У Литві розпочали навчання інструкторів громадянського опору: першими підготують освітян
Джерело: Міноборони Литви
Майже 30 освітян пройшли навчання з громадянського спротиву, першої допомоги та дій у надзвичайних ситуаціях. Нові знання вони передаватимуть громадянам під час майбутніх тренінгів.
Створення інструкторських сил є дуже важливим кроком у зміцненні стійкості суспільства. Завдяки їм ми об’єднуємо людей, які не тільки готові до екстремальних обставин, але й здатні передати ці знання іншим. Саме ця передача знань та розширення можливостей місцевих громад допомагає побудувати реальну мережу громадянського опору по всій Литві. Найближчим часом заплановані додаткові інструкторські курси, до яких долучаться військові, представники Союзу стрільців і мобілізаційні фахівці, — поінформував заступник міністра оборони Томас Гудаускас.
Під час тренінгів освітяни опановуватимуть навички як збройного, так і мирного спротиву, навчаться планувати евакуацію, формувати “тривожну валізу”, розпізнавати дезінформацію та реагувати на гібридні загрози. Також їм викладатимуть основи першої медичної допомоги.
Першими курс розпочнуть учителі — вже у червні в чотирьох містах: Вільнюсі, Каунасі, Шяуляї та Куршенай. Інший шкільний персонал долучатиметься восени. До кінця року планується провести щонайменше 75 таких тренінгів.
Минулого року Литва закупила та направила до кордонів із РФ та Білоруссю протитанкові їжаки, “зуби дракона” та інші оборонні засоби.
Ми повідомляли, що 2 липня мер Вільнюса Валдас Бенкунскас представив план оборони столиці Литви на випадок війни. Зокрема серед заходів розглядають також евакуацію містян.
Зауважимо, раніше влада Польщі запустила сайт для громадян стосовно джерел та способів уникнення загроз, які можуть виникнути після атак з застосуванням хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної зброї. На сайті розмістили довідкові матеріали, навчальні ігри, сценарії лекцій для вчителів.
Своєю чергою, у Швеції, на території, близькій до повномасштабного протистояння між Росією та Україною, Головнокомандувач армії у січні закликав населення “морально підготуватися” до війни. Країна знову починає культивувати свою цивільну оборону, як за часів Холодної війни.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Бундесвер має бути готовим до оборони до 2029 року.
- Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі закликав членів НАТО перевищити цільовий показник Альянсу щодо виділення 2% ВВП на військові витрати.
- Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
- Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
Українське довкілля зазнало масштабних руйнувань унаслідок повномасштабного вторгнення Росії – вже зафіксовано понад 9000 випадків екологічної шкоди. Про це повідомила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з питань відновлення України URC-2025, що завершилася в Римі.
Життя британських монархів – це не лише урочистості й титули, а й постійна загроза безпеці. У 1980–90-х роках члени королівської родини неодноразово ставали мішенню замахів, спроб викрадення та нападів божевільних. Цей тиск особливо гостро відчувала принцеса Діана – одна з найвідоміших і найбільш переслідуваних ЗМІ жінок свого часу.
Національний інститут раку США (NCI), один з головних центрів боротьби з онкологією у світі, переживає масштабну кризу. Після десятиліть підтримки з боку обох політичних таборів і значного прогресу в зниженні смертності від раку, інститут опинився в епіцентрі різких скорочень, кадрових чисток та адміністративного хаосу – наслідків рішень адміністрації Дональда Трампа.
У Китаї вчені навчилися вставляти мікроконтролери прямо в мозок бджіл, щоб керувати їхнім польотом. Такі “кіборги” можуть стати новим інструментом для військової розвідки або пошукових операцій після катастроф.
Митні надходження до бюджету США за підсумками перших дев’яти місяців 2025 року вперше в історії перевищили $100 мільярдів. Такі дані оприлюднило Міністерство фінансів США у щомісячному бюджетному звіті.