Велика Британія висунула звинувачення п’ятьом підозрюваним у шпигунстві на користь Росії

Джерело: The Guardian

Королівська прокуратура Великої Британії висунула звинувачення проти п’яти осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь Росії.

Їх звинувачують у “змові з метою збору інформації, яка мала на меті бути прямо чи опосередковано корисною для ворога”, – повідомила Королівська прокуратура.

Вони мають постати перед Вестмінстерським магістратським судом 26 вересня.

“Звинувачення висунуто після розслідування, проведеного столичною поліцією. Проти п’яти осіб тривають кримінальні провадження, і кожен з них має право на справедливий суд”, – сказав Нік Прайс, керівник спеціального відділу злочинності та боротьби з тероризмом CPS.

ДОВІДКОВО: Обвинувачені у шпигунстві на користь Росії є громадянами Болгарії та були затримані в лютому у Великій Британії,  і з того часу перебувають під вартою.

Стверджують, що вони працювали на російські спецслужби. Їх звинувачують у зберіганні документів, що посвідчують особу, з “неправомірним умислом”, і, як відомо, вони знали, що документи підроблені.

Серед документів – паспорти, посвідчення особи та інші документи для Великої Британії, Болгарії, Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Словенії, Греції та Чехії.

Трьох обвинувачених заарештовано відповідно до Закону про державну таємницю антитерористичними детективами столичної поліції, яка відповідає за шпигунство:

  • Орлін Руссєв, 45, з Грейт-Ярмута, Норфолк;
  • Бізер Джамбазов, 41 рік, з Харроу, північний захід Лондона;
  • Катрін Іванова, 31 рік, з тієї ж адреси в Харроу.

Вони роками жили у Великій Британії, працювали на різних роботах і проживали в ряді приміських будинків.

Руссєв має історію ведення бізнесу в Росії. Він переїхав до Великої Британії у 2009 році та три роки працював у технічному відділі фінансових послуг. У його профілі в мережі LinkedIn зазначено, що пізніше він володів бізнесом, пов’язаним із сигнальною розвідкою, яка передбачає перехоплення комунікацій або електронних сигналів.

У Харроу колишні сусіди описували Джамбазова та Іванову як пару. Джамбазов описується як водій лікарень, а пані Іванова у своєму онлайн-профілі на LinkedIn – лаборант приватного медичного бізнесу.

Пара, яка переїхала до Великої Британії приблизно десять років тому, керувала громадською організацією, яка надавала послуги болгарам, зокрема знайомлячи їх із “культурою та нормами британського суспільства”.

Згідно з болгарськими державними документами в Інтернеті, вони також працювали на виборчі комісії в Лондоні, які сприяли голосуванню на болгарських виборах громадян, які проживають за кордоном.

Суд над трьома обвинуваченими має розпочатися в Олд-Бейлі в Лондоні в січні.

Антитерористична поліція публічно заявила про збільшення кількості часу, витраченого на ймовірні державні загрози та шпигунство, особливо щодо Росії.

Їхня стурбованість виникла після сумнозвісних інцидентів останніх років, пов’язаних із операціями російської розвідки у Великій Британії.

Згідно з результатами опитування Bloomberg News/Morning Consult, чинний президент США Джо Байден відстає від свого конкурента Дональда Трампа лише на 2% у ключових штатах.

6 липня президент Володимир Зеленський анонсував розробку нової стратегії України на морі. Найближчим часом документ має затвердити РНБО.

Віктор Медведчук та Оксана Марченко є наближеними до керівництва російської федерації, перебувають в особистих дружніх зв’язках з главою РФ Володимиром Путіним.

У Центрі національного спротиву поінформували, що представники РПЦ на тимчасово окупованих територіях посилюють зусилля у межах кампанії з агітування українських дітей до армії РФ.

У Департаменті освіти Житомира поінформували, що учениця житомирського ліцею №23 Софія Тарнавська склала національний мультипредметний тест без жодної помилки та отримала максимальні 800 балів за чотири тести.