В Україні відзначають 87-му річницю народження поета і правозахисника Василя Стуса

Джерело: Букви

4 січня 1938 року в селі Рахнівка, що на Вінниччині, народився Василь Стус – український поет, правозахисник, дисидент, Герой України. Його життя стало символом боротьби за національну ідентичність та права людини.

У радянські часи Стус працював учителем української мови й літератури, протидіючи системі, що витісняла українську культуру. Його неодноразово звинувачували в “антирадянській діяльності”, забороняли і конфісковували твори. Попри переслідування, він продовжував писати, перекладати і відстоювати українське слово.

Архівне фото

Перше публічне протистояння системі відбулося у 1965 році на прем’єрі фільму “Тіні забутих предків”, де Стус виступив проти арештів української інтелігенції. Цей жест став першим громадським протестом проти репресій у повоєнному СРСР.

У 1972 році його заарештували за “антирадянську пропаганду” і засудили до таборів. Тоді конфіскували більшість його рукописів. Під час другого арешту у 1980 році Стус отримав ще суворіший вирок – 10 років таборів і 5 років заслання. У таборах він продовжував писати і перекладати, хоча його роботи часто конфісковували.

Стус помер у ніч із 3 на 4 вересня 1985 року в таборі суворого режиму в Пермській області. Офіційна причина смерті – зупинка серця, але обставини його загибелі викликають сумніви, і багато хто вважає це політичним вбивством.

Василь Стус прожив лише 47 років, але його творчість і боротьба залишили вагомий слід в історії. Постать Стуса залишається прикладом відданості ідеалам свободи та правди.

7 січня президент Володимир Зеленський підписав закон №4156-Х, котрий передбачає формування списку організацій, що становлять загрозу національній безпеці України, зокрема через зв’язки із терористичними групами чи особами, засудженими за тероризм.

7 січня Печерський райсуд Києва продовжив до 7 березня запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для підозрюваного у державній зраді нардепа Євгенія Шевченка без права внесення застави. 

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №12380 стосовно заборони транзиту російської нафти через територію України під час воєнного стану.

Папа Римський Франциск розкритикував групу черниць зі Спілки Святої Катерини Сієнської за невдоволений вираз на їхніх обличчях і закликав бути більш привітними та уникати пліток.

Обраний президент США Дональд Трамп заявив, що він і китайський лідер Сі Цзіньпін розмовляли через представників, і впевнений, що порозуміється з ним.