У разі перемоги на виборах, Трамп домагатиметься виходу США з НАТО – Rolling Stone

Джерело: Rolling Stone

Колишній президент США Дональд Трамп може розпочати процес виходу США з НАТО, у разі перемоги на президентських виборах 2024 року.

Автори заявляють, що можливе повернення до влади в США Трампа може стати фатальним для колективної безпеки Заходу. Зауважується, що він може розпочати процес виходу країни зі складу НАТО або скоротить до мінімуму участь США в Альянсі у разі невиконання своїх вимог. Серед основних вимог – збільшення фінансування з боку інших країн-членів, а також відмова від статті 5, згідно з якою напад на одного члена НАТО вважається нападом на весь блок.

Коли колишній президент цього року приватно обговорював роль Сполучених Штатів у трансатлантичному військовому альянсі, то чітко дав зрозуміти, що він не хоче, щоб на вищих щаблях влади були “любителі НАТО”. Експрезидент робив такі заяви під час розмов, зокрема пов’язаних із триваючою війною РФ проти Україні.

Перебуваючи на посаді, Трамп неодноразово насміхався з цієї статті Північноатлантичного договору про колективну оборону. Один колишній високопосадовець адміністрації згадав момент в Овальному кабінеті в середині 2018 року, коли тодішній президент почав читати список менших країн НАТО, про деякі з яких, на його думку, “більшість американців навіть не чули раніше”.

Потім Трамп заявив, що “початок Третьої світової війни” через суверенітет деяких із цих країн не має абсолютно жодного сенсу, і що його не слід змушувати автоматично вводити американські війська в будь-яку таку кризу.

Це була б надзвичайно дурна спроба, особливо в той час, коли в Європі вирує війна, і більша частина Європи сподівається на те, що Сполучені Штати стримають подальший конфлікт, — заявив доктор Аарон Стайн, дослідник Чорноморського інституту зовнішньої політики, реагуючи на цілі політики Трампа стосовно НАТО. – Продавати союзників через необізнаність, а Трамп не обізнаний у цьому питанні, просто безглуздо для ширшої національної безпеки США.

І попри те, що така загроза можлива лише у разі перемоги колишнього президента на виборах, все ж влітку 2023 року Сенат прийняв поправку до Закону про повноваження національної оборони, в якому вихід з НАТО можливий лише за умови згоди двох третин членів Сенату.

Бундестаг планує проголосувати за постачання Україні крилатих ракет великої дальності Taurus, котру раніше відхилив канцлер ФРН Олаф Шольц. Вільна демократична партія подасть відповідну пропозицію на засіданні наступного тижня, повідомив глава парламентської групи Крістіан Дюрр.

Міністерство оборони розширює лінійки одягу та засобів індивідуального захисту для військовослужбовиць. Вже закуплені та видаються костюм польовий і жіноча білизна. Також є в наявності маленькі розміри шкарпеток, рукавичок, взуття для жінок. Про це мовилося на робочій зустрічі представників Міноборони та громадських організацій, які займаються підтримкою жінок в армії та забезпеченням їхніх потреб, зокрема одягу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 листопада. З початку доби відбулося 130 бойових зіткнень.

19 листопада прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен зауважила, що країна спорядила Силам оборони шість літаків F-16. Загалом Україні має отримати 19 винищувачів. 

Уряд Великої Британії оголосив про подальшу військову підтримку у 7,5 мільйонів фунтів стерлінгів (9,5 млн доларів) для закупівлі нових ударних і розвідувальних дронів, котрі проінвестують у межах коаліції БпЛА на чолі з Британією та Латвією.