В Україні заборонили використовувати сперму загиблих військових: реакція та аналіз закону

Джерело: Верховна Рада України

В Україні на законодавчому рівні заборонили використовувати сперму військових, які загинули на фронті, для запліднення жінок.

Зокрема, закон, який президент України Володимир Зеленський підписав наприкінці листопада 2023 року, передбачає, що у разі загибелі військового, репродуктивні клітини якого були передані на зберігання, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією.

“У разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією”, – йдеться у третьому підпункті другого пункту Перехідних положень закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство)”.

Скріншот

Дружини загиблих військових обурені цим законом. Одну з історій вдови військовослужбовця розповіла адвокатка Олена Бабич на своїй сторінці у Facebook.

За її словами, нещодавно вона консультувала вдову військовослужбовця. Він був молодим хлопцем, подружжя мріяло мати дітей. Кріоконсервували сперму перед тим, як йти на фронт. Оформили всі необхідні документи – договір, довіреність на дружину, заяву щодо використання сперми для народження такої бажаної спільної дитини. Чоловік загинув.

“Нагадаю – нещодавно наші законодавці так сильно переймались за фінансову складову кріоконсервації біологічного матеріалу військовослужбовців, що прийняли закон, яким… заборонили використовувати сперму військового після його загибелі (!). З березня клініки будуть зобовʼязані її утилізовувати. От як пояснити вбитою горем жінці, яка буквально пару місяців тому оформлювала з чоловіком документи, щоб народити дитину, що поки її чоловік боронив державу і загинув, наші законотворці буквально позбавили його права бути батьком після своєї смерті?!”, – зазначила Олена Бабич.

Відтак додала, що досі не може зрозуміти мотиви прийняття цієї заборони: “Навіщо держава замість того, щоб запропонувати легальний варіант, примушує вдів шукати “обхідні шляхи”, щоб мати таку бажану дитину від коханого чоловіка, який загинув, захищаючи цю саму державу?”.

Зазначимо, що згідно з інформацією у порівняльній таблиці до проєкту закону України “Про внесення змін та доповнень до деяких законів України з метою забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство”, одним з його авторів є президент приватної клініки “Борис” Михайло Радуцький.

Скріншот

Бойова медикиня Катерина Галушка також прокоментувала цю ситуацію на своїй сторінці у соцмережі X. Зокрема зазначила, що цим законом фактично у жінок забирають право на можливість мати дитину від свого чоловіка.

“Я – бойовий медик, мій чоловік – військовий. Я краще помру з ним, аніж буду без нього. Але це голосно про речі, які, сподіваюся, не стануться. А проте, якщо стануться, і я матиму відвагу, я б хотіла мати дитину від чоловіка, якого кохаю, навіть якщо він загинув. Це право жінок, яке держава та частина суспільства у нас відбирає. Коли ми говоримо про можливості та права для жінок, ми не лише “фємкі”. Ми ЖІНКИ, які борються за право та свободу ОБИРАТИ. Обирати бути чайлдфрі чи матірʼю, народжувати зараз чи чекати кращого часу, обирати батька своїх дітей. Зараз це забирають. Але кричать про “народжуйте”. Як, коли позбавляють фундаментального в цьому рішенні деяких з нас”, – написала Катерина Галушка.

Проте юридичний радник Даниїл Попков зазначив, що прочитав закон і вважає, що в ньому “НЕ йдеться про заборону використовувати сперму. Він взагалі про інше – про ОПЛАТУ послуг зі зберігання репродуктивних клітин”.

“Зміни про інше – що військові тепер отримують ПРАВО на безоплатне зберігання матеріалу, в порядку зазначеному Кабміном. Це значить, що раніше за це люди платили власним коштом, а за цим законом за це тепер ЗМОЖЕ платити держава за бажанням людини”, – зазначив Попков.

Однак він наголосив, що “це буде в майбутньому” і за умов, якщо Кабмін ухвалить постанову, яка деталізуватиме порядок оплати такої послуги; на це будуть кошти в держбюджеті і людина має подати заяву на отримання послуги безоплатного зберігання.

Голова Комітету Верховної Ради з питань здоров‘я нації Михайло Радуцький також прокоментував цю ситуацію та зазначив, що якщо родинам Героїв скажуть, що є проблеми зі зберіганням біологічного матеріалу або про те, що він може бути знищений, то “до березня ми цю проблему точно приберемо”.

“Верховна Рада без вагань проголосує за необхідні зміни, зокрема до Цивільного кодексу та інших законів. Ми зацікавлені в тому, щоб кожен Герой мав продовження свого роду. Це справедливо і це чесно перед людьми, які віддали життя за свою країну”.

8 травня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що країна не братиме участі в довгостроковому плані НАТО щодо допомоги Україні, назвавши його “божевільною місією”.

8 травня речник Державного департаменту США Метью Міллер повідомив про підготовку нових пакетів військової допомоги Україні, що забезпечить колишній рівень постачання озброєння.

У квітні міноборони РФ отримало чергову партію нових винищувачів Су-35С. Передали літаки на заводському аеродромі у Комсомольську-на-Амурі, що входить до складу Об’єднаної авіабудівної корпорації.

Станом на 8 травня Сили оборони Півдня надалі завдають вогневого ураження по місцях дислокації ворога, вогневих позиціях і тилах, знищуючи особовий склад російської армії та техніку противника.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко закликав Німеччину припинити фінансувати українських чоловіків призовного віку, що перебувають у країні, і натомість переорієнтувати передбачені кошти українській армії.