ЄС готує план повної відмови від російського газу до 2027 року – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Європейський Союз планує до кінця червня запропонувати законодавчі зміни, котрі передбачають повну відмову від російського газу до 2027 року. Це стане важливим кроком у довгостроковій стратегії зменшення енергетичної залежності від країни-агресора.
Згідно з джерелами, обізнаними із планами Єврокомісії, перший етап передбачає заборону на укладання нових контрактів на купівлю російського газу, а також на спотові закупівлі — вони становлять близько третини нинішнього імпорту. Ця частина плану може набути чинності вже до кінця 2025 року.
Другий етап — повна відмова від довгострокових контрактів на постачання трубопровідного та скрапленого газу з Росії. Для цього передбачено перехідний період до кінця 2027 року, щоб країни-члени встигли знайти альтернативні джерела постачання. На додачу, план включає поступову відмову від закупівель ядерних матеріалів з Росії, зокрема урану для реакторів ВВЕР.
Хоча після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році постачання газу значно скоротились, частка РФ у газовому імпорті ЄС торік усе ще становила 19%. У 2024 році країни ЄС сплатили Росії за енергоносії понад €23 млрд — більше, ніж виділили військової допомоги Україні.
Очікується, що відмова від російського газу відкриє нові можливості для імпортерів скрапленого газу зі США, Катару, Канади та країн Африки. США вже ведуть перемовини про розширення енергетичної співпраці з ЄС у межах нової торговельної угоди. Окрім того, Єврокомісія прогнозує, що через очікуване зростання світових обсягів LNG суттєвого стрибка цін вдасться уникнути.
І попри те, що ціни на газ у ЄС зараз становлять лише 10% від піку, якого вони досягли під час енергетичної кризи після вторгнення Росії в Україну у 2022 році, постачання в регіоні все ще обмежене, оскільки блок поповнює виснажені запаси. Тоді як значні обсяги нових постачань зі США та Катару очікуються лише з 2027 року.
Запропоновані заходи також передбачають посилення прозорості походження газу, що імпортується до ЄС. Компанії можуть зобов’язати розкривати деталі контрактів на національному рівні та перед Єврокомісією.
Втім, ухвалення законодавства вимагатиме схвалення як Європарламенту, так і країн-членів. Тож, аби заборона на нові контракти з Росією та угоди на спотовому ринку набула чинності до кінця цього року, інституціям потрібно буде працювати за прискореним графіком.
Наразі Європа залишається привабливим напрямком для вантажів з російського заводу ЗПГ “Ямал” в Арктиці, довгострокові контракти на який підписали такі компанії, як TotalEnergies SE, Naturgy Energy Group SA та німецька Securing Energy for Europe GmbH. Поки що незрозуміло, які заходи запропонує комісія, щоб дозволити компаніям вийти з контрактів “бери або плати”.
Гіпотетично, санкції на імпорт російського газу були б найсильнішим правовим інструментом, що дозволив би європейським покупцям оголосити форс-мажор та відмовитися від своїх зобов’язань. Однак, ЄС досі уникав пропонування такого заходу
Проти радикальних заходів досі виступають Угорщина та Словаччина, котрі продовжують імпортувати газ із РФ трубопроводом.
Раніше повідомляли, що Європейська комісія оцінює, чи може вона законодавчо заборонити фірмам Європейського Союзу підписувати нові контракти на постачання російського газу.
Також триває робота над юридичними варіантами, які дозволять компаніям ЄС розірвати чинні контракти на постачання газу з Росією без застосування штрафів. Про це раніше повідомляло й видання Financial Times.
- Через понад три роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну енергетична безпека Європи залишається вразливою. Під час кризи 2022–2023 років США частково заповнили дефіцит постачання, надавши скраплений газ. Але нині, з огляду на торгові амбіції Дональда Трампа, який використовує енергоресурси як інструмент тиску, бізнес у ЄС побоюються нової залежності — вже від США.
- За повідомленням ЗМІ, адміністрація президента США Дональда Трампа висунула нові умови у межах угоди з Україною про рідкісноземельні метали. Тепер США хочуть також контролювати газопровід російського “Газпрому”, який розташований на території України.
- У Німеччині розглядають можливість передачі газопроводу “Північний потік-2” під управління США, що потенційно дозволить відновити постачання російського газу до Європи, інформують обізнані джерела, зазначаючи, що робота над відповідною угодою вже триває.
Європейський Союз планує до кінця червня запропонувати законодавчі зміни, котрі передбачають повну відмову від російського газу до 2027 року. Це стане важливим кроком у довгостроковій стратегії зменшення енергетичної залежності від країни-агресора.
Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко поінформував, що у межах кампанія декларування доходів за 2024 рік, громадяни України задекларували загалом 326 мільярдів гривень, що на 107 млрд більше проти минулого року.
У 2026 році очікується початок роботи Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.
Західні союзники України ведуть переговори про постачання додаткових зенітно-ракетних комплексів Patriot і прагнуть досягти домовленості до саміту НАТО, котрий відбудеться наприкінці червня, поінформувало обізнане джерело.
5 травня адміністрація президента США Дональда Трампа розпочала програму добровільної самодепортації нелегальних іммігрантів. Мігранти, котрі проживають у США нелегально, зможуть отримати фінансову та організаційну допомогу для повернення на батьківщину.