В одній із печер Ізраїлю археологи знайшли рідкісні давньоримські мечі

Джерело: Newsweek

Ізраїльські археологи виявили чотири римські мечі, які добре збереглися завдяки сухому клімату Мертвого моря.

За словами представників Управління старожитностей Ізраїлю, античні мечі було заховано в глибокій ущелині близько 1900 років тому. На думку вчених, такі мечі були стандартною зброєю римських солдатів, а в схованку їх поклали іудейські повстанці, щоб потім використовувати.

“Знайти один меч – велика рідкість, а що означає знахідка чотирьох? Це просто мрія. Ми протерли очі, щоб переконатися, що нам не ввижається”, – прокоментував один із учасників розкопок.

Як пояснили археологи, три мечі, які були в дерев’яних піхвах, є римськими спатами, що користувалися попитом на всій території Римської імперії з I по VI століття нашої ери. Четвертий меч дещо відрізняється: він коротший і має кільцеве навершя. Експерти ідентифікували його як пілум. Вони припустили, що ця зброя була частиною стандартного озброєння римських легіонів.

“Заховані в глибоких тріщинах малодоступної печери, мечі і пілум дають можливість припустити, що цю зброю відібрали у римських солдатів на полі бою, і навмисно заховали іудейські повстанці для своїх цілей”, – зауважив доктор Ейтан Кляйн, один з директорів проекту Дослідження іудейської пустелі.

Водночас він додав, що спеціалісти лише починають дослідження знахідки, під час якого хочуть з’ясувати, кому належали мечі, де, коли і хто їх виготовив.

“Можливо, це відбувалося під час Другого Великого іудейського повстання проти Римської імперії в 132-135 роках до нашої ери”, – наголосив Кляйн.

Зазначається, що ця знахідка цінна ще й тому, що в археології знахідка стародавньої зброї із заліза є рідкістю, оскільки зброя здебільшого або переплавлялася, або просто руйнувалася від часу. Проте через посушливий клімат іудейської пустелі мечі збереглися майже в ідеальному стані.

Після виявлення мечів археологи провели ретельні розкопки в печері, знайшовши також й інші артефакти віком 6000 років, а також датовані римським періодом – близько 2000 років тому.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію станом на 22:00 23 червня. З початку доби відбулося 116 бойових зіткнень. Ворог концентрував свої зусилля на Покровському та Курахівському напрямках. Сили оборони знають про плани ворога та роблять все, щоб їх зірвати.

23 червня глава Міноборони Чехії Яна Чернохова повідомила, що перші снаряди, закуплені в межах чеської ініціативи, передадуть Україні вже наприкінці червня.

Вже через кілька тижнів після дозволу Україні використовувати зброю, надану США, для обмежених ударів по території Росії, країна досягає певних успіхів у зупиненні наступу російських військ вздовж північно-східного фронту. Одначе, військові командири закликають зняти обмеження на застосування ракет великої дальності.

Станом на 23 червня російські війська намагаються закріпитися на західних околицях села Новоолександрівка на Донеччині. Сили Оборони України проводять ураження живої сили, щоб зупинити подальше просування ворога.

Інтереси безпеки Німеччини та Європи безпосередньо торкаються війни Росії проти України, заявив міністр економіки ФРН Роберт Габек у Пекіні на зустрічі з головою Національної комісії з розвитку та реформ (NDRC) Чженом Шаньцзе. Також сторони обговорювали й висновки Єврокомісії щодо можливого введення тарифів на китайські електромобілі.