США та Європа замінюють російське ядерне паливо на уран із Нью-Мексико

Джерело: Bloomberg
Наразі приблизно половина світових поставок урану надходить із Росії, що не влаштовує лідерів у США та Європі після вторгнення Росії в Україну. У віддаленому куточку Нью-Мексико знаходився пустий завод, який розбудували й зараз він забезпечує приблизно одну третину попиту США на збагачений уран і знаходиться в процесі збільшення виробництва на 15%.
Поштовхом для такої зміни став напад Росії на Україну. Західні уряди уникали санкцій проти “Росатома”, оскільки це ризикувало завдати шкоди їхнім власним ядерним галузям та економіці.
“Ми несемо витрати через надмірну залежність від Росії щодо ядерного палива. І це не тільки ми, це весь світ”, — сказав Пранай Вадді, радник Білого дому з ядерних питань.
Заплановане розширення у Нью-Мексико для збільшення потужностей буде завершено у 2027 році, і в поєднанні з нарощуванням материнської компанії в Європі цього буде достатньо, щоб покрити частку “Росатома” на американському ринку, сказала Карен Філі, головний виконавчий директор компанії Urenco.
“Ми є дуже розумним рішенням для США”, – сказав Філі. “Збільшення виробництва Urenco було б достатнім, щоб покрити будь-яку прогалину в російському імпорті”.
Кремль висміяв ці зусилля.
“Ця угода виглядає як спроба створити монстра Франкенштейна. Історія показує, що досі працювали лише окремі частини цього “монстра ланцюга поставок””, – йдеться у червневому випуску “Росатома”.
Навіть за умови повної судової преси Заходу може знадобитися п’ять років, щоб повністю відлучитися від “Росатома”, — сказав Ден Понеман, колишній заступник міністра енергетики США.
- Міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що Україна фіксує прізвища усіх російських атомників, які приїздять на Запорізьку АЕС, з метою застосування щодо цих осіб міжнародних санкцій.
- Через небажання працівників Запорізької атомної електростанції співпрацювати з окупантами росіянам доводиться привозити на станцію працівників “Росенергоатома”.
15 травня Київрада за ініціативи мера Віталія Кличка, затвердила нові заходи соціальної підтримки столичних мешканців. Окрім 10 тисяч разової допомоги містянам, домівки котрих постраждали від російських атак, Київ додатково надаватиме кошти тим, хто потребуватиме тимчасової оренди житла на час відновлення пошкодженого.Мова про 40 тисяч разової підтримки та 20 тисяч — щомісячної.
15 травня президент Володимир Зеленський своїм указом затвердив склад української делегації для переговорів із Росією у Стамбулі.
Європейський Союз скоригував критерії, за якими оцінюється можливість виключення російських олігархів із санкційних списків. Приводом для посилення стали спроби фігурантів обмежувальних списків оскаржити санкції в Суді Європейського Союзу, заявляючи про їхню “неправомірність”.
15 травня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за основу законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” стосовно скасування візових вимог для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами, на період дії воєнного стану.
Верховна Рада 15 травня підтримала законопроєкт №10355, котрим пропонують зменшити розмір пенсій для осіб, засуджених за злочини проти національної безпеки України.