В Євросоюзі каратимуть причетних до обходу санкцій проти РФ

Джерело: пресслужба Європарламент

12 березня євродепутати схвалили нові правила для гармонізації застосування санкцій ЄС між державами-членами, посиливши покарання за обхід встановлених обмежень проти РФ.

Так, порушення обмежувальних заходів ЄС стане кримінальним правопорушенням у всіх країнах-членах Євросоюзу, а доходи, отримані від обходу санкцій проти Росії, конфісковуватимуть та спрямовуватимуть на відновлення України.

Відповідну резолюцію прийняли в Європарламенті під час пленарного засідання у Страсбурзі. У документі зібрано пропозиції та напрацювання стосовно директиви про обхід обмежувальних заходів ЄС, зроблені від імені Єврокомісії, Ради ЄС та Європарламенту.

Зауважується, що Європарламент застосував “амбітний, гармонізуючий підхід до закону”, і хоча не вдалося закрити всі лазівки, які хотіли, це покращення нинішньої ситуації та “демонстрація рішучої підтримки України”.

Директива гарантує, що покарання за порушення та обхід санкцій є стримуючим, роблячи їх кримінальними злочинами, що передбачає ув’язнення строком до п’яти років у всіх державах-членах. Коли компанії порушують або обходять санкції, судді повинні мати можливість накладати переконливі штрафи.

Європарламент пропонує, щоб держави-члени ввели у свої національні законодавства “ефективні, пропорційні та переконливі покарання для фізичних чи юридичних осіб, які порушують обмежувальні заходи ЄС”. Уряди “мають гарантувати”, що обхід санкцій вважатиметься в їхніх країнах кримінальним злочином.

У резолюції згадується поширена практика, за допомогою якої часто здійснюється обхід санкцій ЄС – коли “гроші, майно або економічні ресурси передаються третім особам”. Ці дії підривають ефективність обмежувальних заходів та “підпадають під категорію злочинів, пов’язаних з обходом санкцій”.

Доходи, отримані внаслідок порушення обмежувальних заходів, мають стати об’єктом конфіскації, наголосили у резолюції, та згодом – вкладом у відновлення України.

Покарання за обхід санкцій “має бути ефективним, стримуючим та пропорційним”. Це – позбавлення волі для фізичних осіб та штрафи для компаній та підприємств, які будуть “пропорційні фінансовій вигоді, отриманій від скоєння правопорушення”.

Резолюція зобов’язує кожну країну-члена ЄС створити спеціальний орган, який займатиметься координацією та співпрацею між національними правоохоронними органами та інститутами ЄС, які відповідають за здійснення санкцій.

У першій половині 2025 року дефіцит бюджету Російської Федерації сягнув 3,69 трильйона рублів (46,89 мільярда доларів), або 1,7% ВВП. Це відповідає рівню, котрий російський уряд передбачив на весь рік.

7 липня уряд Великої Британії оголосив про запровадження нових санкцій проти Росії у зв’язку з використанням хімічної зброї під час повномасштабної війни проти України. До санкційного списку внесли двох російських громадян та одну установу.

7 липня під час патрулювання високогірної ділянки українсько-румунського кордону військовослужбовці відділу прикордонної служби “Ділове” Мукачівського загону виявили тіло невідомого чоловіка.

Керівник Центру вивчення окупації, колишній радник мера міста Петро Андрющенко повідомив, що у тимчасово окупованому Маріуполі окупанти зводять масштабний секретний об’єкт поблизу нової об’їзної дороги.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав становище національних меншин в Україні “спільною проблемою” Росії та Угорщини та закликав Будапешт до спільних дій.