США схвалили постачання Україні F-16 з Данії та Нідерландів – Reuters

Джерело: Reuters

Сполучені Штати Америки схвалили надсилання винищувачів F-16 Україні з Данії та Нідерландів, щойно завершиться підготовка пілотів, повідомив американський посадовець.

Україна вже тривалий час закликала надати винищувачі F-16, щоб допомогти протистояти російській перевазі в повітрі.

Вашингтон надав Данії та Нідерландам офіційні запевнення, що Сполучені Штати прискорять затвердження всіх необхідних запитів третіх сторін на передачу F-16 Україні. Дві країни, котрі очолюють навчальну коаліцію з навчання українських пілотів, нещодавно запросили такі гарантії.

Державний секретар Ентоні Блінкен надіслав листи своїм данським і нідерландським колегам із запевненням, що запити будуть схвалені.

Я пишу, щоб висловити повну підтримку Сполученими Штатами як передачі Україні винищувачів F-16, так і підготовки українських пілотів кваліфікованими інструкторами F-16, — наголосив Блінкен у листі до двох офіційних осіб, копію якого отримало агентство Reuters.

За його словами, схвалення запитів третіх сторін дозволить Україні “повною мірою скористатися своїми можливостями, щойно перший набір пілотів завершить навчання”.

Президент США Джо Байден схвалив програми підготовки українських пілотів на F-16 у травні, але поки що не було названо терміни постачань військових літаків.

16 липня Джейк Салліван підтвердив, що США дозволять європейським країнам розпочати навчання українських пілотів на F-16.

На саміті НАТО у Вільнюсі, коаліція з 11 країн на чолі з Данією та Нідерландами офіційно погодилася навчати українців керувати F-16 та, можливо, іншими винищувачами. Європейські офіційні особи заявили, що сподіваються розпочати програму в серпні в Данії, а навчальний центр також буде створено в Румунії.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.