США знищують останню частину свого арсеналу хімічної зброї – NYT

Джерело: The New York Times

Як розповіли у виданні, у закритій кімнаті на армійському складі в місті Пуебло у Колорадо група роботів знищує частину останнього відомого у світі запасу хімічної зброї. Відтак, автоматичні пристрої проколюють, осушують і промивають кожну оболонку снарядів, начинених отруйною речовиною, які армія зберігала понад 70 років, а потім запікають її при дуже високій температурі. У результаті виходить нешкідливий металобрухт, що з гуркотом падає з конвеєрної стрічки в звичайний коричневий сміттєвий бак.

Крім цього, використовуються рентгенівські промені для перевірки наявності витоків перед початком знищення. При цьому роботи контролюються дистанційно, щоб мінімізувати контакт з небезпечним матеріалом.

“Це звук вмираючої хімічної зброї”, – прокоментував Кінгстон Рейф, заступник помічника міністра оборони зі зменшення загрози і контролю над озброєннями.

Зазначається, що на знищення складу пішли десятиліття і нині робота майже добігла кінця. У червні на складі, розташованому поблизу Пуебло, було знищено останню зброю. Решта – на іншому складі в Кентуккі буде знищена в найближчі кілька днів. І коли вони зникнуть, вся публічно оголошена хімічна зброя у світі буде знищена.

Американські запаси, що накопичувалися протягом не одного покоління, вражали своїми масштабами: касетні бомби і наземні міни, начинені нервово-паралітичною отруйною речовиною; артилерійські снаряди, здатні огорнути цілі ліси гірчичним туманом; резервуари, повні отрути, яку можна було завантажити в реактивні двигуни і розпорошити на цілі внизу.

“Це був клас зброї, який вважався настільки нелюдським, що його використання було засуджено після Першої світової війни, але навіть в цьому випадку США та інші держави продовжували розробляти і накопичувати його”, – підкреслили у виданні.

Як відомо, американські збройні сили не застосовували смертоносну хімічну зброю в бою з 1918 року.

У 1989 році Сполучені Штати та Радянський Союз домовились знищити свої запаси хімічної зброї, а коли Сенат ратифікував Конвенцію про хімічну зброю в 1997 році, США та інші підписанти взяли на себе зобов’язання раз і назавжди позбутися хімічної зброї. Однак завдання знищити запаси було не із легких: вони були створені для стрільби, а не для розбирання. Поєднання вибухівки та отрути робить їх надзвичайно небезпечними при поводженні.

Високопосадовці Міністерства оборони США колись оцінювали, що ця робота може бути виконана за кілька років і обійдеться приблизно в 1,4 мільярда доларів. Нині вона відстає від графіка на десятиліття, а її вартість становить близько 42 мільярдів доларів, що на 2900% перевищує бюджет. Але це зроблено.

“Інші держави також знищили свої оголошені запаси: Велика Британія в 2007 році, Індія в 2009 році, Росія в 2017 році. Але посадовці Пентагону попереджають, що хімічна зброя не знищена повністю. Кілька країн так і не підписали договір, а деякі, особливо Росія, схоже, зберегли незадекларовані запаси”, – розповіли в NYT.

Водночас договір не поклав край застосуванню хімічної зброї терористичними групами. Сили, вірні президенту Сирії Башару Асаду, неодноразово застосовували хімічну зброю в країні в період з 2013 по 2019 рік. Бойовики Ісламської держави застосовували хімічну зброю 52 рази в Іраку і Сирії з 2014 по 2016 рік.

Наголошено, що спочатку американська армія планувала завантажити хімзброю на застарілі кораблі, а потім затопити їх у морі. Проте громадськість обурювалася. Дотримуючись наказу Конгресу знайти інший спосіб, Міноборони США знайшло нові методи знищення хімічної зброї.

  • Рішення президента США Джо Байдена відправити касетні боєприпаси в Україну розлютило широку групу демократів, які звинувачують його адміністрацію у прийнятті лицемірного рішення, яке поставило під загрозу моральний статус Сполучених Штатів.

Наступ України на Курську область здивував союзників швидким успіхом, спростувавши думку про глухий кут у війні та поставивши під сумнів обіцянки Путіна захищати російську територію. Однак через місяць західні офіційні особи досі не розуміють кінцевої мети Києва щодо 1 300 кв. км, які він контролює. Деякі побоюються, що Україна може втратити ці території, якщо Росія розпочне масштабний контрнаступ.

За даними ЗМІ, українські військові почали контратаки під Покровськом на Донеччині, де російські окупаційні війська невпинно наступали упродовж кількох місяців.

Міністерство оборони США в п’ятницю, 6 вересня, оголосило про новий пакет допомоги Україні вартістю 250 мільйонів доларів в рамках програми президентських повноважень (PDA).

У Павлограді на Дніпропетровщині до 50 зросла кількість постраждалих внаслідок ранкового обстрілу РФ. Ворог вдарив по місту кількома балістичними ракетами.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 вересня. Загалом від початку цієї доби відбулося 151 бойове зіткнення. Найгарячіша ситуація залишається на Покровському напрямку, також ворог активний на Курахівському напрямку.