Вдесяте за три роки: в Ісландії відбулось виверження вулкана

Фото: ruv.is

Джерело: Reuters

Пізно ввечері 20 листопада в Ісландії відбулось виверження вулкана. Це вже вдесяте за останні три роки.

Метеорологічна служба Ісландії повідомила, що виверження зафіксовано неподалік столиці Ісландії – Рейк’явіка.

Ісландія, з населення близько 400 000 осіб, розташована на лінії розлому між Євразійською та Північноамериканською тектонічними плитами, відтак країна є сейсмічно активною точкою з гейзерами, теплими джерелами та десятками вулканів.

Оскільки магма накопичувалась під землею, влада Ісландії попередила про неминучу вулканічну активність на півострові Рейк’янес, що за 30 км від Рейк’явіка. Останнє виверження тут закінчилось 6 вересня.

Фото: ruv.is

Спалахи на півострові, відомі як тріщинні виверження, не зачепили столицю Ісландії та не викликали значного розсіювання попелу у стратосфері. Це дозволило уникнути порушення повітряного сполучення.

Геологічні системи у цьому районі не були активними протягом 800 років, а виверження розпочались лише у 2021 році. Відтоді виверження відбувались зі зростаючою періодичністю, при цьому остання активність була шостою за 2024 рік.

Торік у грудні влада оголосила евакуацію населення з рибацького містечка Гріндавік, де мешкало близько 4000 осіб. Майже через рік воно залишається фактично безлюдним через періодичну загрозу потоків лави.

Влада країни звела зародження, аби лава не потрапила на півострів та не зачепила інфраструктурні об’єкти, зокрема електростанцію та Блакитну лагуну – спа-комплекс з готелями і великими природними басейнами.

Фото: ruv.is

За прогнозами вчених, півострів, ймовірно, буде потерпати від повторних вулканічних вивержень протягом десятиліть, а то й століть.

При цьому не очікується, що ці виверження завдадуть значної шкоди, зокрема як у 2010 році, коли після виверження вулкана Ейяф’ятлайокютль хмара попелу розповсюдилась над Європою, внаслідок чого довелось скасувати близько 100 000 авіарейсів.

Під час церемонії вручення премії Trophée Chopard на Каннському кінофестивалі американська акторка Анджеліна Джолі згадала митців, котрі загинули через війну. У своїй промові акторка зокрема вшанувала памʼять української письменниці Вікторії Амеліної.

Італія у межах нового пакета військової допомоги планує передати Україні до 400 бронетранспортерів VCC-2 Camilino — локальну модифікацію американських M113A1, вперше випробуваних ще під час війни у В’єтнамі.

18 травня проєвропейський мер Бухареста Нікушор Дан переміг на президентських виборах у Румунії після опрацювання 99% протоколів з виборчих дільниць. У відсотковому співвідношенні він отримав понад 54% голосів, тоді як лідер націоналістичного “Альянсу за Союз румунів” Джордже Сіміон – майже 46%. Постійна виборча комісія опублікувала офіційні результати другого туру президентських виборів у неділю ввечері.

18 травня на площі Кошута в Будапешті відбулася масштабна демонстрація проти законопроєкту “Про прозорість суспільного життя”, котрий громадськість вважає наступом уряду Орбана на незалежні медіа та громадські організації.

На початку повномасштабного вторгнення Україна критично залежала від західного озброєння. Нині ж, в умовах обстрілів та обмеженого фінансування, оборонна промисловість країни досягла історичного максимуму.