У Білому домі підтвердили згоду США щодо початку навчання українських пілотів на F-16

Джерело: CNN

16 липня радник США з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив, що Сполучені Штати дозволять європейським країнам розпочати навчання українських пілотів на винищувачах F-16. Раніше повідомлялося, що Європа очікує офіційного схвалення.

Так, будемо, – відповів Салліван на запитання. – Президент дав зелене світло, і ми дозволимо, підтримаємо, сприятимемо і фактично надамо необхідні інструменти для того, щоб українці почали навчатися на F-16, як тільки європейці будуть готові.

Салліван зазначив, що європейські лідери заявили, що їм потрібно кілька тижнів, аби підготувати умови, і що США дотримаються будь-якого встановленого ними терміну.

Прагнення України отримати кращі винищувачі американського виробництва отримали величезний поштовх, коли в травні адміністрація Байдена заявила, що підтримає програму підготовки пілотів і не заборонить союзникам постачати літаки Києву. Водночас США не пояснили, що безпосередньо постачатимуть Києву F-16.

Сенатор Марк Келлі, демократ від Арізони та колишній пілот ВМС, захистив терміни прямого постачання бойових літаків Україні. Відповідаючи на критику стосовно того, що адміністрація повільно приймає рішення спорядити F-16, Келлі пояснив, що аби навчити українських пілотів керувати літаком, знадобляться час і ресурси.

Своєю чергою, сенатор Ден Салліван, республіканець з Аляски та колишній морський піхотинець, який також є членом комітету зі збройних сил, розкритикував підхід адміністрації Байдена.

Хоча він похвалив президента за його дії на нещодавньому саміті НАТО, одначе, розкритикував адміністрацію за “повільне транспортування” систем озброєнь в Україну, зокрема посилаючись на F-16.

Раніше повідомлялося, що низка країн Європи, які цього тижня пообіцяли навчати українських пілотів на винищувачах F-16, досі не отримали від США офіційного затвердження програми для початку навчань.

Зауважимо, на саміті НАТО у Вільнюсі, коаліція з 11 країн на чолі з Данією та Нідерландами офіційно погодилася навчати українців керувати F-16 та, можливо, іншими винищувачами. Європейські офіційні особи заявили, що сподіваються розпочати програму в серпні в Данії, а навчальний центр також буде створено в Румунії.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.