Україна ідентифікувала 37 тисяч зниклих безвісти осіб з початку війни – омбудсман

Джерело: пресслужба Офісу омбудсмана

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що станом на сьогодні майже 37 тисяч людей вважаються зниклими безвісти внаслідок повномасштабного вторгнення росіян.

Омбудсман заявив, що Україна працює, щоб знайти і повернути своїх громадян додому.

РФ викрадає цивільних ще з 2014 року. Ситуація значно загострилася після повномасштабного вторгнення. Цивільні піддаються різним формам насилля, – повідомив Лубінець.

Серед головних цифр:

  • наразі вдома лише 147 цивільних;
  • Україна верифікувала близько 1700 осіб, яких незаконно затримала країна-агресор (це люди верифіковані МКЧХ та іншим способом);
  • майже 37 тисяч осіб вважаються зниклими безвісти: це діти, цивільні та військові. Ці цифри можуть бути значно більшими.

Зокрема Україна наголошує на важливості надання доступу МКЧХ до місць утримання цивільних та намагається знайти країну-платформу для публічного відкриття комунікації по цивільних.

Окрім цього, наша країна працює над тим, щоб був відкрити гуманітарний коридор для евакуації цивільного населення. Таку комунікацію проводили з Туреччиною.

Нині Україна порушує питання, щоб відкрити процес кримінального переслідування вищого керівництва РФ за викрадення цивільних.

18 березня у Кабінеті Міністрів України погодили проєкт щодо змін до статті 11 закону “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”. Вони передбачають створення пошукових груп.

Законопроєктом пропонується визначити на період воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення чи скасування повноваження Генерального штабу Збройних Сил України стосовно створення пошукових груп за погодженням з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими, щодо персонального складу пошукових груп, а також визначення порядку проведення пошукових робіт, — зазначено у повідомленні.

Проєктом передбачено надання права переговорів Координаційному штабу з гуманітарними місіями, громадськими обʼєднаннями, фізичними особами тощо, які здійснюють діяльність на тимчасово окупованих територіях з метою розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Зауважимо, що від 24 лютого 2022 року до Нацполіції надійшла 51 тисяча повідомлень про зникнення безвісти українців. За кожним із цих випадків розпочато кримінальне розслідування, розповів Максим Цуцкірідзе, перший заступник голови Національної поліції.

Міністр оборони Рустем Умєров розповів про підсумки 22-ї зустрічі в межах Контактної групи з питань оборони України. Під час засідання 20 травня сторони обговорили нинішню ситуацію на фронті, погодившись з необхідністю посилення та пришвидшення постачання озброєння Силам оборони.

Ввечері 20 травня на Московській біржі відбувся обвал акцій російського “Газпрому” після того, як стало відомо, що компанія не виплачуватиме дивіденди за підсумками роботи у 2023 році.

20 травня, на позачерговій сесії Запорізької міської ради депутати проголосували за перейменування понад 140 вулиць та провулків міста. Одну з вулиць у Запоріжжі перейменували на честь двох неповнолітніх партизанів Тиграна Оганнісяна та Микити Ханганова, котрих вбили росіяни наприкінці червня 2023 року у Бердянську.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію з фронту станом на 22.30. За добу відбулося 95 бойових зіткнень, противник завдав п’ять  ракетних (із застосуванням шести ракет), 39 авіаційних ударів (скинув 40 КАБів) та 309 ударів дронами-камікадзе, також здійснив 2910 обстрілів позицій наших військ із використанням різних типів озброєння.

Станом на 20 травня Сили оборони Півдня надалі завдають вогневого ураження по місцях дислокації ворога, вогневих позиціях і тилах, знищуючи особовий склад російської армії та техніку противника.