В Європейській федерації журналістів закликали Україну переглянути формат телемарафону

Джерело: заява EFJ

Європейська федерація журналістів (EFJ) приєдналася до своїх партнерів Швидкого реагування на свободу ЗМІ (MFRR), щоб висвітлити нинішні проблеми зі свободою преси в Україні протягом двох років після початку повномасштабного вторгнення Росії. У межах проєкту MFRR українську владу закликали серйозно переглянути формат телемарафону “Єдині новини” та обговорити можливість його закриття.

Відповідно заяву опублікували на сайті Європейської федерації журналістів.

Зауважується, що попри те, що спочатку Україна поспішила об’єднатися на тлі збройної агресії росіян, відкинувши внутрішні конфлікти та суперечки, клімат довіри між офіційними особами та незалежними ЗМІ, видається, серйозно погіршився через два роки.

Зокрема у заяві нагадали про стеження СБУ за журналістами Bihus.Info, журналістом Євгеном Шульгатом “Слідство.Info” та спроби залякування розслідувача проєкту “Наші гроші” Юрія Ніколова.

Україні порадили створити системні гарантії, щоб запобігти контролю медійників з боку СБУ.

У звіті мовиться, що той факт, що кілька головних телеканалів України продовжують вести спільні випуски новин 24 години на добу, серйозно знижує кількість та якість інформації, яку отримують українські глядачі. Дані засвідчили, що за минулий рік перегляди телемарафону помітно впали, оскільки українці звернулися до анонімних telegram-каналів, щоб почитати те, що сприймається як “справжні” новини.

Водночас експерти EFJ зазначили, що джерела, якими послуговуються анонімні telegram-канали, та спонсорів цих ресурсів часто неможливо визначити. Тому цей відхід від ЗМІ створює серйозну загрозу інформаційній безпеці України, оскільки політична програма анонімних каналів зазвичай залишається невідомою. Крім того, Telegram має відносно м’яку політику щодо ненависті та іншого проблемного та маніпулятивного контенту.

З цієї причини ми закликаємо українську владу серйозно переглянути формат “єдиного новинного телемарафону” та розглянути питання про закриття цього проекту взагалі, як неефективного цільового використання ресурсів, що завдає шкоди інформаційній безпеці України та різноманіттю ЗМІ в країні, – закликали в EFJ.

Раніше Держдеп США вніс національний телемарафон у звіт про порушення прав людини в Україні. У звіті мовиться, що українські закон та Конституція передбачають свободу вираження поглядів, зокрема у ЗМІ, однак українська влада “не завжди поважала ці права”.

  • У 2023 році на виробництво контенту для двох телемарафонів – “Єдині новини” та FreeДом – витратили 842,2 млн грн. Кошти витратили Мультимедійна платформа іномовлення України та “Парламентський телеканал “Рада””, які належать до сфери впливу Міністерства культури та інформаційної політики.
  • Нещодавно народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що з початку березня Державне підприємство “Мультимедійна платформа іномовлення України” вже замовило послуг зі створення інформаційних програм та аудіовізуального твору на понад 572 млн грн.
  • Згідно з опитуванням, яке провів Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова на замовлення громадського руху “Чесно”, більшість українців (близько 65%) вважають, що журналісти повинні мати доступ до засідань Верховної Ради навіть у період воєнного стану. Понад 57% громадян підтримують ідею онлайн-трансляцій засідань на телеканалі “Рада”.
  • Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк зазначив, що не бачить підстав для припинення телевізійного марафону “Єдині новини”, оскільки він створювався для транслювання повномасштабного вторгнення Росії, яке ще не припинилося.
  • Міжнародна організація “Репортери без кордонів” закликає уряд України відмовитися від участі у спільному телемарафоні “Єдині новини”, який загрожує розмаїттю поглядів у висвітленні інформації.
  • На початку лютого 2024 року, за даними опитування, 36% українців довіряють телемарафону “Єдині новини”, тоді як 47% виявили свою недовіру.

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.

Громадянин Ірландії Роберт Діґан на псевдо Ірландець, загинув на полі бою 17 вересня, залишивши за собою спадщину хоробрості та вірності. Його побратими вшанували шлях від ірландського рейнджера до українського захисника.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.