Українцям у США помилково повідомили про завершення їхнього законного перебування в країні

Джерело: The Washington Post та Остап Яриш

Деякі українці у США отримали листи від уряду Штатів про те, що через сім днів термін їхнього законного пребування у країні завершиться і їм потрібно терміново покинути країну. Згодом стало відомо, що повідомлення їм надіслали помилково.

Мовиться про українців, які прибули до Сполучених Штатів після повномасштабного вторгнення Росії за програмою Uniting for Ukraine (U4U), яка надає їм тимчасовий правовий статус на перебування у США.

Відповідний електронний лист було надіслано напередодні. У сповіщенні від міністерства внутрішньої безпеки мовилось, що уряд США припиняє програму U4U, за винятком для тих, хто за час перебування у США отримав інший законний статус для перебування в країні.

Лист починався зі слів “Вам пора покинути Сполучені Штати”. Також у ньому попередили, що у випадку порушення законного перебування у США, “федеральний уряд знайде вас”.

Однак вже згодом українцям надіслали інший лист, в якому мовилось, що попередній лист був помилковим.

“Жодних дій щодо вашого U4U, як вказано в електронному листі від 3 квітня 2025 року, не виконуватиметься. Раніше видані U4U на цей час залишаються без змін”.

Про те, що лист був помилковим також заявила речниця міністерства внутрішньої безпеки Тріша Маклафлін.

“Повідомлення було надіслано помилково деяким українцям. Програма U4U не була припинена”.

При цьому у WP зауважили, що риторика, яка використовувалась у помилковому листі українцям, нагадує риторику міністерки внутрішньої безпеки Крісті Ноем, яку вона розгорнула у соцмережах щодо нелегальних мігрантів.

Зокрема посадовиця закликала їх покинути Штати, пригрозивши анулювати їхні дозволи на роботу та попередила, що вони можуть зазнати кримінальної відповідальності чи будуть оштрафовані, якщо залишатимуться у США.

Журналіст Остап Яриш зауважив, що хоча у міністерстві внутрішньої безпеки США повідомили, що лист українцям надіслали випадково, ніхто не пояснив, що означає ця помилка, як вона трапилась, хто і чому писав цей текст.

При цьому він зазначив, що це не перший такий випадок у США після повернення до влади Дональда Трампа та посилення міграційної політики, коли з країни висилають тих, хто перебуває на законних підставах.

Один з випадків стосувався сальвадорця, одруженого з американкою. Пара разом з дітьми жила в штаті Меріленд, але 15 березня чоловіка депортували зі Штатів, звинувативши в участі в бандитській групі, і помістили у вʼязницю в Ель Сальвадорі.

Згодом в міністерстві юстиції США визнали, що це сталось внаслідок “адміністративної помилки”, проте повернути чоловіка назад вони не можуть, бо після видворення він перебуває під юрисдикцією Ель Сальвадору.

“В пʼятницю окружний суд в Меріленді зобовʼязав уряд США повернути чоловіка додому не пізніше понеділка. Як будуть виконувати це рішення, побачимо найближчими днями”.

Яриш додав, що на тлі таких новин іноземці, які законно живуть та працюють у США роками, остерігаються виїжджати за межі Штатів.

“В медіа наробили шуму кілька випадків, коли власників посвідок на постійне проживання посилено допитували в аеропортах, а декого затримували, звинувачуючи в порушенні законів”.

Він також зауважив, що останніми тижнями низка іноземних представництв США – зокрема посольство у Києві – опублікували дописи з чіткими меседжами від нового уряду.

“Іноземні громадяни, які порушують законодавство США, можуть бути депортованими. Ми не хочемо, щоб у нашій країні перебували особи, які загрожують національній та громадській безпеці”.

20 травня Верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас повідомила, що міністри закордонних справ країн Європейського Союзу погодили контракт на 5,5 мільйона євро для підтримки діяльності “Радіо Свобода”.

Молоде лосеня, котре напередодні збив автомобіль у Підмосков’ї, померло під час операції. Серце тварини не витримало наркозу. Раніше російські фахівці спромоглися приспати його лише з третьої спроби, зазначивши, що перші два дротики із седативним препаратом тварина проігнорувала.

Сенатори США Чак Грасслі (республіканець) та Емі Клобучар (демократка) очолили групу з семи законодавців, котрі спільно подали двопартійну резолюцію з вимогою повернути усіх викрадених росіянами українських дітей до підписання будь-якої остаточної мирної угоди стосовно війни Росії проти України.

У США зростає занепокоєння щодо недостатньої жорсткості президента Дональда Трампа у ставленні до Росії. Згідно з опитуванням Harvard CAPS/Harris Poll, 59% американських виборців вважають, що глава Білого дому недостатньо рішучий у протистоянні з господарем Кремля Володимиром Путіним.

Державний секретар США Марко Рубіо під час слухань у Комітеті з міжнародних відносин пояснив, що причина продовження російсько-української війни у тому, що Росія хоче те, що їй не належить, тоді як Україна прагне повернути втрачені території засобами, які можуть бути недосяжні військовим шляхом.