Як знизити холестерин завдяки правильному харчуванню: поради експертів

Джерело: WP

Фахівці розповіли, як знизити рівень холестерину завдяки лише правильному харчуванню, відмовившись у такий спосіб від прийому статинів – антихолестеринових препаратів.

За словам експертів, статини ефективні і вважаються безпечними для більшості людей, але вони підвищують ризик побічних ефектів, серед яких – біль у м’язах, проблеми з печінкою та можливість розвитку діабету.

“Ніхто не хоче починати приймати ліки. Ми всі старіємо, і з віком зазвичай все зростає: рівень холестерину, вага, кров’яний тиск. Якоїсь миті люди зазнають цих проблем”, – сказав Дональд Хенсруд, доцент кафедри харчування та профілактичної медицини Медичного коледжу клініки Майо.

Як розповіли у виданні, холестерин – це жироподібна речовина, яка надходить в організм із продуктами харчування, а також синтезується в печінці. Існує два види холестерину: ліпопротеїни низької щільності або ЛПНЩ, так званий “поганий холестерин”, та ліпопротеїни високої щільності або ЛПВЩ, “хороший холестерин”.

При цьому нормою загального холестерину в крові вважаються показники до 5 ммоль/л.

Зазначено, що холестерин за своєю суттю не такий вже й поганий, як всі звикли уявляти, зокрема організм використовує його для виробництва клітин, вітамінів та деяких гормонів. У той же час високий рівень холестерину може накопичуватися всередині артерій, підвищуючи небезпеку серцевих захворювань та інсульту.

Експерти пояснили, що найкращі способи контролювати рівень холестерину – це дисциплінована дієта та такі здорові звички, як регулярні фізичні вправи та якісний сон.

“Коли люди готові дотримуватися збалансованої дієти, немає сумнівів, що це краще, ніж будь-які ліки”, – вважає Девід Кац, директор-засновник дослідницького центру з профілактики захворювань при Єльському університеті.

Зокрема, фахівці рекомендують рослинну дієту з високим вмістом розчинної клітковини. До таких продуктів належать вівсяна крупа, квасоля, яблука, горох, цитрусові, морква, ячмінь, лляне насіння, також горіхи та оливкова олія першого віджиму.

При цьому експерти закликають уникати насичених жирів, які, зазвичай, містяться в жирному та обробленому м’ясі, вершковому маслі та тропічних оліях, таких як пальмова та кокосова.

Натомість слід обирати ненасичені або поліненасичені олії, такі як кукурудзяна, рапсова, соняшникова та кунжутна. За словами експертів, насичені жири підвищують рівень холестерину в крові більше, ніж природний холестерин у яйцях та молюсках.

“Яєчні білки – це чистий білок, саме у жовтках міститься харчовий холестерин та невелика кількість насичених жирів. Вони збільшують ризики, але не так сильно, тому Американська кардіологічна асоціація рекомендує вживати до одного яйця на день”, – пояснив Хенсруд.

Багато експертів рекомендують дієту “Портфоліо” – план харчування на рослинній основі, розроблений Девідом Дженкінсом, професором кафедри дієтології медичного факультету Темерті Університету Торонто. У ньому особлива увага приділяється вживанню розчинних волокон та стеринів та відмові від оброблених харчових продуктів.

Дослідження, проведене Дженкінсом та його колегами, порівняло ефекти цієї дієти щодо зниження рівня холестерину з ефектами статинів та не виявило суттєвих відмінностей.

“Нам потрібно приділяти більше уваги тому, щоб допомогти людям зрозуміти сенс цієї рослинної дієти. Деякі люди, наприклад, ніколи не куштували сочевичне рагу. Це може бути смачно, поживно та корисно”, – прокоментував Дженкінс.

Як зауважили спеціалісти, деякі люди не можуть знизити рівень холестерину без ліків через генетичні умови, які схиляють їх до високого рівня холестерину, головним з яких є сімейна гіперхолестеринемія, або СГ, спадковий дефект здатності організму переробляти ЛПНЩ.

“Їм завжди доведеться приймати статини у поєднанні з іншими препаратами. Хоча ті, хто суворо дотримується дієти та здорового способу життя, все одно можуть дещо знизити рівень холестерину”, – наголосив Дженкінс.

Експерти зазначили, що компоненти кількох планів здорового харчування – наприклад, дієти DASH, середземноморської дієти та дієти клініки Майо – є “досить цінними” для зниження рівня холестерину.

25 лютого президент Володимир Зеленський повідомив, що втрати української армії з початку повномасштабної війни становлять 31 військовослужбовців.

Все більше німців вважають, що європейські країни мають постачити Україні більше озброєння та боєприпасів, свідчать результати опитування ZDF Politbarometer.

У Польщі вже вчетверте протягом місяця висипали зерно, яке транзитом перевозилося залізницею. Цього разу знищено понад 150 тонн агропродукції.

Наприкінці березня відбудеться наступне засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, але у новому форматі, повідомив заступник керівника Офісу Президента Олексій Кулеба.

Діджейка Дар’ї Коломієц розповіла американському виданню Time про свій подкаст “Щоденник війни”. В есе, яке опублікували до другої річниці повномасштабного вторгення, вона згадала про початок війни та українців, чиї історії її вразили.