У 2023 році Японія стала третім найбільшим донором фінансової допомоги Україні

Джерело:  Міністерство фінансів України

Японія є третім найбільшим донором фінансової допомоги Україні. У 2023 році до державного бюджету України спрямовано 3,7 млрд доларів США пільгового фінансування та грантів.

Фінансування від Японії допомогло забезпечити підтримку соціального сектору, відновлення постраждалої критичної інфраструктури, сфери охорони здоровʼя та освіти.

У 2023 році Україна отримала від Японії:

  • позику у майже 1,5 млрд доларів США на підтримку політики розвитку та відновлення (Development Policy Loan);
  • позику у розмірі 1,086 млрд доларів США в рамках проєкту “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні” (PEACE in Ukraine);
  • пільговий кредит обсягом близько 900 млн доларів США у рамках проєкту Світового банку “Інвестиції у соціальний захист задля підвищення охоплення, стійкості та ефективності” (INSPIRE);
  • грант на 180,2 млн доларів США в рамках проєкту Світового банку “Екстрений проєкт надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України” (ARISE);
  • грантовий внесок у 52,4 млн доларів США в рамках проєкту Світового банку “Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей” (HOPE).

Також Японія запевнила, що спільно з міжнародними партнерами активно працює над забезпеченням України необхідною фінансовою підтримкою на 2024 рік.

“З лютого 2022 року Японія надає Україні необхідну всебічну допомогу, зокрема фінансову, військову та гуманітарну. Уряди України та Японії також активно співпрацюють над реалізацією ініціатив з відновлення. Переконана, що досвід Японії у створенні та менеджменті проєктів із відновлення є надзвичайно цінним і допоможе зробити процес відбудови ефективнішим”, – зазначила заступниця міністра фінансів України Ольга Зикова.

Японія також сприяє розвитку приватного сектору України через підтримку трастового фонду страхування воєнних ризиків SURE, створеного Багатостороннім агентством з гарантування інвестицій (MIGA). Кошти, залучені через фонд, допомагають реалізовувати проєкти страхування в Україні. Внесок уряду Японії склав 23 млн доларів США.

У напрямі відновлення уряд України спільно з урядом Японії реалізує ініціативи через спільні проєкти з Японським агентством міжнародного співробітництва  (JICA).

У березні – квітні 2023 року між урядом України та Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA) започатковано реалізацію Програми екстреного відновлення, якою передбачено виконання 19 проєктів на загальну суму близько 573 млн доларів США (грант). Метою Програми є надання підтримки для розвитку інфраструктури, зміцнення енергетичної системи, відновлення галузі сільського господарства, сфер охорони здоров’я та освіти, шляхом закупівлі обладнання та матеріалів, необхідних для відбудови України.

Окрім того, уряд Японії докладає багато зусиль, аби зменшити можливості Росії фінансувати війну проти України. Японія вже заморозила низку активів російських фізичних і юридичних осіб, а також заборонила експорт товарів російським військовим компаніям та експорт стратегічних послуг.

Російські війська обстріляли Краматорськ на Донеччині, в результаті чого троє людей отримали поранення.

Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.

Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.

14 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський прокоментував випадки переведення авіатехніків та обслуговуючого персоналу Повітряних сил до піхоти. Глава держави запевнив, що заборонив зменшувати кількість фахівців, потрібних підрозділам ПС.