Власники котів чи собак можуть зберігати деякі функції мозку з віком – дослідження
Джерело: The Guardian
Дослідження виявило, що володіння котом чи собакою може зберігати деякі функції мозку з віком.
Оскільки населення планети старіє, а рівень захворюваності на деменцію зростає, вчені, можливо, знайшли несподіваного союзника у боротьбі зі зниженням когнітивних функцій.
Кішки та собаки можуть відчувати не тільки ваше терпіння: вони також можуть підтримувати частини вашого мозку у робочому стані. Дослідники виявили, що наявність чотирилапого друга пов’язана з повільнішим зниженням когнітивних здібностей, потенційно зберігаючи певні функції мозку в міру того, як ми стаємо старшими, що є потенційним проривом у галузі профілактики здоров’я.
Цікаво, що ці асоціації різняться залежно від тварини: було виявлено, що власники собак зберігають гострішу пам’ять, як безпосередню, так і відстрочену, тоді як власники кішок демонструють повільніше порушення мови.
Однак, коли справа доходить до повільнішого зниження когнітивних здібностей у їхніх власників, схоже, не всі домашні тварини однакові: риби та птахи не показали жодного значущого зв’язку.
“Володіння домашніми тваринами пов’язане з позитивним впливом на когнітивні функції та зниженням когнітивних здібностей у пізньому дорослому віці. Однак існує обмежене розуміння того, як різні види свійських тварин пов’язані з цими результатами”, – сказала Адріана Ростекова, дослідниця і провідна авторка статті, опублікованої в журналі Scientific Reports.
Ростекова, яка працює в дослідницькій групі з психології розвитку протягом життя в Женевському університеті, використала дані восьми хвиль Обстеження здоров’я та виходу на пенсію в Європі, щоб вивчити зв’язок між володінням домашніми тваринами та зниженням когнітивних здібностей за 18-річний період серед дорослих віком 50 років і більше.
Вона спеціально розглянула особливу роль володіння собаками, кішками, птахами та рибами.
“Головна новизна нашого дослідження полягала в тому, що ми виявили помітні відмінності між видами”, – сказала вона.
Ростекова висунула гіпотезу, що оскільки вміст риб або птахів не показало значного зв’язку зі змінами в зниженні когнітивних здібностей, загальна тенденція володіння домашніми тваринами може бути обумовлена в першу чергу наявністю кішки або собаки, а не володінням домашніми тваринами в цілому.
“Відсутність цього зв’язку у власників риб і птахів може пояснюватися кількома причинами, попри повідомлення про позитивний вплив володіння ними на благополуччя способами, які зазвичай пов’язані з когнітивними перевагами”, – додала вона.
“Коротка тривалість життя риб або птахів може потенційно обмежувати рівень емоційного зв’язку, який можна розвинути з рибою-домашнім улюбленцем. Володіння птахами може негативно впливати на якість сну власника через підвищений рівень шуму, який, як було показано, пов’язаний зі зниженням когнітивних здібностей”, – сказала вона.
Ростекова додала: “[Можливо] також, що взаємодія з собаками та кішками забезпечує унікальну когнітивну стимуляцію, яка може бути менш виражена в інших, менш вимогливих свійських тварин”.
Інші дослідження виявили докази посилення активації префронтальної кори головного мозку, посилення процесів уваги та емоційного збудження, спричинених взаємодією з собакою.
Є додаткові дані про підвищену активацію префронтальної кори та нижньої лобової звивини при взаємодії з кішками, що, як передбачається, пов’язано з характерним, важкопередбачуваним темпераментом цієї тварини.
“Також існує ймовірність посилення соціальної стимуляції, яку забезпечують кішки та собаки, що може бути пов’язане з більш повільним зниженням когнітивних здібностей у їхніх власників: частіші соціальні взаємодії у супроводі собаки, а для кішок – це заміна соціальної мережі”, – сказала Ростекова.
У той час як NHS бореться зі старіючим населенням і деменцією, що росте, експерти стверджують, що результати дослідження можуть змінити наше уявлення про здорове старіння і про тварин, з якими ми старітимемо.
Ендрю Скотт, автор книги “Імператив довголіття” та власник кішки (хоча і любитель собак), сказав: “Ми схильні думати, що здоров’я — це насамперед хвороби та лікарні, але оскільки ми живемо довше і нам необхідно зосередитися на профілактичних заходах, які дозволять нам залишатися здоровими довше, лікарів та лікарень.
“Мовиться про те, як ми живемо. Що добре в цьому дослідженні, так це те, що воно пропонує веселий та осмислений спосіб залишатися здоровими та залученими. Багато речей, які нам рекомендують робити для нашого здоров’я, не завжди веселі чи компанійські (хтось постить усією родиною?). Домашні тварини можуть бути веселими, а якщо вони допомагають залишатися здоровими, це великий бонус”.
- Результати нового дослідження, під час якого вчені Імперського коледжу Лондона проаналізували дані понад 26 тисяч осіб, засвідчили, що так звані “нічні сови” – люди, які лягають спати пізно, – демонструють кращі результати тестів на інтелект, мислення, час реакції та пам’ять, ніж ті, хто засинає рано.
Англійський футбольний клуб “Ліверпуль” вирішив підтримати родину форварда Діогу Жоти, який загинув в автокатастрофі 3 липня.
У Києві поліція затримала чоловіка, який зробив зауваження групі неповнолітніх і відкрив по них вогонь з травматичного пістолета.
У ніч проти 5 липня підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали удару по об’єкту воєнно-промислового комплексу країни-агресора — акціонерному товариству “ВНДІР-Прогрес” у місті Чебоксари, Чуваська Республіка РФ.
Росія скасувала експортне мито на пшеницю, намагаючись пожвавити продажі після різкого падіння обсягів експорту. Це перше таке рішення з моменту запровадження мита у червні 2021 року.
Якщо ви думаєте, що всякий цукор однаково шкідливий, нова наукова робота може змінити цю думку. Дослідники з’ясували: солодкі напої підвищують ризик розвитку діабету 2 типу значно більше, ніж солодощі чи десерти.