В Австрії готуються розірвати контракт із російським «Газпромом»

Джерело: Reuters

Зіштовхнувшись зі стабільно високим імпортом російського газу під час повномасштабної війни РФ проти України, Австрія прагне піти на більш радикальні кроки, зокрема розірвати довгостроковий контракт енергетичної компанії OMV на купівлю газу у російського “Газпрому”, заявила міністерка енергетики Австрії Леонор Гевесслер.

Тривалий час намагаючись підтримувати тісні зв’язки з РФ, Австрія прагнула покінчити з десятирічною залежністю від доступного російського газу незабаром після того, як Росія вдерлася в Україну у 2022 році, шукаючи альтернативних постачальників.

Ми маємо підготувати вихід із договорів, які австрійський нафтогазовий концерн OMV уклав з російською компанією “Газпром”, — наголосила Гевесслер.

Про радикальні кроки урядовців змусила задуматися, як і раніше, висока частка російського газу в імпорті, що у листопаді становила 76%, а у грудні досягла рекордних 98%.

Висока залежність від постачань російського газу становить серйозний ризик для економіки та безпеки Австрії, — пояснила міністерка. — На її думку, довгострокові договори є однією із причин високої частки газу з РФ на австрійському ринку.

На початку 2018 року контракти з російським “Газпромом” продовжили до 2040 року. Угода передбачала обов’язкову закупівлю великих обсягів природного газу.

У концерні OMV заявили, що у разі потреби зможуть постачати своїм клієнтам газ не з РФ.

Читайте також: Експортні амбіції російського «Газпрому» тепер переважно в руках Китаю – Bloomberg

Зауважимо, втрата ринку Австрії, де знаходиться один із найбільших газових хабів Європи, Баумгартен, забезпечить нову травму російському “Газпрому”, який за два роки повномасштабної війни втратив дві третини експорту.

2023 року російська компанія прокачала клієнтам близько 69 млрд кубометрів — мінімальний обсяг із 1985 року. Порівняно з 2022 роком (100,9 млрд кубометрів), який уже став гіршим для компанії РФ за всю її історію, обсяги прокачування газу скоротилися ще на третину.

Читайте також: ЄС планує зробити довгострокові спільні закупівлі неросійського газу — Bloomberg

Раніше ми повідомляли, що Кремль відчайдушно потребує порятунку з Китаю, пропонуючи збільшити постачання газу вп’ятеро — до 100 млрд кубометрів на рік. Водночас проєкт трубопроводу “Сила Сибіру-2” потужністю 50 млрд кубів, який президент РФ Володимир Путін просуває майже 8 років, так і не зустрів ентузіазму в Пекіні.

Також стало відомо, що голові правління російського “Газпрому” Олексію Міллеру залишається лише мріяти про такі об’єми продажу газу до Китаю, скільки до повномасштабної війни РФ направляла до Європи. Наразі ж навіть збільшення цих постачань зможе компенсувати всього 11% втраченого ринку.

Хоча Путін називав Сі “дорогим другом”, хвалив Пекін за успіхи проєкту “Один пояс — один шлях” та заявляв про “великі перспективи” двосторонніх відносин, китайські посадовці так і не підписали контракт на додаткові постачання російського газу та будівництво трубопроводу “Сила Сибіру-2”.

Пентагон вирішує, чи варто використовувати останнє джерело фінансування військової допомоги, що залишилося, для підтримки зусиль України у боротьбі з російською агресією, навіть без гарантій того, що ці кошти будуть компенсовані Конгресом.

На платформі “Укренерго” відбулися спільні аукціони з доступу до міждержавних перетинів з Молдовою. Відтак, Україна завершила перехід на європейські правила торгівлі електроенергією.

У межах саміту “Україна – Південно-Східна Європа” в Тирані президент Володимир Зеленський провів зустріч із президентом Чорногорії Яковом Мілатовичем.

Заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький під час онлайн-привітання учасників конференції “BLACK SEA GRAIN. EUROPE-2024” заявив, що 90% всієї української агропродукції експортується морем.

Шість акціонерних товариств мають до 29 лютого 2024 року забезпечити авансове перерахування до держбюджету не менше ніж 50% річних дивідендів на державну частку від результатів господарської діяльності у 2023 році.