США не поспішають надавати Україні ракети ATACMS, – WP

Джерело: The Washington Post

За словами офіційних осіб США, адміністрація Байдена, принаймні на цей момент, відмовляється надіслати в Україну ракети великої дальності ATACMS.

Наприкінці травня президент США Джо Байден змінив своє раніше рішуче “ні” щодо можливості направити ATACMS в Україну. Через два тижні президент України Володимир Зеленський заявив, що вони з Байденом говорили про ракети на саміті НАТО у Вільнюсі, але рішення не було прийнято.

“Без далекобійної зброї важко не тільки виконувати наступальну місію, а й вести оборонну операцію”, – сказав Зеленський 7 липня на пресконференції в Празі.

ATACMS дозволить українським силам завдавати ударів по найвіддаленіших ділянках фронту.

Раніше Андрій Єрмак, керівник Офісу президента, сказав: 

“Моя відповідь буде дуже простою. На цьому етапі це дуже чітко та зрозуміло. Ми потребуємо і чекаємо на рішення щодо ATACMS”.

Минулого місяця Комітет Палати представників США зі збройних сил включив кошти для посилання ATACMS в Україну в проєкт оборонного бюджету, а Комітет Палати представників у закордонних справах ухвалив двопартійну резолюцію, яка закликає Сполучені Штати “негайно” надати ракети.

“Немає жодних причин давати Україні стільки, щоб пролити кров, але недостатньо, щоб перемогти. Якщо ми збираємося їм допомагати, або йдіть ва-банк, або виходьте”, — сказав член Палати представників США Майкл Маккол.

На думку адміністрації, ATACMS не тільки змінить ситуацію в Україні, але й “обмежить використання HIMARS або GMLR”, — сказав представник оборонного відомства.

“Є дуже обмежена кількість [ATACMS], доступних для експорту, і для відстаней, більших, ніж може досягти GMLR, українці отримали Storm Shadows і SCALPS”, — сказав представник оборони. Цієї осені або взимку Україна також отримає американські GLSDB або бомби малого діаметра наземного запуску.

Національне агентство передало в управління десять арештованих морських суден, що належать компаніям, пов’язаним з державою-агресором, поінформувала голова АРМА Олена Дума.

Польща має намір витрачати 5% ВВП на оборону вже у 2026 році, підтвердив міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш 3 квітня після зустрічі міністрів оборони ЄС у Варшаві.

3 квітня заявив президент Фінляндії Александер Стубб заявив, що Франція або Велика Британія мають взяти на себе ініціативу у взаємодії з Росією в межах європейських зусиль щодо врегулювання війни РФ проти України.

​Москва сподівається, що президент США Дональд Трамп забезпечить прийнятне мирне врегулювання з Україною, одначе, готова продовжувати війну, якщо переговори зазнають невдачі, повідомляють поінформовані джерела.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.