У Швейцарії підтримали можливість використання російських активів для репарацій Україні

Джерело: France24

7 березня законодавці Швейцарії підтримали кроки щодо дозволу використання заморожених російських державних активів для фінансування військових репарацій Україні.

Питання гаряче обговорювалося у Швейцарії, де високо цінується обережність у ключових банківських галузях і традиція нейтралітету країни.

Верхня палата парламенту проголосувала 21 проти 19 за низку підтриманих урядом пропозицій, троє утрималися. Нижня палата ухвалила ініціативу минулого року.

Зауважується, що ці зусилля прокладають шлях для роботи уряду на міжнародно-правовій основі використання заморожених активів держави-агресора для виплати репарацій.

Понад 8 мільярдів доларів резервів і активів російського центрального банку зберігаються у Швейцарії.

Факти справді дуже очевидні, — заявив міністр закордонних справ Ігнаціо Кассіс. — Росія серйозно порушила міжнародне право. Тому вона повинна відшкодувати завдану шкоду.

Глава МЗС також додав, що нині ведуться міжнародні дискусії стосовно механізмів компенсації, тож Швейцарія бере участь “своїми знаннями, своїми навичками та всією історією у цій сфері”.

Нещодавно президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європейський Союз повинен розглянути можливість використання прибутків від заморожених російських активів для закупівлі озброєння для ЗСУ.

Міністерка фінансів США Джанет Єллен висловила публічну підтримку ідеї термінової конфіскації заморожених російських активів для відновлення України. Єллен, виступаючи на пресконференції напередодні зустрічей зі своїми колегами з G7 і G20, заявила, що США та їхні союзники оцінюють різні варіанти щодо російських активів на суму близько 285 мільярдів доларів, заморожених у 2022 році, і пов’язані з цим ризики.

Читайте також: Російський уряд вже «попрощався» зі своїми замороженими активами – Reuters

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що західним країнам слід сміливіше конфіскувати російські активи, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році.

Згодом міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер виступив за використання відсотків, отриманих від заморожених російських активів, для підтримки України у її війні проти Москви,

Після того, як у 2022 році президент Володимир Путін ввів війська в Україну, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили операції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів на Заході.

Читайте також: Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих із заморожених російських активів.

Вже 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”. 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

Читайте також: Заморожені активи РФ можуть використати для закупівлі зброї Україні – Euractiv

12 лютого Рада ЄС прийняла постанову про використання надприбутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, і це стало першим конкретним кроком до мети блоку спрямувати гроші для фінансування відновлення України.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.