США не дозволили Україні атакувати російські аеродроми американським озброєнням – WP

Джерело: The Washington Post

США дали Україна дозвіл бити американським озброєнням по території РФ, проте з низкою обмежень, які, зокрема, не дають змоги атакувати цією зброєю ключові аеродроми РФ.

За даними офіційних осіб України, дозвіл, певною мірою, допоміг зменшити кількість атак РФ на Харківському напрямку. Та попри це, через обмеження на дальність ударів, ЗСУ не можуть атакувати основні аеродроми ворога, на яких базуються літаки, з яких РФ скидає авіабомби.

За даними українських джерел, США встановили обмеження, що Україна може атакувати територію РФ лише на відстані не більше 100 км від кордону. Водночас джерела у США відмовились називати, які обмеження встановила адміністрація Байдена, однак зазначають, що дані про обмеження у 100 км – неправдиві.

“США погодилися дозволити Україні вести вогонь із наданої США зброї в Росію у те місце, де російські війська намагаються захопити українську територію. Це не стосується географії чи певного радіуса, але якщо Росія атакує або збирається атакувати зі своєї території на Україну, Україна має можливість завдати удару по силах, які завдають удару з-за кордону”, — заявив речник Пентагону майор Чарлі Дітц.

Він додав, що Україна може використовувати американські системи ППО для збиття російських літаків, але лише у випадку, якщо вони збираються атакувати повітряний простір України.

Також цього тижня радник з нацбезпеки США Джейк Салліван сказав, що Україна може атакувати російські цілі зі своєї території, якщо війська РФ готуються до прориву кордону.

“Це не географія. Це про здоровий глузд”, – сказав Салліван.

Попри те, що дані американських та українських посадовців щодо атак різняться, бійці ЗСУ також не вірять що мають таку свободу дій щодо ударів, про яку розповідають у США.

Через три тижні після того, як Байден дав дозвіл на атаки по РФ, стає зрозуміло, що цей дозвіл дуже обмежений і підтверджує слова українських джерел.

Один з українських посадовців розповів, що дозвіл США безумно вплинув на ситуацію на полі бою і війська РФ, які перебувають на передових позиціях, це відчули. Водночас він додав, що ні дальність атак, ні озброєння, яким можна атакувати, недостатні для повної переваги ЗСУ.

Та навіть обмежні удари вже дали результат – окупанти почали менше бити по Харкову, оскільки Україна з HIMARS знищила російські системи С-300 та С-400 у Бєлгородській області РФ, яка межує з Харківщиною.

Завдяки цим атакам ситуація у місті змінилась кардинально, розповів мер Харкова Ігор Терехов. Водночас він наголосив, що місто все ще під загрозою через атаки КАБами.

Бомби можуть важити сотні кг та оснащені системами наведення. РФ, зазвичай, скидає їх за 25 км від кордону з Харківщиною, однак літаки, з яких ворог атакує, базуються на аеродромах, розташованих за межами дозволу атак.

За даними Президента України Володимира Зеленського, у травні РФ скинула по Україні понад 3000 КАБів. У червні РФ випустила 6 КАБІв по цивільній інфраструктурі Харкова, однак багато бомб атакують позиції ЗСУ.

Україна чекає першу партію винищувачів F-16, які можуть допомогти стримати Росію від скидання такої кількості бомб. Україна також розробляє власні такі бомби для скидання на російські позиції, хоча незрозуміло, наскільки вони можуть бути ефективними.

Однак зараз офіційні особи кажуть, що неспроможність України стримувати російські плануючі бомби є головним недоліком ефективної зміни політики США.

Інший український посадовець сказав, що ця зміна “допомогла зменшити терористичні удари по Харкову”.

“Ось чому ми говоримо, що більша відстань для нас допоможе набагато більше зменшити… здатність Путіна продовжувати цю війну”, – сказав він.

Попри відносне покращення ситуації зараз, Харків терміново потребує вдосконаленої протиповітряної оборони для захисту цивільних осіб від атак плануючими бомбами, сказав Терехов.

“Для нас зараз це питання – питання життя. Якщо у нас будуть найсучасніші системи протиповітряної оборони і якщо ми матимемо сучасні літаки, то вони будуть боятися використовувати ці літаки, тому що їх можна збити і вони не зможуть підійти близько до кордону”, – сказав він.

Авіабази недалеко від кордону з Україною дають Росії серйозну перевагу. Щобільше, навесні,стало відомо, що Росія будує злітно-посадкову смугу у місті Алєксєєвка Бєлгородської області, за 72 км від України.

Військові посадовці зауважили, що зміна позиції США кардинально зменшила атаки на Харків, проте позиції ЗСУ в області регулярно піддаються ударам.

Майор Надія Замрига, пресофіцерка 14-ї бригади, повідомила, що війська, які воюють під Куп’янськом, продовжують регулярно обстрілюватися зенітними ракетами, КАБами та некерованими реактивними снарядами.

Дозвіл Байдена дав змогу Україні націлюватися на “райони зосередження техніки та місця, звідки наносяться ракетні удари по території України. Жодна ракета С-300 не влучила в Харків. Це факт”, – заявив командир розвідувального батальйону 57-ї бригади ЗСУ Денис Ярославський.

“Водночас це суттєво не змінило ситуацію безпосередньо на передовій. Місто Вовчанськ продовжує знищуватися авіаційними бомбами, артилерією і всім іншим, що у них”, – сказав він.

Під час виступу з нагоди Дня дипломата Президент України наголосив на ключових завданнях для української дипломатії у наступному році, зокрема, на досягненні справедливого миру та подальшому зміцненні міжнародної підтримки України.

Президент Володимир Зеленський нагадав, що українська енергетика вже третій рік є мішенню для Росії. І щоразу працівники галузі роблять усе можливе, щоб повернути світло в міста й села.

Під час американського туру об’єднання “Культурний десант” британський музикант Стінг заспівав свій хіт “Shape of My Heart” у дуеті з українським бандуристом Тарасом Столяром. 

22 грудня представники Національної скаутської організації “Пласт” урочисто передали Президенту України Володимиру Зеленському Вифлеємський вогонь миру. Цей символічний вогонь, запалений у місці народження Ісуса Христа, традиційно передається напередодні Різдва як знак добра, підтримки та єдності.

22 грудня Україна традиційно вшановує працівників енергетичної галузі, які забезпечують стабільне енергопостачання та відновлення інфраструктури в умовах війни. На сьогодні енергетикам доводиться працювати під постійними обстрілами та відновлювати енергетику в будь-яку погоду.