США спільно з Україною розробляють план післявоєнної енергосистеми

Джерело: Reuters

Сполучені Штати працюють з Україною над дорожньою картою для післявоєнної енергетичної мережі, яка включатиме безпечні ядерні енергетичні технології, а також відновлювані джерела енергії, заявила 24 липня міністерка енергетики США Дженніфер Гренхольм.

Україна втратила половину своїх генеруючих потужностей внаслідок російських атак на електростанції, що призвело до постійного дефіциту та масових відключень електроенергії в усіх регіонах.

Зараз вони піддаються нападу, і ми повинні допомогти їм пережити цей період часу, ми маємо зміцнити їхні наявні активи, — зауважила Гренхольм. — Але… ми разом із ними плануємо, який вигляд матиме українська енергосистема майбутнього, — додала вона.

За словами міністерки, це може бути пов’язане з мікрореакторами, з використанням SMR. План напевно включатиме розподілену генерацію сонячної та вітрової енергії у поєднанні з батареями.

Гренхольм наголосила, що ця робота “ведеться зараз”.

Вона зауважила, що нові ядерні потужності можуть стати частиною майбутньої енергосистеми, якщо вони безпечно спроєктовані.

Раніше голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький повідомив, що вже за кілька тижнів відбудуться перші аукціони для інвесторів, що збираються вкладати кошти в будівництво нових електростанцій.

У червні Кудрицький заявив, що Україна мусить невідкладно розпочати будівництво об’єктів розподіленої генерації, позаяк розосередження невеликих електростанцій зробить українську енергосистему стійкішою до російських атак.

На жаль, нам доводиться мати справу з реаліями, які полягають у тому, що атаки, ймовірно, триватимуть. І ми повинні бути готовими, ми маємо відновити якомога більшу частину генерації до зими. Ми повинні просити додаткову ППО для захисту того, що ми відновлюємо. Але також ми мусимо розгортати нові генеруючі потужності, щоб переконатися, що, якщо росіяни знову здійснять ці атаки, вони не зможуть сконцентруватися на 10 чи 15 великих електростанціях, а матимуть справу з величезною кількістю малих. І тут ми підходимо до питання децентралізації генерації, –  пояснив Кудрицький.

Він пояснив, що робити це треба не після перемоги, не після війни, а “просто зараз”.

Глава “Укренерго” також нагадав, що загалом внаслідок семи останніх російських атак на об’єкти енергетики Україна втратила близько 9 гігаватів генеруючих потужностей, що наразі еквівалентно обсягу енергоспоживання Нідерландів упродовж трьох місяців, або сукупному споживанню Словаччини та країн Балтії.

Читайте також: РФ мимоволі прискорила перехід України на екологічніші джерела енергії – WP

Уряд під час засідання 24 травня затвердив постанову, яка зобов’язує обленерго забезпечити рівномірну та справедливу черговість відключень електроенергії для споживачів.

Головна причина застосування заходів обмеження – наслідки ракетних ударів ворога по українських електростанціях. З 22 березня по 8 травня росіяни п’ять разів цілеспрямовано атакували всі великі теплові та гідроелектростанції. Через значні пошкодження вони не можуть виробляти стільки ж електроенергії, як до початку атак.

Зауважимо, радник прем’єр-міністра України та член наглядової ради НЕК “Укренерго” Юрій Бойко висловив припущення, що обмеження енергопостачання у вигляді відключення споживачів, які розпочалися з 14 травня, можуть тривати до серпня-вересня. Взимку ж дефіцит електроенергії залишатиметься навіть за високих температур.

Тоді як директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко попереджає, що українці можуть відчувати дефіцит електроенергії протягом наступних двох років. Причиною є дефіцит генеруючих потужностей, що, своєю чергою, призведе до дефіциту електрики.

Також Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький зазначив, що потепління покращить ситуацію зі споживанням електроенергії в країні, однак, не відновить пошкоджені потужності українських електростанцій. Населення закликали не створювати навантаження на енергосистему.

Раніше повідомляли, що Україна постала перед проблемою значного дефіциту електроенергії протягом більшої частини доби, що призводить до планування обмежень споживання для промисловості. Тому енергетики прогнозували рекордний обсяг імпорту електроенергії з п’яти країн Європи.

Американський астронавт NASA Дон Петтіт, перебуваючи борту Міжнародної космічної станції, зробив знімок Землі з висоти 400 кілометрів.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп повідомив, що після виборів не говорив з лідером РФ Володимиром Путіним, натомість вже поспілкувався з українським резидентом Володимиром Зеленським.

7 листопада президент Володимир Зеленський провів зустріч з Генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. Сторони зокрема обговорили ситуацію на полі бою та участь північнокорейських військових у російській агресії проти України.

7 листопада прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що Варшава працюватиме над зміцненням своїх відносин зі Сполученими Штатами після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах.

Зірки серіалу “Друзі” Девід Швіммер, Ліза Кудров, Кортні Кокс, Метт Леблан та Дженніфер Еністон досі отримують по 20 мільйонів доларів на рік, оскільки шоу приносить Warner Bros. близько одного мільярда доларів щороку.