США не поспішають надавати Україні ракети ATACMS, – WP

Джерело: The Washington Post

За словами офіційних осіб США, адміністрація Байдена, принаймні на цей момент, відмовляється надіслати в Україну ракети великої дальності ATACMS.

Наприкінці травня президент США Джо Байден змінив своє раніше рішуче “ні” щодо можливості направити ATACMS в Україну. Через два тижні президент України Володимир Зеленський заявив, що вони з Байденом говорили про ракети на саміті НАТО у Вільнюсі, але рішення не було прийнято.

“Без далекобійної зброї важко не тільки виконувати наступальну місію, а й вести оборонну операцію”, – сказав Зеленський 7 липня на пресконференції в Празі.

ATACMS дозволить українським силам завдавати ударів по найвіддаленіших ділянках фронту.

Раніше Андрій Єрмак, керівник Офісу президента, сказав: 

“Моя відповідь буде дуже простою. На цьому етапі це дуже чітко та зрозуміло. Ми потребуємо і чекаємо на рішення щодо ATACMS”.

Минулого місяця Комітет Палати представників США зі збройних сил включив кошти для посилання ATACMS в Україну в проєкт оборонного бюджету, а Комітет Палати представників у закордонних справах ухвалив двопартійну резолюцію, яка закликає Сполучені Штати “негайно” надати ракети.

“Немає жодних причин давати Україні стільки, щоб пролити кров, але недостатньо, щоб перемогти. Якщо ми збираємося їм допомагати, або йдіть ва-банк, або виходьте”, — сказав член Палати представників США Майкл Маккол.

На думку адміністрації, ATACMS не тільки змінить ситуацію в Україні, але й “обмежить використання HIMARS або GMLR”, — сказав представник оборонного відомства.

“Є дуже обмежена кількість [ATACMS], доступних для експорту, і для відстаней, більших, ніж може досягти GMLR, українці отримали Storm Shadows і SCALPS”, — сказав представник оборони. Цієї осені або взимку Україна також отримає американські GLSDB або бомби малого діаметра наземного запуску.

Швейцарія могла б направити в Україну до 200 миротворців, підтвердив Головнокомандувач армії Томас Зюслі.

23 лютого на форумі “Україна. Рік 2025”, відповідаючи на запитання журналістів, глава держави Володимир Зеленський заявив, що готовий залишити посаду президента, якщо це сприятиме встановленню миру або наблизить Україну до вступу в НАТО.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про ймовірний розстріл військовополонених десантників на Курському напрямку. Омбудсмен вже звернувся до ООН та Червоного Хреста.

У 2026 році Європейська комісія підготує юридичне рішення про повернення Польщею 91 мільйона євро, виділеного з фондів ЄС на закупівлю генераторів для України за попередньої влади “Права і справедливості”.

Американське видання The New Yorker випустило обкладинку зі світлиною президента США та написом “путінізація Америки Трампом”.