Тайвань повідомив про відновлення військової активності Китаю
Джерело: Reuters
19 листопада Тайвань повідомив про відновлення китайської військової активності навколо острова. Дев’ять літаків перетнули чутливу середню лінію Тайванської протоки, а військові кораблі здійснювали “патрулювання у бойовій готовності”.
Демократично керований Тайвань, який Китай вважає своєю територією, протягом минулих чотирьох років скаржився на регулярне китайське військове патрулювання та навчання поблизу острова, оскільки Пекін намагається тиснути на Тайбей щодо його претензій на суверенітет.
Водночас масштаб цієї військової активності навколо Тайваню дещо зменшився під час перебування глави Китаю Сі Цзіньпіна минулого тижня в Сан-Франциско на саміті Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС), де він зустрівся з президентом США Джо Байденом.
Одначе, Міністерство оборони Тайваню повідомило, що, починаючи з ранку неділі, виявило дев’ять китайських літаків, які перетинали середню лінію Тайванської протоки, що раніше служила неофіційним умовним кордоном, і над якою нині регулярно пролітають китайські літаки.
Серед залучених літаків помітили винищувачі Су-30 і J-10, а також літаки раннього попередження та радіоелектронної боротьби. Супроводжували літаки китайські військові кораблі, які здійснювали “спільне патрулювання у бойовій готовності”.
Тайвань направив власні сили для моніторингу, повідомили в Міністерстві.
Міністерство оборони Китаю не відповіло на повідомлення з проханням прокоментувати ситуацію. Китай стверджує, що його діяльність поблизу Тайваню спрямована проти “змови” між тайванськими сепаратистами та Сполученими Штатами та на “захист територіальної цілісності Китаю”.
Уряд Тайваню, який неодноразово пропонував переговори з Китаєм, відкидає претензії Пекіна на суверенітет і каже, що тільки жителі острова можуть вирішувати своє майбутнє.
Тайвань був однією з основних переговорів Байдена і Сі у Сан-Франциско.
За словами американського високопосадовця, Сі зазначив Байдену під час їхньої чотиригодинної зустрічі 15 листопада, що Тайвань є “найбільшою та найнебезпечнішою проблемою” в американо-китайських відносинах.
За минулі півтора року Китай влаштував два етапи масштабних військових навчань навколо Тайваню.
- 29 серпня Міністерство оборони Тайваню попередило про можливе “різке зростання” військової напруженості після повідомлення про відновлення військової активності Китаю, включаючи винищувачі, які перетинають умовну середню лінію Тайванської протоки.
- 19 серпня США закликали Китай припинити тиск на Тайвань після того, як Пекін розпочав військові навчання.
- Міністр оборони Тайваню Чіу Куо Чен заявив, що хоче придбати у США новітні ракетні системи NASAMS.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга наголосив, що питання про членство України в НАТО не повинно зніматися з порядку денного військово-політичного блоку, оскільки це важливо для забезпечення трансатлантичної безпеки. Він також додав, що Україна готова зробити свій внесок у разі вступу до Альянсу.
У Херсоні внаслідок атаки російського дрона 12 квітня загинув волонтер БФ “Справжні” Олег Сальник.
Іспанія запропонувала заснувати новий оборонний фонд, який надаватиме безповоротні гранти для зміцнення оборонних ліній Європи та підтримки України, використовуючи заморожені активи російського центрального банку.
Президент США Дональд Трамп звільнив смартфони, комп’ютери та інші технічні пристрої й компоненти від дії взаємних мит, згідно з новими вказівками митної та прикордонної служби США.
Майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц підтримує вступ України до ЄС і НАТО, однак вважає, що це стане можливим лише після завершення війни.