У соцмережах вважають, що план взаємних тарифів Трампа міг розробити ШІ

Джерело: Букви

Користувачі платформи X висунули теорію, що нова митна політика президента США Дональда Трампа щодо взаємних тарифів може бути розроблена штучним інтелектом.

Як стверджують у соцмережі, їм вдалось відтворити аналогічний план взаємних тарифів Трампа, увівши відповідний запит у ChatGPT.

“Який був би простий спосіб розрахувати тарифи, які потрібно ввести для інших країн, щоб США були у рівних умовах, коли мовиться про торгівельний дефіцит? Встановіть мінімум на рівні 10%”.

ШІ у відповідь нібито не лише створив такий же план, а й наголосив, що ця ідея раніше не використовувалась, і придумав він її сам.

“Простий (хоча й наївний) метод полягає у встановленні тарифної ставки для кожного торгівельного партнера, яка дорівнюватиме відстоковій долі торгівельного дефіциту щодо загального імпорту цієї країни – завжди не менше 10%”.

Далі ШІ запропонував наступну формулу: ставка тарифу (%) = макс. (10, (торгівельний дефіцит + загальний імпорт) х 100).

Тобто, якщо дефіцит у США становить 20 млрд доларів при імпорті з країни на 100 млрд доларів, розрахункова ставка становитиме (20/100) х 100 = 20%.

Серед тих, хто вирішив перевірити дану теорію – редактор Journal of Public Economics, який отримав такі ж результати.

Інший користувач зауважив, що усі найвідоміші чат-боти – ChatGPT, Gemini, Claude і Grok – генерують однаковий результат на запит щодо тарифів. Він зауважив, що це може бути “першим масштабним застосуванням ШІ у геополітиці”.

Gemini запропонував визначити торгівельний дефіцит США з конкретною країною за формулою: дефіцит США = вартість імпорту з країни – вартість експорту до країни.

Далі вираховується митний тариф щодо певної країни: ставка тарифу (%) = дефіцит США / вартість імпорту з відповідної країни.

Claude у відповідь на запит запропонував схожу формулу. Спершу розрахувати двосторонній торговий дефіцит з кожною країною: дефіцит США = імпорт США з обраної країни – експорт США в обрану країну.

Далі зобразити це у відсотках від загальної двосторонньої торгівлі: відсоток дефіциту = (торговий дефіцит / загальну двосторонню торгівлю) х 100.

Далі – застосувати тарифну ставку, яка відповідатиме цьому відсотку з мінімумом у 10% : тарифна ставка = макс. (відсоток дефіциту, 10%).

Тобто, якщо обрана країна має позитивне сальдо торгівельного балансу зі США 25% (тобто дефіцит США рівний 25%), то потрібні мита 25%. Якщо ж дефіцит складає 5%, то застосовуються тарифи у 10%.

“Цей метод відносно простий у розрахунках та прямо пов’язує рівні тарифів з торгівельним дисбалансом. Але я повинен вказати, що економісти зазвичай попереджують, що торгівельний дефіцит не обов’язково вказує на несправедливу торгівельну практику, а тарифи можуть мати складні економічні наслідки, зокрема зростання споживчих цін та потенційні заходи у відповідь”, – наголосив ШІ.

Grok згенерував таку ж формулу та розрахував тарифи щодо інших країн, які фактично такі ж, як і запроваджені мита адміністрацією Трампа.

Deepseek, у своїй відповіді щодо розрахунку тарифів також згенерував низку формул, але висловлював сумнів щодо того, чи мають такі дії – впровадження мит за такими розрахунками – логіку.

Як відомо, 2 квітня президент США Дональд Трамп повідомив про запровадження взаємних мит на товари з усіх країн щонайменше на 10%. На такий його крок вже зреагували низка світових лідерів, обіцяючи вживати заходів у відповідь.

Натомість міністр фінансів США Скотт Бессент закликав торгових партнерів США не робити кроків у відповідь на нові мита президента Дональда Трампа.

За даними розвідки Південної Кореї, у російсько-українській війні загинуло сотні солдатів КНДР, які воюють на боці РФ.

Світовий конгрес українців (СКУ) закликав міжнародну спільноту бойкотувати заходи з нагоди так званого російського Дня перемоги та оголосити 9 травня Днем російської ганьби.

У Держдепі США знову заявили, що Штати можуть вийти з перемовного процесу щодо припинення російсько-української війни, якщо не буде жодного прогресу.

У Латвії громадянина країни засуджено до шести років позбавлення волі з подальшим дворічним випробувальним терміном за участь у бойових діях в Україні на боці Росії.

Фахівці ISW проаналізували заяви кремлівських посадовців у бік Європи та НАТО. На думку експертів, таким чином РФ, ймовірно, намагається виправдати майбутнє вторгнення до країн Альянсу перед росіянами.