В Україні на F-16 очікує, ймовірно, найбільш небезпечне поле бою — Business Insider

Джерело: Business Insider

Довгоочікуване постачання винищувачів F-16 вже на порозі в Україну. Однак, новітні літаки американського виробництва можуть опинитися на найбільш небезпечному полі бою, протистоячи російським винищувачам та маневруючи від ворожих систем ППО.

Постачені Заходом F-16 дозволять нинішньому парку застарілих військових літаків радянської епохи Києва значно покращити можливості для критично важливих наступальних і оборонних цілей, а також підвищать вогневу міць за допомогою відповідних боєприпасів.

Перевірений у бойових діях Fighting Falcon має десятиліття досвіду у складних умовах війни на Близькому Сході та Балканах. Винищувач четвертого покоління за ці роки зібрав вражаючу колекцію гучних місій.

Однак, небо над Україною буде найбільш небезпечним випробуванням, зазначили колишні військові пілоти США. Зокрема зауважується, що літак повинен буде протистояти російським системам протиповітряної оборони та ракетам класу “повітря-повітря” великої дальності.

Чотири члени НАТО — Бельгія, Данія, Норвегія та Нідерланди — спільно пообіцяли спорядити Україні десятки F-16, пілоти яких проходять навчання в США та Європі. Очікується, що винищувачі прибудуть вже цього літа.

Fighting Falcon має ефективне внутрішнє компонування та сучасні можливості радіоелектронної боротьби, у порівняння з українськими літаками. Це також дуже спритний і маневрений літак.

Та попри польоти в багатьох складних умовах експлуатації протягом минулих 50 років, F-16 все ще, ймовірно, дивляться на своє найнебезпечніше поле бою.

Все тому, що російський арсенал систем “земля-повітря” більш сучасний і досконалий, ніж ті, з якими F-16 зіштовхувався в минулих війнах. Загрозу можуть становити як російські ППО С-300, С-400, так і ворожі Су-35 та МіГ-31, озброєні далекобійними Р-37.

Взяти участь у “Бурі в пустелі”, ймовірно, проти третьої за чисельністю армії у світі та дуже потужних військово-повітряних сил — це дуже складна ситуація, — зазначив Джон Баум, підполковник ВПС США у відставці, який напрацював понад 2300 годин як пілот F-16.

Загрозу також становлять потужні радари та літаки раннього попередження, які можуть виявити винищувачі за сотні кілометрів.

Тим часом протягом минулих кількох місяців Україна дедалі більше користується можливостями розвідки для виявлення ворожої ППО, — можливо, пом’якшуючи поле бою для прибуття F-16.

Зокрема нещодавно Сили оборони уразили два літаки раннього попередження та управління А-50. Також зовсім недавно, в середині квітня, Київ застосував ракети великої дальності, щоб знищити численні пускові установки С-400 і радіолокаційні станції на російській базі в окупованому Криму.

І попри те, що у РФ ймовірно, одна з найнадійніших інтегрованих систем ППО, одначе, F-16 здатний інформувати про ситуацію та передавати картину українським силам.

Окрім цього, Україна вже має у своєму розпорядженні ракети класу “повітря-повітря” AIM-9 Sidewinder і AIM-120. Тож може оснастити свої F-16 боєприпасами для перехоплення російських дронів, крилатих ракет і винищувачів.

Наголошується, що це допоможе доповнити та суттєво посилити українську систему ППО.

Зауважимо, стало відомо, що вже до липня Україна може отримати перші шість винищувачів із приблизно 45 заявлених. За даними NYT, 12 українських пілотів будуть готові до бойових польотів на F-16 влітку 2024 року.

До середини літа 12 українських пілотів будуть готові здійснювати бойові вильоти на винищувачах F-16 після десяти місяців навчання у Данії, Великій Британії та США. Проте до цього часу Україні можуть спорядити лише шість F-16 із близько 45 обіцяних союзниками винищувачів.

Затримки у постачанні пов’язані з тривалим процесом навчання українського льотного складу. Попри те, що у порівнянні зі стандартним навчанням на F-16 підготовка українських льотчиків відбувається “з блискавичною швидкістю”, вона все ж таки рухається не так швидко, як сподівалися Україна спільно з союзниками. Так, для ефективного використання сучасних літаків пілотам довелося спершу освоїти англійську мову та вивчити західні льотні технології.

Також у виданні зауважують, що на передачу Києву винищувачів тривалий час не погоджувався Вашингтон. Зокрема в адміністрації президента США Джо Байдена вважали, що F-16 навряд чи зможуть змінити ситуацію на полі бою, оскільки тривалість навчання з їхнього обслуговування може зайняти роки.

Раніше у CNN повідомляли, що до літа цього року четверо українських льотчиків завершать навчання на винищувачах F-16. За словами речниці Національної гвардії Арізони, військові розпочали підготовку на базі 162-го винищувального крила в Тусоні у середині жовтня.

У лютому генерал Ден Гокансон, керівник Національної гвардії, повідомив, що, попри обмежені фінансові ресурси США для надання додаткового озброєння та допомоги Києву, у Національній гвардії США є достатньо коштів для навчання українських льотчиків на винищувачах F-16.

У  грудні 2023 року президент Володимир Зеленський повідомив, що Нідерланди вже ухвалили рішення стосовно підготовки перших 18 винищувачів F-16 для передачі Україні.

30 серпня 2023 року міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен повідомила, що її країна спільно Румунією домовились створити Центр тренування пілотів винищувачів F-16.

Нідерланди та Данія стали першими країнами, котрі підтримали передачу Україні винищувачів F-16 після тренувань українських пілотів. Оллонгрен зауважила, що 42 винищувачі F-16, про які раніше говорив президент України Володимир Зеленський, – це всі літаки цього класу, які є на озброєні її країни. Нідерланди спрямують всі ці винищувачі на потреби України – “невелика частина з них піде на навчання, а решта – в ЗСУ”.

Данія, Нідерланди, Норвегія та Бельгія зобов’язалися відправити в Україну близько 45 винищувачів, що достатньо для трьох невеликих ескадрилій.

Станом на вечір 13 травня Сили оборони продовжують мужньо тримати оборону України. З початку доби відбулося 148 бойових зіткнень, противник завдав 6 ракетних, 30 авіаційних ударів із застосуванням 40 КАБів, майже 300 ударів дронами-камікадзе та здійснив понад 2,5 тисячі обстрілів позицій наших військ.

Перестановка в міністерстві оборони РФ є ще одним свідченням того, що глава РФ Володимир Путін “відчайдушно прагне підтримати” своє повномасштабне вторгнення в Україну, заявив 13 травня заступник речника Державного департаменту США Ведант Патель.

Компанія “Ел-енерго” режисера “Слуги народу” Олексія Кірющенка з жовтня 2023 року по травень 2024 року уклала 12 контрактів на понад 750 мільйонів гривень на постачання електроенергії від комунальних підприємств.

Станом на 13 травня Сили оборони Півдня надалі завдають вогневого ураження по місцях дислокації ворога, вогневих позиціях і тилах, знищуючи особовий склад російської армії та техніку противника.

Згідно з проєктом документа, Європейський Союз пообіцяв довгострокову безпекову підтримку України, запевнивши Київ у наданні додаткового озброєння, військової підготовки та іншої допомоги на довгостроковій основі.