США не поспішають надавати Україні ракети ATACMS, – WP

Джерело: The Washington Post

За словами офіційних осіб США, адміністрація Байдена, принаймні на цей момент, відмовляється надіслати в Україну ракети великої дальності ATACMS.

Наприкінці травня президент США Джо Байден змінив своє раніше рішуче “ні” щодо можливості направити ATACMS в Україну. Через два тижні президент України Володимир Зеленський заявив, що вони з Байденом говорили про ракети на саміті НАТО у Вільнюсі, але рішення не було прийнято.

“Без далекобійної зброї важко не тільки виконувати наступальну місію, а й вести оборонну операцію”, – сказав Зеленський 7 липня на пресконференції в Празі.

ATACMS дозволить українським силам завдавати ударів по найвіддаленіших ділянках фронту.

Раніше Андрій Єрмак, керівник Офісу президента, сказав: 

“Моя відповідь буде дуже простою. На цьому етапі це дуже чітко та зрозуміло. Ми потребуємо і чекаємо на рішення щодо ATACMS”.

Минулого місяця Комітет Палати представників США зі збройних сил включив кошти для посилання ATACMS в Україну в проєкт оборонного бюджету, а Комітет Палати представників у закордонних справах ухвалив двопартійну резолюцію, яка закликає Сполучені Штати “негайно” надати ракети.

“Немає жодних причин давати Україні стільки, щоб пролити кров, але недостатньо, щоб перемогти. Якщо ми збираємося їм допомагати, або йдіть ва-банк, або виходьте”, — сказав член Палати представників США Майкл Маккол.

На думку адміністрації, ATACMS не тільки змінить ситуацію в Україні, але й “обмежить використання HIMARS або GMLR”, — сказав представник оборонного відомства.

“Є дуже обмежена кількість [ATACMS], доступних для експорту, і для відстаней, більших, ніж може досягти GMLR, українці отримали Storm Shadows і SCALPS”, — сказав представник оборони. Цієї осені або взимку Україна також отримає американські GLSDB або бомби малого діаметра наземного запуску.

Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.

Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.

Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.

Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.

14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.