно не підпише запит на передачу інструкцій з експлуатації, тренажерів та інших матеріалів, пов’язаних з літаками — а цього ще не сталося.
Хоча президент США Джо Байден пообіцяв дати зелене світло програмі, офіційний запит “все ще розглядається”, — сказав підполковник Гаррон Гарн, речник Пентагону.
Зараз немає жодних ознак того, що США врешті-решт не дадуть зелене світло. Однак запити європейців уже готуються тижнями: речник Пентагону генерал Патрік Райдер заявив журналістам минулого місяця, що Данія офіційно подала запит на дозвіл на проведення навчання F-16. Міністерство оборони зазвичай також враховує такі запити, надаючи експертизу з питань, пов’язаних із захистом конфіденційних технологій.
Представник міністерства оборони Нідерландів не став коментувати запит до Пентагону, але сказав, що “кожен крок, який ми робимо щодо підготовки F-16, ми робимо в тісних консультаціях з американцями та іншими партнерами”.
Це не дивно, коли міжвідомчий процес США для схвалення передачі чутливих технологій зброї, особливо таких передових, як винищувачі, потребує часу.
З будь-яким експортним або навчальним пакетом Пентагон має “переконатись, що ми готові до роботи з перекладом технічних посібників, пакетів технічних даних і плану підтримки”, перш ніж офіційні особи підпишуть передачу, придбання Пентагоном Про це в інтерв’ю виданню заявив генеральний директор Вільям Лаплант.
Підписка на навчальний пакет включає все це разом із планом навчання технічного персоналу та наземних бригад.
Відповідаючи на запитання про навчальний пакет для F-16, Лаплант сказав, що для будь-якої складної системи “ми маємо переконатися, що у нас є [доступні] експерти, тому що нам потрібні експерти з підтримки цієї системи… щоб вони могли бути тут же для телезйомки і обслуговування”, оскільки американські та натовські радники не будуть на місці з українцями.
“Ми переконаємося, що всі ці речі готові до роботи. Як і будь-яка інша система, яку розглядали, F-16 буде в цій категорії незалежно від того, яке остаточне рішення щодо того, що робити”, — додав він.
Але українські високопосадовці кажуть, що їм терміново потрібні F-16, оскільки їхні війська намагаються прорватися через укріплені російські лінії.
Партнери сподіваються розпочати навчання в Румунії, яке планується проводити спільно з виробником F-16 Lockheed Martin, у жовтні, сказав один посадовець Міністерства оборони, якому надали анонімність для обговорення конфіденційних планів.
Вони сподіваються, що навчання розпочнеться для 6-9 українських пілотів, а також пілотів з Румунії, Болгарії і Словаччини.
Уряди Румунії та Нідерландів провели термінові переговори в останню хвилину перед зустріччю НАТО в Литві цього тижня, щоб узгодити деталі плану міжнародної підготовки та забезпечити залучення українських пілотів, за словами однієї особи, обізнаної з переговорами. Ці дискусії проклали шлях для оголошення коаліції F-16 під час саміту.
Проте офіційні особи США не повідомляють про терміновість. Високопосадовець Пентагону, директор з операцій Об’єднаного штабу генерал-лейтенант Дуглас Сімс, заявив журналістам 13 липня, що ситуація на передовій в Україні зараз “неідеальна” для використання F-16.
“Росіяни все ще володіють деякими засобами ППО. Вони мають повітряну здатність. І кількість F-16, яка буде надана, може бути не ідеальною для того, що зараз відбувається”, – сказав Сімс.
- АТ “Укрпошта” готується презентувати поштову марку з символом бойових літаків F-16, поки світова спільнота підсумовує результати стратегічних рішень Вільнюського саміту НАТО 2023.
Розвідка США з’ясувала, що пропозиція направити північнокорейських військових для участі у бойових діях проти України надійшла від Пхеньяну, а не від Москви.
Коли в інформаційному просторі з’являється згадка про “безвісти зниклих” – нерідко у суспільства це асоціюється…
Глава МЗС Чехії Ян Ліпавський, критикуючи поїздку прем’єра Словаччини Роберта Фіцо до президента РФ Володимира Путіна, наголосив, що раніше саме Чехія вирішила відмовитися від постачань російського газу.
Схоже, що до кінця 2024 року Росії вдалося досягти темпів виробництва до 2000 Shahed-136 на місяць. Такі висновки можна зробити, аналізуючи фото уламків дрона з номером “Ы 11934”, збитого під час атаки на Харків 21 грудня.
За словами керівника Центру протидії дезінформації, офіцера Сил оборони України Андрія Коваленка, 60% артилерійських і мінометних снарядів, які РФ використовує в Україні, нині надходять з Пхеньяна.