В Україні формують національну ДНК-базу для пошуку викрадених Росією дітей
Джерело: МВС
5 травня МВС, Нацполіція, Уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин, ініціатива “Bring Kids Back UA” та Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти осіб (МКЗБ) оголосили про початок національної та міжнародної ініціативи у відповідь на примусову депортацію українських дітей до РФ. Особлива увага приділяється створенню єдиної ДНК-бази даних родичів зниклих дітей.
З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну майже 20 000 українських дітей примусово депортували до РФ. Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російських посадовців, визнавши ці дії воєнними злочинами. На сьогодні понад 1200 дітей повернулися додому.
Ініціатива закликає українські родини подавати офіційні заяви до НПУ та надавати зразки ДНК, які допоможуть ідентифікувати дітей і возз’єднати їх з близькими.
Реалізація кампанії розпочалася по всій Україні, приділяючи особливу увагу східним та південним регіонам України.
Ініціатива містить активності у соціальних мережах, зовнішню рекламу та партнерство з громадами через регіональні Спеціалізовані центри НПУ з питань зниклих безвісти за особливих обставин. Слідчі поліції першими контактують з безпосередніми свідками воєнних злочинів та родинами депортованих росією, безвісти зниклих через війну маленьких українців і мають найбільший досвід роботи з потерпілими.
Ця інформаційно-просвітницька кампанія має на меті заохотити сім’ї зниклих безвісти та депортованих дітей надавати дані, в тому числі ДНK- зразки, щоб допомогти ідентифікувати дітей, яким самостійно це важко зробити. Збір даних та їх безпечне зберігання в централізованій базі даних є ключовим компонентом пошуку великої кількості зниклих безвісти, в тому числі зниклих та депортованих дітей, — зазначив Метью Холідей, Програмний директор МКЗБ в Європі.
Детальний алгоритм дій для громадян, які володіють інформацією про зникнення дитини через війну, а також контактні дані регіональних центрів підтримки розміщено на офіційному сайті МВС.
Додамо, у Монреалі відбулася Міністерська конференція з людського виміру Формули миру. Її учасники ухвалили спільне комюніке, яке включає зобов’язання повернути всіх полонених і депортованих українців.
Учасники конференції погодилися посилити співпрацю України з партнерами та міжнародними організаціями, щоб розв’язати гуманітарні питання та забезпечити дотримання Женевських конвенцій.
Один із найважливіших пунктів – пошук довірених країн-посередників для переговорів із РФ щодо повернення українців додому. Також із допомогою посередників запропоновано створити механізми, які дадуть українцям у Росії змогу отримувати консульські послуги.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі назвала країни, що взяли на себе конкретні зобов’язання щодо повернення в Україну депортованих дітей і полонених. Згідно з офіційними даними, за час повномасштабної війни росіяни насильно вивезли з України близько 20 тисяч дітей. Наразі точна кількість депортованих українських дітей невідома.
Раніше британська розвідка повідомила, що станом на сьогодні щонайменше 11 000 українських дітей утримуються у 43 так званих “таборах перевиховання” по всій Росії за тисячі км від дому.
Нещодавно глава Української держави поінформував, що лише документально Україна може підтвердити депортацію 20 тисяч українських дітей, водночас додав, що цифри можуть бути більшими.
Станом на 24 листопада 2023 року до Росії депортовано або примусово переміщено на ТОТ України понад 19,5 тисячі українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що росіяни продовжують депортувати “все нові й нові групи” дітей з України.
Читайте також: В РФ створили систему «перевиховання» незаконно депортованих українських дітей
Довідка. Інформаційна кампанія “Повернемо українських дітей додому” реалізується Міністерством внутрішніх справ України, Уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Національною поліцією України, ініціативою Президента України Bring Kids Back UA у співпраці з МКЗБ та стала можливою завдяки підтримці уряду Нідерландів та Канади.
- Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що Росія депортує українських дітей з ТОТ через територію Білорусі.
- У Центрі національного спротиву повідомили, що лише за минулу осінь окупанти вивезли на так зване “оздоровлення” 10 тисяч українських дітей.
- Внаслідок повномасштабної агресії Росії в Україні постраждали понад 1686 дітей.
- За даними дослідження, проведеного Лабораторією гуманітарних досліджень Єльської школи громадської охорони здоров’я, що фінансується Державним департаментом США, росіяни вивезли на територію Білорусі понад 2400 українських дітей.
- Парламент Естонської Республіки закликав усі країни сприяти поверненню незаконно депортованих Росією українських дітей.
5 травня президент США Дональд Трамп повідомив, що має намір залучити главу Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана до зупинення повномасштабної війни Росії проти України.
Для проведення масованих штурмів російські війська змушені відправляти застарілу техніку через гострий дефіцит, зауважив військовий журналіст Андрій Цаплієнко.
5 травня МВС, Нацполіція, Уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин, ініціатива “Bring Kids Back UA” та Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти осіб (МКЗБ) оголосили про початок національної та міжнародної ініціативи у відповідь на примусову депортацію українських дітей до РФ. Особлива увага приділяється створенню єдиної ДНК-бази даних родичів зниклих дітей.
4 травня Повітряні Сили Збройних Сил України завдали успішного удару по пункту управління ворожими підрозділами БпЛА у районі населеного пункту Тьоткіно Курської області.
5 травня у Білопіллі та Ворожбі, що на Сумщині, оголосили термінову евакуацію населення.