В Україні запустили «Калькулятор фейків»: як ним користуватися
Джерело: Мінкульт
В Україні розробили інноваційний інструмент “Калькулятор фейків”, який допоможе відрізнити правдиві новини від фейкових.
“Асоціація інноваційної та цифрової освіти та Детектор медіа, за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України і Національного демократичного інституту (NDI) розробили інноваційний інструмент “Калькулятор фейків”, який дозволяє будь-якому українцю, швидко з’ясувати щодо новин, які їх цікавлять – правдиві вони або фейкові”, – повідомили у відомстві.
“Калькулятор фейків” працює 24/7 безоплатно та без реєстрації, адже ним зможуть також користуватись українці, які проживають на тимчасово окупованих територіях.
Для того, щоб скористатися інструментом необхідно виконати наступні кроки:
Крок 1. Заходимо на сайт fakecheck.in.ua та натискаємо кнопку “Розпочати”.
Крок 2. Обираємо відповіді на 5 питань (основні ознаки “фейковості” інформаційного повідомлення), які вбудовані у сайт.
Крок 3. Після відповідей, система автоматично визначить це новина правдива чи фейк.
Весь процес займає всього декілька хвилин.
Інструмент розроблено в межах Всеукраїнського проєкту “Інформаційна безпека”, який, окрім “Калькулятора фейків”, містить:
- мультимедійний освітній курс підвищення кваліфікації у міжнародному форматі SCORM “Медіаграмотність”, який вже є у вільному доступі для всіх українців;
- вебінари з медіаграмотності для окремих цільових аудиторій (освітяни, молодь, журналісти, державні службовці, представники громадських організацій та українці, які проживають за кордоном);
- тренінги для найактивніших учасників проєкту, які відбудуться у Києві, Хмельницькому, Тернополі та Луцьку впродовж літа.
Всі заходи – безоплатні.
- Російські пропагандисти поширюють чергове зрежисоване відео, на якому нібито українські військові розстрілюють найманців з Африки.
- Російські пропагандисти продовжують поширювати фейки про нібито мінування берегів річки Тиса.
- Російські телеграм-канали поширюють фото пам’ятки нібито від Міністерства енергетики України щодо рекомендацій для економії електроенергії.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 3 лютого. Від початку цієї доби відбулося 94 бойових зіткнення.
У січні 2025 року російська армія окупувала 430 кв. км території України та наразі атакує логістичний центр українських сил у Покровську Донецької області, до якого залишилося всього два кілометри, повідомляє AFP, посилаючись на дані моніторингу американського Інституту вивчення війни (ISW). У листопаді минулого року війська РФ захопили 725 кв. км української землі.
Постачання озброєння США в Україну були ненадовго призупинені минулими днями, а після — відновлені на вихідних, оскільки адміністрація президента Дональда Трампа обговорювала свою політику щодо Києва, поінформували чотири обізнаних джерела.
Лідер Євросолідарності Петро Порошенко, котрий нині перебуває на передвиборчому зʼїзді ХДС у Берліні, заявив, що після виборів у Бундестаг Німеччина може змінити свою позицію стосовно надання Україні ракет Taurus і щодо євроатлантичної перспективи нашої держави.
3 лютого президент США Дональд Трамп повідомив про пропозицію Вашингтона продовжити військову допомогу Україні в обмін на рідкоземельні метали.