Сигнал Китаю: Тайвань провів перші бойові випробовування HIMARS

Джерело: Bloomberg 

12 травня військові Тайваню провели перше бойове випробування реактивних систем залпового вогню HIMARS, що стало важливим етапом у посиленні обороноздатності острова на тлі зростаючої загрози з боку Китаю.

Під час навчань у Тихому океані десятки ракет випустили у спеціально визначену зону. Це стало першим публічним демонструванням наданих HIMARS.

Американська система здатна запускати ракети до 300 км, що дозволяє вражати цілі далеко за межами південного узбережжя Китаю. Така здатність суттєво розширює можливості Тайваню як у дальності ударів, так і в точності.

У Вашингтоні постачання Тайваню озброєння, котре підтвердило ефективність на фронті в Україні, вважалося політично чутливим питанням. Однак, адміністрація Дональда Трампа схвалила продаж HIMARS ще у першу каденцію.

Народно-визвольна армія КНР продовжує нарощувати тиск на Тайвань. Зокрема кількість китайських літаків, що перетинають середню лінію Тайванської протоки, більш ніж удвічі зросла після обрання Лая Цін-де президентом у 2024 році. Тоді як Лай пообіцяв підвищити оборонні витрати до 3% ВВП.

Технічну підтримку на полігоні в окрузі Пінтунг надавали представники Lockheed Martin.

Система також здатна запускати ракети з дальністю 70 км, що заповнює прогалину в арсеналі Тайваню.

Ракети HIMARS із більшою дальністю та точністю компенсують обмеження наявних систем, – зауважив Чіє Чжун, науковий співробітник Інституту національної оборони і безпеки в Тайбеї.

Він також відзначив мобільність системи: “HIMARS здатна швидко змінювати позиції та вражати цілі, що особливо важливо в разі десантної операції з боку КНР”.

Проте, більша дальність вимагає покращеної системи виявлення цілей і координації між підрозділами.

Система HIMARS не здатна самотужки стримати НВАК, але її демонстрація – це потужний політичний сигнал Пекіну, – заявив Джек Чен, директор організації Formosa Defense Vision. –  Її наявність має психологічний ефект, бо дозволяє вражати важливу інфраструктуру на узбережжі Китаю. Одначе, Тайваню потрібен ширший спектр озброєння.

Тайвань отримав 11 установок HIMARS та два тренажери. Водночас у 2026 році очікують ще 18 пускових установок, 864 ракети високої точності та 20 тактичних ракет.

Додамо, за оцінками Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS), Китай може захопити Тайвань без жодного пострілу і має для цього декілька варіантів.

Як зазначається, протягом останніх років Китай значно посилив тиск на острів. Зокрема військові кораблі та літаки КНР тепер майже щодня діють навколо Тайваню, викликаючи побоювання, що напруженість може перерости у відвертий конфлікт.

Зауважимо, військова активність Китаю поблизу Тайваню досягла рекордних показників у 2024 році. У 2024 році 3069 разів літаки китайських військ увійшли в зону ідентифікації ППО (ADIZ) Тайваню, що на 80% більше, ніж у 2023 році (1703 разів).

Сили оборони України 30 червня здійснили успішний удар по пункту управління 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ на тимчасово окупованій території Донецької області, суттєво ускладнивши оперативне управління в ключових районах. 

Компанія Microsoft змінить дизайн так званого синього екрану смерті й зробить його чорним. Це стане першою зміною кольору екрана за майже 40 років.

1 липня президент Володимир Зеленський підписав Закон, котрим гарантується військовослужбовцям виплата грошової компенсації за всі невикористані дні відпустки у разі звільнення зі служби (№ 4470-IX). 

1 липня російський лідер Володимир Путін провів розмову з президентом Франції Емманюелем Макроном.

Реаліті-зірка та медіамагнатка Хлої Кардаш’ян відкрито розповіла про свою історію пластичних операцій та косметичних процедур.