В Ісландії запрацював «найбільший у світі» завод-вакуум з вилучення CO2 з атмосфери

Джерело: CNN

8 травня в Ісландії запрацював “найбільший у світі” завод, призначений для вилучення вуглекислого газу, що нагріває планету, з атмосфери. Установки на об’єкті працюють за принципом гігантського вакуума.

Джерело: Oli Haukur Myrdal/Climeworks

Mammoth — вже другий комерційний завод, відкритий швейцарською компанією Climeworks. Він у десять разів більший за свого попередника Orca, який запустили ще у 2021 році.

Пряме захоплення повітря, або DAC, – це технологія, призначена для всмоктування повітря та видалення вуглецю за допомогою хімікатів. Потім вуглець можна вводити глибоко під землю, повторно використовувати або перетворювати на тверді породи.

Climeworks співпрацює з ісландською компанією Carbfix для цього так званого процесу секвестрації.

Весь процес забезпечуватиметься джерелом чистої геотермальної енергії Ісландії.

Джерело: Oli Haukur Myrdal/Climeworks

Оскільки планета продовжує нагріватися — з руйнівними наслідками для людства та природи — багато вчених наголошують, що світу необхідно знайти способи видалення вуглецю з атмосфери на додаток до швидкого скорочення використання викопного палива.

Однак, технології видалення вуглецю, такі як DAC, все ще викликають суперечки. Їх критикують як дорогі, енергомісткі та неперевірені за масштабом. Дехто також стурбований тим, що такі технології можуть відвернути увагу від політики скорочення використання викопного палива.

Climeworks розпочала будівництво Mammoth у червні 2022 року, запевняючи, що це найбільший такий завод у світі. Конструкція складається з 72 “колекторних контейнерів” — вакуумних частин машини, які вловлюють вуглець з повітря.

Згідно з даними Climeworks, Mammoth зможе витягувати з атмосфери 36 000 тонн вуглекислого газу на рік. Це еквівалентно вилученню з доріг приблизно 7800 автомобілів.

Джерело: Oli Haukur Myrdal/Climeworks

У Climeworks не назвали точну вартість кожної тонни вилученого вуглецю, проте зауважили, що вона ближча до 1000 доларів за тонну.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, нині все обладнання для видалення вуглецю у світі здатне видаляти лише близько 0,01 мільйона тонн вуглецю на рік, що далеко від 70 мільйонів тонн на рік, необхідних до 2030 року для досягнення глобальних кліматичних цілей.

У CNN зауважили, що інші компанії вже розробляють набагато більші установки. Зокрема, Stratos, який зараз зводять у Техасі, розрахований на видалення 500 000 тонн вуглецю на рік.

Співзасновник компанії Ян Вурцбахер зазначив, що Mammoth є лише попереднім етапом у плані Climeworks щодо масштабування видалення вуглецю до 1 мільйона тонн на рік до 2030 року і до 1 мільярда тонн до 2050 року.

Раніше ми повідомляли, що Адміністрація Байдена витратить 1,2 мільярда доларів на допомогу в будівництві перших у країні двох промислових заводів для видалення забрудненого вуглекислого газу з атмосфери. Це нова технологія, яка, на думку деяких вчених, може стати проривом у боротьбі з глобальним потеплінням.

Довідка. Climeworks AG — швейцарська компанія, що спеціалізується на технології прямого захоплення повітря. Компанія фільтрує CO₂ безпосередньо з навколишнього повітря за допомогою процесу адсорбції-десорбції.

У Центрі національного спротиву повідомили, що ворог посилює заходи з поширення дезінформації серед місцевого населення на тимчасово окупованих територіях. 

Станом на 22:30 19 травня ситуація на фронті залишається напруженою, однак контрольованою. Сили оборони продовжують рішуче протидіяти спробам противника просунутися в глибину території України, спрямовують зусилля на зрив виконання росіянами планів наступу.

19 травня Німеччина та Франція спільно висловили “глибоке занепокоєння” через ситуацію, що склалася в Грузії на тлі прийняття закону про “іноагентів”.

Минулої ночі Сили оборони, ймовірно, атакували безпілотниками військове летовище в Краснодарському краї РФ, поінформували джерела.

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Варшава відкрита для розміщення ядерної зброї, однак, зауважив, що рішень ще немає.