У Росії до 14 років засудили експерта з розробки гіперзвукових ракет Анатолія Маслова

Джерело: Reuters

Російського фізика Анатолія Маслова засудили до 14 років колонії за звинуваченням у державній зраді, але сам вчений не визнав свою провину. Вирок 77-річному вченому виніс суд Санкт-Петербурга після закритого судового процесу.

Маслов є одним із трьох вчених Сибірського інституту, спеціалістів з гіперзвуку, які з 2022 року були заарештовані за аналогічними звинуваченнями. Двоє інших, Олександр Шиплюк і Валерій Звєгінцев, ще очікують суду.

Вчені займалися теоретичною роботою, пов’язаною з розробкою гіперзвукових ракет – передової зброї, здатної долати системи ППО на швидкостях, що в 10 разів перевищують швидкість звуку. Президент Володимир Путін неодноразово заявляв, що Росія є світовим лідером у цій галузі озброєнь.

Стосовно цієї справи висловився юрист Євген Смирнов з асоціації “Первый отдел”, яка спеціалізується на захисті людей у справах про державну зраду та шпигунство. На його думку, звинувачення щодо вчених стосуються з розголошенням інформації під час участі в міжнародних конференціях або досліджень.

“Будь-яке засудження Маслова є грубим порушенням закону”, — сказав він Reuters. “Я впевнений, що Маслов не винен у інкримінованих йому діяннях і є жертвою політики російської влади”.

Минулого року колеги трьох вчених вважають, що вони невинні. На їхню думку, наукові статті, опубліковані або представлені на міжнародних конференціях, були перевірені на відсутність інформації з обмеженим доступом. Колеги-дослідники наголосили, що ці випадки мають жахливий вплив на російську наукову спільноту та ускладнюють виконання роботи науковцями.

Своєю чергою у Кремля назвали пред’явлені звинувачення “дуже серйозними”. У Москві додали, що розслідування щодо них є справою спецслужб.

РосЗМІ з посиланням на адвоката Маслова повідомили, що фізик, виступаючи перед судом, сказав, що все своє життя присвятив науці і ніколи не хотів зрадити свою країну. Захист заявив, що на початку року у Маслова стався серцевий напад. Відповідно тривалий термін ув’язнення буде рівнозначний смертній карі.

Минулого місяця до 7 років ув’язнення засудили іншого вченого в цій галузі — Олександра Куранова. Російський “Коммерсант” стверджував, що йому пом’якшили термін за свідчення проти Маслова, хоча Reuters не вдалося підтвердити цю інформацію.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.