В Євросоюзі каратимуть причетних до обходу санкцій проти РФ

Джерело: пресслужба Європарламент

12 березня євродепутати схвалили нові правила для гармонізації застосування санкцій ЄС між державами-членами, посиливши покарання за обхід встановлених обмежень проти РФ.

Так, порушення обмежувальних заходів ЄС стане кримінальним правопорушенням у всіх країнах-членах Євросоюзу, а доходи, отримані від обходу санкцій проти Росії, конфісковуватимуть та спрямовуватимуть на відновлення України.

Відповідну резолюцію прийняли в Європарламенті під час пленарного засідання у Страсбурзі. У документі зібрано пропозиції та напрацювання стосовно директиви про обхід обмежувальних заходів ЄС, зроблені від імені Єврокомісії, Ради ЄС та Європарламенту.

Зауважується, що Європарламент застосував “амбітний, гармонізуючий підхід до закону”, і хоча не вдалося закрити всі лазівки, які хотіли, це покращення нинішньої ситуації та “демонстрація рішучої підтримки України”.

Директива гарантує, що покарання за порушення та обхід санкцій є стримуючим, роблячи їх кримінальними злочинами, що передбачає ув’язнення строком до п’яти років у всіх державах-членах. Коли компанії порушують або обходять санкції, судді повинні мати можливість накладати переконливі штрафи.

Європарламент пропонує, щоб держави-члени ввели у свої національні законодавства “ефективні, пропорційні та переконливі покарання для фізичних чи юридичних осіб, які порушують обмежувальні заходи ЄС”. Уряди “мають гарантувати”, що обхід санкцій вважатиметься в їхніх країнах кримінальним злочином.

У резолюції згадується поширена практика, за допомогою якої часто здійснюється обхід санкцій ЄС – коли “гроші, майно або економічні ресурси передаються третім особам”. Ці дії підривають ефективність обмежувальних заходів та “підпадають під категорію злочинів, пов’язаних з обходом санкцій”.

Доходи, отримані внаслідок порушення обмежувальних заходів, мають стати об’єктом конфіскації, наголосили у резолюції, та згодом – вкладом у відновлення України.

Покарання за обхід санкцій “має бути ефективним, стримуючим та пропорційним”. Це – позбавлення волі для фізичних осіб та штрафи для компаній та підприємств, які будуть “пропорційні фінансовій вигоді, отриманій від скоєння правопорушення”.

Резолюція зобов’язує кожну країну-члена ЄС створити спеціальний орган, який займатиметься координацією та співпрацею між національними правоохоронними органами та інститутами ЄС, які відповідають за здійснення санкцій.

Після нічної атаки Росії на Україну міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що тиск має бути спрямований на Москву, а не на Київ.

Президент США Дональд Трамп заявив, що Росія нібито готова до укладення мирної угоди, і тепер, за його словами, черга за Україною.

Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.

Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.

З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.