Вибори до Європарламенту: що потрібно знати

Джерело: Bild

З 6 по 9 червня відбудуться десяті вибори до парламенту ЄС, які проводять раз на п’ять років. Громадяни ЄС можуть проголосувати за своїх представників у Європейському парламенті у Страсбурзі. Цього разу 96 із 720 євродепутатів оберуть у Німеччині.

В Європарламенті діють європейські політичні партії. Вони складаються з різних національних партій та окремих осіб, котрі представляють схожий політичний напрямок. Європейські партії одержують фінансування із загального бюджету ЄС.

Для участі у виборах 2024 року зареєстрували 35 партій та політичних об’єднань. У виданні ознайомили з найголовнішими з них.

Європейська Народна Партія (ЄНП) — об’єднана загальноєвропейська політична партія, яка поєднує окремі національні християнсько-демократичні та консервативні партії. Чисельно є найбільшим загальноєвропейським партійним об’єднанням Європи. Вона заснована у 1976 році та об’єднала понад 80 партій із 44 країн. Нині ЄНП залишається найбільшою політичною групою в Європарламенті.

Партія європейських соціалістів — соціал-демократична європейська політична партія. PES складається з політичних партій національного рівня з усіх держав-членів Європейського Союзу, а також Норвегії та Великої Британії.

Альянс лібералів та демократів за Європу (англ. The Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party, ALDE Party) — європейська політична партія, що складається з 60 партій національного рівня з усієї Європи, що в основному діють в Європейському Союзі. АЛДЕ представляє ліберальні та демократичні цінності в Європі. Альянс засновано 1976 року, нині налічує 67 євродепутатів.

Європейська партія зелених — європейська зелена політична партія, яка водночас є також федерацією європейських зелених партій. Європейська партія зелених об’єднує 39 зелених партій із 34 європейських країн. Об’єднання існує з 2004 року, ЄПЗ налічує 57 євродепутатів.

Партія ідентичність та демократія (ID Party). До неї належать націоналістичні та правопопулістські партії — такі, наприклад, як Альтернатива для Німеччини або італійська Lega Nord. Багато членів ID Party загалом скептично налаштовані щодо ЄС. До її складу входять націоналістичні, народницькі та євроскептичні національні партії дев’яти європейських країн.

Згідно з прогнозами, праві популісти, євроскептики та націоналісти можуть збільшити своє представництво з 21% до 25% – проте парламентської більшості у них не буде. Ліберали ж та “зелені”, схоже, можуть втратити частину своїх мандатів.

Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні зі своєю партією “Брати Італії” хоче створити в ЄП велику правонаціоналістичну фракцію. Співробітництва з нею не виключає у майбутньому кандидатка від європейських християнських демократів, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. Однак вона ставить для цього умову: коаліція Мелоні має поважати європейські цінності та відстоювати інтереси України.

Важливо розуміти, що Європарламент не приймає рішення поодинці — він має рівні повноваження з Радою Євросоюзу, в якій представлені уряди 27 країн-членів. І навпаки, діяльність національних урядів багато в чому залежить від схвалення наднаціонального парламенту, який обирається прямим голосуванням громадян ЄС, уточнили у DW.

Раніше прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що росіяни готуються до втручання у вибори до Європарламенту.

Туск наголосив, що погрози стосуються саме його країни. Також серед країн, які перебувають під найбільшою загрозою втручання, крім Польщі ще є Литва, Латвія, Естонія та меншою мірою Фінляндія.

Згодом ЗМІ проаналізували, як російські інтернет-тролі намагаються втрутитись у вибори до Європейського парламенту за допомогою дипфейків та двійників.

Нещодавно The Economist повідомили, що завдяки зміні керівника “комітетів особливого впливу”, Росії вдалося реабілітувати свою розвідку на світовій арені. Серед іншого видання акцентує на покращенні якості роботи й інших російських спецслужб.

Відтак, нині ФСБ, СВР і ГРУ займаються вербуванням росіян, які виїхали до Європи. Водночас наголошено, що особливо велику небезпеку ці особи несуть для Німеччини, адже кількість російських біженців там значно збільшилася після санкцій країн Балтії.

Читайте також: Росія отруює ЄС дезінформацією – Єврокомісія

15 січня президент Польщі Анджей Дуда запропонував главі Української держави Володимиру Зеленському залучити польського представника до можливих переговорів із Росією. 

На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.

Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн здобула престижну міжнародну премію імені Карла Великого за 2025 рік як “сильний голос Європи у світі”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.