Україна та США можуть підписати ресурсну угоду цього тижня – FT
Джерело: Financial Times
Україна та США близькі до підписання рамкової угоди про використання рідкісноземельних металів уже цього тижня. Це стало можливим після того, як Київ отримав важливу поступку від адміністрації Дональда Трампа: доходи від угоди не враховуватимуться як компенсація за минулу військову допомогу.
Це значне просування сталося після того, як минулу церемонію підписання угоди скасували у лютому через публічний конфлікт між президентами Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.
Після цієї суперечки Трамп наполягав на тому, що мільярди доларів військової допомоги мають бути повернуті через угоду. Зеленський відкинув таку пропозицію.
Було погоджено, що допомога, надана до підписання угоди, не враховуватиметься, — повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у Telegram-каналі ввечері 27 квітня.
Прорив стався після зустрічі Трампа і Зеленського у Ватикані. Трамп назвав переговори “чудовою зустріччю” і похвалив Зеленського за “гарну роботу”.
Водночас Трамп висловлював розчарування щодо обох сторін конфлікту — України та Росії — за небажання йти на поступки для припинення війни.
Критики закидають Трампу, що він чинить більший тиск на Київ, ніж на Москву.
У понеділок Володимир Путін оголосив про одностороннє припинення вогню 8 та 10 травня під час святкування завершення Другої світової війни.
Кремль заявив, що готовий до “мирних переговорів без попередніх умов для врегулювання початкових причин української кризи”. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров уточнив, що серед умов — міжнародне визнання анексії п’яти українських регіонів, заборона на вступ України до НАТО, “демілітаризація та денацифікація” України.
Лавров також заявив, що Москва вимагає скасування західних санкцій, повернення заморожених резервів центробанку РФ обсягом 300 мільярдів доларів і “надійних гарантій безпеки” від країн НАТО та ЄС.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга поставив під сумнів наміри Кремля: “Якщо Росія справді хоче миру, вона має припинити вогонь негайно”, — наголосив він, підтвердивши, що Україна готова підтримати “тривале, стійке і повне припинення вогню… принаймні на 30 днів”.
Трамп розглядає угоду щодо мінеральних ресурсів як можливість частково компенсувати військову допомогу Україні за часів адміністрації Джо Байдена та стимулювати Зеленського до ширших мирних переговорів.
У неділю Шмигаль повідомив, що провів “важливу зустріч” із міністром фінансів Скоттом Бессентом для узгодження остаточних деталей угоди.
Важлива зустріч із Міністром фінансів США Скоттом Бессентом, на якій окремою темою розмови була угода між нашими країнами. Над документом працюють юридичні команди. Маємо хороший прогрес. Головне — чітко визначили наші червоні лінії, угода має відповідати європейським зобов’язанням, а також не суперечити Конституції та законодавству України. Вона повинна обов’язково бути ратифікованою Парламентом. Досягнуто домовленостей, що в документі не зараховується допомога, надана до її підписання, — розповів Шмигаль.
Раніше президент США Дональд Трамп заявляв, що Сполучені Штати повинні отримати компенсацію за надану Україні військову та іншу допомогу. Українська сторона наполягала, що допомога була безповоротною і не може вважатися борговим зобов’язанням.
Під час брифінгу у четвер Зеленський заявив, що Україна не має наміру визнавати боргом допомогу, яку Києву надала адміністрація 46-го президента Джо Байдена.
Раніше Трамп наполягав, що угода про спільний видобуток українських корисних копалин має відшкодувати кошти, витрачені Вашингтоном на допомогу Києву. За словами Зеленського, підписання меморандуму про наміри було пропозицією США.
Читайте також: Зеленський доручив СБУ розслідувати витік проєкту угоди про надра – FT
Окрім того, міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що підписання угоди очікується “на початку наступного тижня”. На його думку, це дозволить Трампу звернутися до російського керівництва з позиції сили: “Це покаже, що ми стоїмо поруч з Україною — але на економічній основі. І, можливо, це підштовхне Росію сісти за стіл переговорів. Послідовність була порушена, але я сподіваюся, що ми зможемо це виправити”.
