Військові експерти змоделювали атаку РФ наНАТО: альянс активує П’яту статтю за десять днів

Джерело: Bild

Центр військових дій нового покоління (Center on New Generation Warfare) провів планування нападу Росії на Литву в 2027 році. У змодельованому сценарії російської атаки на НАТО альянсу знадобиться десять днів, щоб застосувати п’яту статтю. Тоді як німецькі війська відіграватимуть головну роль у захисті країн Балтії.

У розробці симуляції, яка описує можливий напад Росії на східний фланг НАТО у 2027 році, взяли участь колишні високопосадовці, включаючи генералів США Філіпа Бридлава та Бена Годжеса.

Мета симуляції — моделювання та аналіз реакції НАТО на гіпотетичний наступ Росії, щоб краще зрозуміти можливості альянсу та виробити стратегії захисту країн Балтії.

Цей сценарій вважається одним із найнебезпечніших для Латвії, Литви та Естонії: фронтальна атака Росії на східний фланг НАТО у найближчі три роки. Головну роль в обороні країн Балтії відіграли б німецькі Збройні сили, а також ротаційні підрозділи інших партнерів НАТО.

Наразі близько 800 німецьких солдатів служать у Литві у складі “бойової групи eFP” НАТО. Вони оснащені “значною кількістю транспортних засобів та систем озброєння”, включаючи кілька танків Leopard 2. До кінця 2027 року чисельність німецького контингенту має збільшитися до цілої бригади (4800 солдатів та 200 цивільних співробітників) та 44 танків Leopard 2.

Згідно зі сценарієм, у гіршому розвитку подій минуло б десять днів, перш ніж країни НАТО задіяли б статтю 5 (колективний захист Альянсу) і направили підкріплення до постраждалих країн Балтії та до дислокованих там військ бундесверу. Це десять днів, протягом яких країни Балтії залишилися б без зовнішньої допомоги до втручання Польщі та інших союзників.

Треба виграти якнайбільше часу, — пояснює генерал Бридлав. — Спершу буде підтримка з повітря, потім флот, а потім важкі сухопутні війська. Необхідно утримувати позиції до прибуття великих сил НАТО, — зазначає він.

За сценарієм Росія атакує з боку окупованої Латвії, а також з Білорусії та Калінінграда. Литва та її союзники змушені відступати, а німецький танковий батальйон, що знаходиться у країні, виконає блискучий маневр, який змінює перебіг бою на півночі країни.

До кінця четвертого дня подій, німецький танковий батальйон утримується в центрі як резерв. На п’ятий день симуляційної війни 44 німецькі танки Leopard 2 прямують на північ, швидко виходять за межі Литви і на сьомий день заходять у фланг основним російським силам, що наступають з Латвії.

Далі за сценарієм протягом трьох днів бундесвер розбиває більшу за чисельністю російську армію, і зупиняє її наступ на півночі.

До кінця десятиденної битви литовські сили у змодельованих подіях втратили 17 танків, 145 бронемашин та 3650 солдатів. Втрати Росії виявилися значно вищими: 411 танків, 1019 бронемашин та 11 420 загиблих. Проте Литва була б “спустошена і частково окупована” менш ніж за два тижні запеклих боїв, кажуть автори дослідження.

Організатори симуляції акцентували: аналізований сценарій — це найгірший варіант, якого можна було б уникнути, якби оборонний бюджет збільшили до 4% ВВП, на місцях було б розгорнуто більше сил НАТО, включаючи вертольоти Apache, а також якби Захід реагував швидше.

Раніше повідомляли, що нині Альянс планує збільшити кількість боєздатних бригад з 82 до 131. Їхній план передбачає створення 49 нових великих підрозділів, у яких буде близько по 5 тисяч військових.

Також стало відомо, що НАТО планує координувати транспортування великої кількості поранених військовослужбовців від лінії фронту у випадку війни з Росією.

Раніше президент Франції Емманюель Макрон повідомив про спільне усвідомлення європейськими країнами необхідності бути готовими до можливого нападу Росії у найближчі роки.

Читайте також: НАТО переміщує ракети ближче до кордонів Росії – Newsweek

Зауважимо, у НАТО попередили, що занадто велика бюрократична тяганина заважає переміщенню військ у Європі, проблема, яка може спричинити серйозні затримки, якщо розпочнеться війна з Росією.

Окрім того, голова Військового комітету НАТО Роберт Бауер зазначив, що Альянс потребує “трансформації” й додав, що НАТО підтримуватиме Україну.

  • Країни НАТО висловили “глибоко стурбованість” нещодавніми російськими атаками, що торкнулися Чехії, Естонії, Німеччини, Латвії, Литви, Польщі та Великої Британії.
  • НАТО розпочало найбільші військові навчання з часів Холодної війни, репетируючи, як американські війська можуть посилити європейських союзників у країнах, що межують з Росією, та на східному фланзі альянсу, якщо розгориться конфлікт із “майже рівним” противником.
  • Президент РФ Володимир Путін погрожує Європі війною. Генеральний інспектор Бундесверу Карстен Брейер закликає посилити стримування якомога швидше. Окрім залучення особового складу та озброєння, також потрібна “зміна менталітету”.
  • У 2023 році повітряні сили НАТО по всій Європі понад 300 разів підіймалися на перехоплення російських військових літаків, які наближалися до повітряного простору Альянсу, водночас більшість перехоплень відбувалися над Балтійським морем.
  • Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
  • Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.

Центр військових дій нового покоління (Center on New Generation Warfare) провів планування нападу Росії на Литву в 2027 році. У змодельованому сценарії російської атаки на НАТО альянсу знадобиться десять днів, щоб застосувати п’яту статтю. Тоді як німецькі війська відіграватимуть головну роль у захисті країн Балтії.

Глава французького МЗС Жан-Ноель Барро наголосив, що Париж відкритий до ідеї негайного запрошення України до НАТО, але переговори із союзниками з цієї теми триватимуть.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 20 жовтня. З початку доби вже відбулося 167 бойових зіткнень.

Український письменний, журналіст і публіцист Віталій Портников окреслив процес інтеграції України в НАТО, пояснивши ключові етапи, які має пройти наша країна, щоб стати повноправним членом альянсу. Він також виділив основні виклики, що можуть затягнути цей процес.

У новому друкованому номері глянцю “ELLE Україна” вперше в історії журналу з’явилася обкладинка, для зйомки якої позували сім дружин та два чоловіки очільників держав, котрі стали почесними гостями IV Саміту перших леді та джентльменів, заснованого пані Оленою Зеленською.