Стоматологи назвали шкідливі та корисні звички для здоров’я зубів

Джерело: NYT

Стоматологи поділилися секретами здорових зубів та ясен, розповівши, які звички слід впровадити до своєї щоденної рутини.

Зокрема експерти радять чистити зуби двічі на день, користуватися зубною ниткою один раз на день і регулярно відвідувати стоматолога для професійної чистки зубів.

“Це не нова інформація, але це те, що працює, якщо ви хочете уникнути карієсу та захворювань ясен”, – сказав доктор Метью Мессіна, доцент стоматологічного коледжу Університету штату Огайо.

Утім, за словами фахівців, люди могли б зробити більше заради здоров’я порожнини рота. Ось кілька корисних та шкідливих звичок, які слід запровадити або припинити відповідно.

Шкідливі звички

Використання зубної щітки або зубної пасти, що містить деревне вугілля. Щітки та зубні пасти з деревним вугіллям можуть бути ефективними для відбілювання зубів, але за ці переваги доводиться платити.

“Вугілля неймовірно абразивне. Воно відбілює ваші зуби, шліфуючи зовнішній шар зубної емалі”, – пояснив Мессіна.

Він зауважив, що емаль – це тверда кристалічна тканина, яка покриває та захищає ваші зуби. Хоча видалення невеликої кількості емалі може дати тимчасовий ефект, що відбілює, згодом ця втрачена емаль послабить ваші зуби і може призвести до появи плям, тріщин, карієсу та інших проблем.

“Тіло не виробляє більше зубної емалі, тому все, що ми робимо для її зношення – погана ідея”, – сказав він.

Вживання спортивних напоїв, газованої води та ароматизованої кави. Кожен неодноразово чув, що цукор “руйнує ваші зуби”. Зокрема, дослідники виявили, що солодкі продукти та напої підтримують ті види бактерій у роті, які викликають карієс та захворювання ясен. Кислотні продукти та напої також шкідливі.

“Кислота роз’їдає зубну емаль, і тому згодом може спричинити чимало руйнувань”, — наголосив доктор Френк Скенап’єко, професор біології ротової порожнини в Школі стоматологічної медицини Університету Буффало.

Спортивні напої, енергетичні напої та газовані напої зазвичай містять багато як кислоти, так і цукру.

“Навіть без цукру газовані напої мають високий рівень кислотності. Якщо ви випиваєте один із цих напоїв на день, це не буде великою проблемою, але вживання їх протягом дня значно збільшить ризик ерозії зубів”, – пояснив професор.

Зазначається, що ароматизовані кавові напої – ще одне приховане, але значне джерело кислот (з кави) і цукру (з солодких добавок).

“У нас часто бувають пацієнти, коли ми намагаємося з’ясувати, звідки вони мають карієс, і часто виявляється, що це через ароматизовану каву. Ці карамельні макіато або щось ще іноді містять навіть більше цукру, ніж газовані напої”, – зазначив експерт.

Використання зубочисток. “Звичне колупання зубів – нігтем або дерев’яною зубочисткою – може призвести до травми ясен між зубами, абсцесів ясен, підвищеної чутливості зубів або стирання зубів”, – сказав професор.

Натомість він рекомендує чистити проміжки між зубами за допомогою міжзубних йоржиків.

“Вони безпечні та ефективні — можливо, навіть ефективніші за зубну нитку. Деякі з досліджень показали, що ці йоржики викликають менше подразнення ясен, ніж зубна нитка”, – додав фахівець.

Використання зубів як інструменти. “Я бачу людей, які використовували свої зуби, щоб відкушувати пластикові цінники на одязі або розривати упаковку”, – сказав доктор Мессіна.

Зубна емаль дуже міцна при стисканні, наприклад, при кусанні або жуванні, сказав він, але вона далеко не така міцна, коли її згинають.

“Якщо тягнути за пластикову етикетку, зуб згинається, і емаль може зламатися або відколотися. Я постійно бачу ці пошкодження на передніх зубах”, – зауважив він.

Корисні звички

Чистити зуби обережно, м’якою щіткою. Використання жорсткої зубної щітки та сильне чищення також можуть зношувати емаль і призводити до рецесії ясен та ураження зубів.

“Люди, як правило, занадто сильно чистять зуби, і це може пошкодити ваші зуби та ясна”, – сказала докторка Наталі Петерсон, клінічна доцентка Школи стоматології Університету Міннесоти.

Натомість слід використовувати зубну щітку з м’якою щетиною і тримати її як ручку, оскільки, за словами експертки, так складніше чинити занадто великий тиск.

Полоскання ротової порожнини водою. Полоскання рота водою відразу після їжі або пиття може допомогти нейтралізувати кислотність, видалити залишковий цукор і очистити бактерії, які викликають карієс та неприємний запах.

Відтермінування чищення зубів після їжі. За словами докторка Мессіна, чистка емалі, яка тимчасово розм’якшилася під впливом кислот та цукру, може спричинити її стирання.

“Якщо ви можете почекати 30 хвилин після їжі або пиття, перш ніж чистити зуби, це буде краще для ваших зубів. Протягом цього періоду зубна емаль “ремінералізується”, оскільки кислота втрачає свою дію. Але бактерії залишаються, якщо ми не видалимо їх за допомогою чищення зубів та зубної нитки”, – пояснив він.

  • Фахівці розповіли, як знизити рівень холестерину завдяки лише правильному харчуванню, відмовившись у такий спосіб від прийому статинів – антихолестеринових препаратів.

Згідно з постановою уряду, Росія попередньо погодилася на будівництво паливного трубопроводу в Республіці Конго.

ЗМІ підрахували втрати російської та української армії за понад два роки повномасштабної війни.

Netflix продовжив серіал “Емілі в Парижі” на п’ятий сезон після дебюту другої частини четвертого сезону 12 вересня.

Російська компанія “РусХемАльянс” подала нові позови проти п’яти європейських банків, які припинили фінансування будівництва газового проєкту в Росії після запровадження санкцій.

У Запоріжжі виявили та знешкодили агентурну групу воєнної розвідки РФ, яка шпигувала за підрозділами українських захисників у місті.