Тоді як українська сторона наголосила, що наразі вивчає юридичні аспекти та готує контрпропозицію.
Також ЗМІ інформували, що Сполучені Штати та Україна наближаються до підписання довгоочікуваної угоди про рідкісноземельні метали, котру відтермінували після напруженої зустрічі президентів у п’ятницю.
20 березня президент США повідомив, що Вашингтон “дуже скоро” підпише угоду з Україною про рідкісноземельні метали. Він заявив, що Україна та США найближчим часом підпишуть угоду про розробку українських рідкісноземельних металів. Відповідний документ був готовий до підписання, однак, церемонія, яка мала відбутися у Білому домі, зірвалася через публічну сварку між Трампом та президентом Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.
Та у четвер глава Білого дому наголосив, що найближчим часом підпише указ “про значне збільшення виробництва критичних та рідкісноземельних мінералів”.
Вже 24 березня Трамп поінформував, що українська та американська сторони уклали угоду про рідкісноземельні метали. Нині очікується підписання документа. Також, за словами глави США, між Києвом і Вашингтоном тривають перемовини щодо власності на електростанцію — ймовірно, мовиться про окуповану росіянами ЗАЕС.
Додамо, нещодавно стало відомо, що глава США висунув умови для підписання угоди з Україною щодо рідкісноземельних металів: Київ має домовитися з Москвою про швидке припинення вогню та розпочати переговори.
Україна сподівається на кращі умови для країни у межах угоди, яку у Білому домі розглядають як компенсацію за допомогу, надану адміністрацією експрезидента США Джо Байдена.
Київ відмовляється визнавати, що допомога Вашингтона надавалась у борг і прагне масштабних інвестицій США у межах угоди. Також Україна остерігається, що угода та привілеї надані США у її межах, можуть стати перешкодою для вступу до Євросоюзу.
Українські високопосадовці раніше зазначали Financial Times, що вимога США щодо спрямування доходів від угоди на погашення минулої військової допомоги могла поставити під загрозу суверенітет України й перспективи її вступу до ЄС.
Новий варіант угоди поширюється на всі мінеральні ресурси, включно з нафтою, газом і великими енергетичними активами на всій території України.
Вже 17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин.
У неділю радник із національної безпеки США Майк Волц в інтерв’ю Fox News заявив: “Я впевнений, що угода буде укладена”.
- Міністр фінансів США Скотт Бессент прокоментував домовленості з Україною щодо надр, заявивши, що президент Володимир Зеленський “зірвав те, що мало б бути найпростішою справою у світі” під час конфлікту з американським керівництвом у Білому домі.
- Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга розповів, як просуваються переговори зі США щодо угоди про корисні копалини. За його словами, угоду перевіряють на відповідність українському законодавству, до переговорів залучать юристів.
- Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президент Франції Еммануель Макрон п’ять днів підштовхували і радили президенту України Володимиру Зеленському, як поводитися з президентом США Дональдом Трампом.
- Кір Стармер, прем’єр-міністр Великої Британії, відіграв важливу роль у тому, щоб переконати українського президента Володимира Зеленського запропонувати “оливкову гілку” своєму американському колезі після їхньої публічної суперечки в Овальному кабінеті.
Україна адаптувала свої стратегії та озброєння у повномасштабній війні проти Росії й тепер сподівається на розширення використання безпілотників власного виробництва, попри те, що американська зброя залишається критично важливою.
Національна рада Австрії на засіданні одностайно проголосувала за резолюцію “Захист і допомога українським дітям”, спрямовану на захист та відновлення прав викрадених Росією українських дітей.
Правоохоронці викрили голову військово-лікарської комісії обласного центру мобілізації Буковини та його спільника на схемі з виготовлення фіктивних медичних документів для ухилення від військової служби.
Оголошеного главою РФ Володимиром Путіним триденного перемир’я в Україні недостатньо, у Вашингтоні чекають на повноцінний мир, заявила речниця американського президента Каролін Лівітт.
28 квітня глава Херсонської ОВА Олександр Прокудін поінформував про повернення ще чотирьох дітей та підлітків з тимчасово окупованої Херсонщини у межах ініціативи Bring Kids Back UA.