Вплив санкцій: Росія почала продавати алмази сама собі

Джерело: Reuters

Міністерство фінансів РФ домовилося з російським виробником алмазів “Алроса”, що потрапив під західні санкції, придбати частину виробництва компанії в 2024 році, повідомило джерело, знайоме з цим питанням.

Так, російська влада вперше за 15 років почне скуповувати алмази коштом федерального бюджету для підтримки держкорпорації.

У межах цієї угоди державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння РФ придбало в цьому місяці першу партію алмазів у компанії. Протягом року угоди будуть регулярними.

Контролююча 95% російського видобутку алмазів і більше чверті — світової, “Алроса” в січні 2024 року була включена до списку санкцій ЄС і потрапила під санкції Швейцарії. Тоді ж країни G7 заборонили прямий імпорт алмазів із РФ, а з березня вирішили запровадити поетапне ембарго на постачання оброблених у третіх країнах алмазів російського походження.

Найбільшим покупцем російських алмазів ще залишилася Індія, яка обробляє 90% світового алмазовидобутку. Однак, наприкінці року і на цьому ринку у “Алроси” виникли проблеми, оскільки місцевий регулятор припинив постачання, посилаючись на надлишок сировини.

1 січня в Європейському Союзі набула чинності заборона на імпорт з Росії непромислових природних і синтетичних алмазів, а також ювелірних прикрас з діамантами.

Вже 3 січня Європейський Союз оголосив, що включив до списку санкції проти РФ найбільшого російського виробника алмазів “Алроса”.

У квітні 2022 року США відключили “Алросу” від банківської системи та заборонили прямі продажі на прибутковий ринок США.

Зауважимо, країни G7 заборонили імпорт російських алмазів з 1 січня та ввели поетапне ембарго на торгівлю камінням протягом 2024 року згідно з угодою, спрямованою на обмеження одного з небагатьох провідних російських експортних товарів, яких все ще не торкнулися західні санкції.

18 грудня Рада ЄС погодила дванадцятий пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів у зв’язку з продовженням повномасштабної війни Росії проти України. Наголошується, що ці заходи завдають додаткового удару по здатності глави РФ Володимира Путіна вести війну, націлюючись на важливі сектори російської економіки та ускладнюючи обхід санкцій ЄС.

12-й пакет блоку забороняє прямий і непрямий імпорт, купівлю або передачу алмазів з Росії, а також вводить нову заборону на імпорт скрапленого нафтового газу.

У листопаді Верховний представник Європейського Союзу із зовнішньої політики Жозеп Боррель повідомив, що ЄС продовжить заборону на російські алмази після отримання достатньої підтримки з боку країн G7.

Вже 20 грудня в РФ зреагували на ухвалений Радою ЄС дванадцятий пакет санкцій, заявивши, що їм “не становитиме труднощів” обійти західні обмеження.

Експорт алмазів у 2022 році приніс Росії близько $4 млрд.

  • З початку повномасштабного вторгнення в Україну, попри введені за це західні санкції, Росія отримала 549 ​​мільярдів євро доходу від експорту викопного палива.
  • Росія фактично втратила близько 40 мільярдів доларів, які їй вдалося заробити на продажу нафти в Індію за останні місяці. Вивести ці гроші з індійської фінансової системи виявилося неможливим.
  • 14 грудня Конгрес США ухвалив законопроєкт щодо заборони закупівлі ядерного палива в Росії. Наразі документ має підписати президент США Джо Байден.
  • Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що санкції проти РФ працюють і погіршили їхній промисловий та технологічний потенціал.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що сьогодні, 14 грудня, окупанти почали використовувати військових КНДР в штурмах.

Прикордонники затримали 63-річного жителя Закарпаття, який таємно перевозив восьмеро чоловіків у мікроавтобусі “Мерседес Спринтер”.

З 2 січня 2025 року Укрзалізниця змінює графік руху поїздів для зручності пасажирів, враховуючи побажання захисників України.

На фронті загинув український актор театру і кіно Яків Ткаченко.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що за кордоном наразі перебуває близько 7,5 мільйона українців. Саме для їх повернення і створили Міністерство національної єдності.