Українці дедалі більше послуговуються українською у соцмережах – дослідження
Джерело: дослідження LMU
Команда дослідників з LMU, Університету Бата та Технічного університету Мюнхена проаналізувала мовні зміни в соціальних мережах в Україні до та під час повномасштабного нападу РФ.
Очевидно, війна змушує людей все більше і більше відмовлятися від російської мови, — каже провідний автор дослідження Даніель Рачек.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ населення України активно переходять з російської на українську у соцмережах.
Мова грає вирішальну роль у пострадянській ідентичності України. Багато українців говорять і російською, і українською. Однак донедавна лише приблизно половина-дві третини населення вважали українську своєю основною рідною мовою. Проте після протестів на Майдані, спровокованих тимчасовим непідписанням угоди про асоціацію з ЄС і подальшою анексією Криму в 2013/2014 роках, все більше українців почали відмовлятися від використання російської мови, акцентують автори дослідження.
Разом зі своєю командою Рачек дослідив понад чотири мільйони твітів з інформацією про місцезнаходження в Україні від приблизно 63 000 користувачів Twitter (тепер X) із січня 2020 року до жовтня 2022 року. Використовуючи штучний інтелект і статистичний аналіз. Результати свідчать про тривалий перехід від російської до української ще до повномасштабної війни, який значно прискорюється з початком вторгнення і в основному зумовлений змінами поведінки.
Користувачі прагнуть дистанціюватися від будь-якої підтримки війни, а також від Росії та свідомо вирішують менше послуговуватися російською, у багатьох випадках, більше не використовувати її зовсім, тому масово переходять на українську мову.
- 10 січня під час виступу у Раді безпеки ООН постійний представник України при ООН Сергій Кислиця наголосив, що члени Радбезу щодня слухають мову війни, якою послуговуються представники російської делегації.
- Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь повідомив, що наклав штраф на таксиста у Києві, що відмовився обслуговувати пасажирок українською.
- З 1 січня набрали чинності окремі положення статті 40 Закону України “Про медіа”, які передбачають збільшення обсягу програм державною мовою на телебаченні та радіо, поінформував уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
- Кабмін запровадив зміни у проведенні іспиту на володіння державної мови. До нього додали завдання на написання тексту та збільшили тривалість.
- Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся до українських телеканалів з закликом вести етери виключно державною мовою.
- У 2023 році Уповноваженому з захисту державної мови надійшло 3692 звернення громадян про порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Київ, Харків та Одеса залишаються лідерами за кількістю звернень про порушення мовних прав громадян.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.