ЄС не може впоратися із російською пропагандою через Telegram — Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Російський месенджер Telegram став основним інструментом проросійських облікових записів для поширення дезінформації для підриву підтримки України в ЄС. Ще месенджер використовували російські спецслужби для вербування дрібних злочинців з метою проведення диверсій у столицях європейських країн.

Серед європейських чиновників виникло обурення, бо вони вбачали боротьбу з фейковими новинами пріоритетним завданням напередодні загальноєвропейських виборів у червні. Проте Telegram залишається практично недоторканим.

Як зауважила прем’єр-міністрка Естонії Кая Каллас, дезінформація на Telegram поширюється відкрито і без будь-якого контролю. Крім того, ці проблеми мають і інші країни-члени ЄС.

До типової проросійської пропагандистської кампанії відносять публікації у соціальних мережах, статті в державних ЗМІ, фальшиві новини, що імітують законні вебсайти, а також анонімні коментарі до реальних новин.

Telegram функціонує як центральний вузол цієї екосистеми. Це своєрідний міст, який пропагандистські групи використовують для поширення свого контенту до ширшої аудиторії.

“Telegram є популярним серед різних проросійських суб’єктів, а також серед окремих осіб, які вже давно поширюють дезінформацію, оскільки модерація контенту практично відсутня”, – сказав Даніель Міло, колишній директор Центру протидії гібридним загрозам при Міністерстві внутрішніх справ Словаччини. “Правила Telegram щодо цього дуже і дуже м’які”.

В ЄС посилили свої повноваження у боротьбі з незаконним та шкідливим контентом, аби запобігти поширювання дезінформації напередодні європейських виборів. Утім дієві інструменти можуть застосовуватися лише до платформ з більш ніж 45 мільйонами активних користувачів у Європі, а за словами власників Telegram, ця платформа має 41 мільйон користувачів.

Для великих платформ ЄС може накладати штрафи до 6% від річного обсягу продажу за порушення або забороняти повторним порушникам в’їзд до ЄС. Ці правила поширюються на такі платформи, як Facebook, YouTube та TikTok.

Менші платформи підпадають під юрисдикцію національних агентств, де фірми мають юридичне представництво. Для Telegram це Бельгія, але і тут національні органи влади мають обмежені можливості для вжиття заходів.

Каллас зазначила, що якби Telegram був визнаний “дуже великою онлайн-платформою” згідно з DSA, він би був зобов’язаний вжити заходів проти поширення дезінформації та впровадити жорсткіші протоколи модерації контенту.

Згідно з внутрішньою оцінкою ЄС, з якою ознайомилося агентство Bloomberg, основними темами російської дезінформації є війна проти України, конфлікт на Близькому Сході, імміграція, зміна клімату та майбутні вибори до Європейського парламенту.

По цих темах кількість повідомлень з неперевірених джерел на всіх платформах на початок травня збільшилася більш ніж удвічі порівняно з менш ніж 20 тисячами повідомлень на день на початку року.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.