У Фінляндії закриють музей Леніна й демонтують експонати
Джерело: Yle
У фінському місті Тампере закривають музей Леніна, який пропрацював 78 років.
За словами директора музею, стара назва більше не відповідає змісту експозиції. На цьому місці відкриють музей Nootti, присвячений відносинам зі східним сусідом.
Музей Леніна працював у Тампере з 1946 року. Він ще працюватиме до 3 листопада, після чого експонати демонтують.
Директор музею Калле Калліо сказав, що це рішення повністю продиктоване потребами музею. За його словами, те, що зараз відбувається на Сході, впливає на те, як розповідається історія.
“Ми більше не можемо робити це під іменем Леніна, бо це призводить лише до непорозумінь”, – каже Калліо.
За словами Калліо, прямих спроб вплинути на усунення імені Леніна не було, але були труднощі з фінансуванням.
“Я надіслав кілька хороших заявок для музею Леніна, але вони не були успішними. Подивимося, чи інша назва буде вдалішою”, – розповів Калліо.
Під час Холодної війни музей був відомий як арена східної політики, яку відвідували всі ключові радянські лідери. Після розпаду Радянського Союзу він став особливою культурною пам’яткою, яку повністю відреставрували у 2016 році. Навіть тоді назва залишилася незмінною, попри критичний фокус музею на больових точках радянської історії.
За словами Калліо, придумати назву для музею з довгою історією було складно, і рішення далося йому нелегко.
У лютому наступного року на місці музею Леніна відкриють новий музей східних відносин Nootti. Він зосередиться на транснаціональній історії: відносинах між фінами та росіянами, Радянському Союзі та сьогоденні. Музей охоплюватиме спільну історію двох країн: від російської революції та незалежності Фінляндії – до епохи НАТО.
За словами директора музею, нова назва Nootti сподобалася відвідувачам музею.
“Нота – це те, що рухається між країнами. Вона є вираженням незадоволення або коментарем іншій країні. У нас були критичні моменти, коли нота приходила з Москви до Фінляндії. Новий музей покликаний охопити нові авдиторії, посилити експертну роль музею та створити музей, більше орієнтований на громаду”, – зазначив директор музею.
Калліо вірить, що історія відносин зі Сходом цікавитиме сучасній авдиторії, і що Nootti стане шанованим музеєм.
- Фінське державне керівництво розглядає можливість на законодавчому рівні заборонити використання радянських та нацистських символів через їхнє “сприяння дискримінації та розпалюванню ненависті”.
- Фінляндія просить Європейський Союз допомогти у стриманні напливу мігрантів, які потрапляють на територію країни через Росію.
- З 15 квітня Фінляндія запровадила нові обмеження щодо роботи пунктів пропуску на кордоні з Росією, закриваючи також водні шляхи перетину.
Громадяни Росії, які поїхали до Фінляндії після початку війни з Україною, почали отримувати відмови у притулку. Таким біженцям пропонують покинути територію країни добровільно. Видання з’ясувало, що у такій ситуації опинилися щонайменше семеро осіб.
12 грудня начальник відділу регіональної поліції Олександр Кривенко повідомив, що через посилення обстрілів на оріхівському напрямку прийнято рішення щодо примусової евакуації жителів села Мала Токмачка Пологівського району, яке розташоване безпосередньо на лінії бойового зіткнення.
Найбільша в історії України галерея сучасного мистецтва Art Ukraine Gallery запрошує вас стати учасниками святкового прийому “Різдвяний Вертеп”, який відбудеться за адресою Київ, Столичне шосе, 101, ТЦ “Домосфера”, 3-й поверх.
Посол Франції в Україні Гаель Вейсьєр повідомив, що країна готова спорядити Україні французькі винищувачі Dassault Mirage 2000-5 напочатку 2025 року.
Російські війська атакували Нікопольський район Дніпропетровської області дронами та артилерією. Постраждала одна людина.