Трамп може припинити допомогу Україні, якщо Київ не почне перемовини з Москвою – Reuters

Джерело: Reuters

У випадку перемоги на виборах президента США Дональд Трамп може припинити надавати військову допомогу Україні, якщо Київ відмовиться від мирних перемовин з Москвою.

За повідомлення агентства, такий план припинення російсько-української війни Трампу – на випадок його повернення у Білий дім – передали два його основних радники. У ньому вказано, що Україна може сподіватись на продовження військової підтримки США лише якщо погодиться сісти за стіл перемовин з РФ.

Водночас план передбачає і попередження для Росії: якщо вона відмовиться від перемовин, то США посилять допомогу Україні, розповів генерал-лейтенант у відставці Кіт Келлог, який є одним з радників Трампа з питань нацбезпеки.

План, розроблений Келлогом та Фрелом Флейцем – обидва працювали керівниками апарату в Раді національної безпеки Трампа під час його президентства у 2017-2021 роках – передбачає, що під час мирних переговорів буде припинення вогню на основі переважаючих ліній бойових дій.

За словами Флейца, Трамп позитивно зреагував на їх план.

“Я не стверджую, що він погоджувався з цим або погоджувався з кожним його словом, але ми були раді отримати зворотній зв’язок”, — сказав він.

Водночас речник експрезидента США Стівен Ченг сказав, що офіційними можна вважати лише заяви, зроблені самим Трампом чи уповноваженими членами його кампанії.

Стратегія, викладена Келлогом і Флейцем, є найдетальнішим планом, розробленим соратниками Трампа, який не раз заявляв, що зможе швидко врегулювати війну в Україні, якщо переможе на виборах 5 листопада. Попри заяви, жодних конкретних кроків щодо завершення війни він не оголошував.

Ця пропозиція ознаменує різку зміну позиції США щодо війни та наштовхнеться на спротив з боку європейських союзників і всередині Республіканської партії Трампа.

Кремль і МЗС України не відповіли на прохання прокоментувати план.

Основні елементи плану були викладені в загальнодоступній дослідницькій статті, опубліковану “America First Policy Institute”, дружнім до Трампа аналітичним центром, де Келлог і Флейц займають керівні посади.

Келлог сказав, що буде дуже важливо швидко посадити Росію та Україну за стіл переговорів, якщо Трамп переможе на виборах.

“Ми говоримо українцям: “Ви повинні сісти за стіл переговорів, і якщо ви не підете за стіл переговорів, підтримка Сполучених Штатів вичерпається. І ми скажемо (президенту Росії Володимиру) Путіну: “Він повинен сісти за стіл переговорів, а якщо ви не підете за стіл, то ми дамо українцям все, що їм потрібно, щоб убити вас у полі””, — сказав він.

Окрім цього, у плані зазначається, що змусити РФ сісти за стіл перемовин можна обіцянкою відкласти приєднання України до НАТО на тривалий період.

Флейц сказав, що Україні не потрібно формально передавати територію Росії згідно з їхнім планом. Проте, за його словами, Україна навряд чи зможе відновити ефективний контроль над усією своєю територією найближчим часом.

“Наше занепокоєння полягає в тому, що це стало війною на виснаження, яка вб’є ціле покоління молодих людей”, – сказав він.

Тривалий мир в Україні потребує додаткових гарантій безпеки для України, заявили Келлог і Флейц. Флейц додав, що ключовим елементом цього, ймовірно, буде “озброєння України до зубів”.

Водночас кілька аналітиків стурбовані цим планом, який, на їх думку, дає перевагу саме Росії.

“Те, що Келлог описує, — це процес, спрямований на відмову України від усієї території, яку зараз окупує Росія”, — сказав Деніел Фрід, колишній помічник держсекретаря, який працював над політикою щодо Росії.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що у випадку підтримки “АдН” Ілон Маск підтримує “частково праворадикальну партію”, яка “виступає за зближення Німеччини з путінською Росією і прагне підриву трансатлантичних відносин”.

Міністерство внутрішніх справ Польщі працює над створенням правил евакуації цивільного населення та національних культурних цінностей у разі стихійного лиха чи військової загрози.

Президент Володимир Зеленський підписав указ №13/2025, котрим вніс зміни до положень про проходження військової служби іноземцями та особами без громадянства.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 січня. На даний час відбулося 177 бойових зіткнень.

Президент Володимир Зеленський у тригодинному інтерв’ю блогеру Лексу Фрідману зокрема згадав про перші дні повномасштабного вторгнення та розповів як бачить припинення вогню.