ЄС продовжив «транспортний безвіз» з Україною до 2026 року

Джерело: пресслужба Єврокомісії
Угоду про лібералізацію вантажних перевезень між Євросоюзом та Україною продовжили до 31 грудня 2025 року.
Метою цієї угоди, котра передбачає безперешкодний транзит українського транспорту через країни ЄС, є зміцнення торговельних зв’язків України з ринком ЄС та полегшення її доступу на світові ринки.
У Брюсселі зауважили, що з моменту реалізації угоди 29 червня 2022 року обсяг торгівлі між Україною та ЄС з використанням автотранспорту значно збільшився, що “пішло на користь економікам обох сторін”.
З моменту набуття угоди чинності імпорт ЄС з України автомобільним транспортом збільшився на 42% за обсягом та на 28% за вартістю, а експорт з ЄС в Україну зріс на 37% за обсягом та на 50% за вартістю. Таке розширення торгівлі наголошує на ефективності Угоди у розвитку економічної співпраці між ЄС та Україною, — мовиться в обгрунтуванні.
За даними Єврокомісії, обсяг експорту з України до країн ЄС збільшився на понад 200 тисяч тонн, і на стільки ж виріс український імпорт із Євросоюзу.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль назвав “транспортний безвіз” “частиною секторальної інтеграції України до Європи” та передумовою членства країни в Євросоюзі.
Євросоюз скасував обов’язкові дозволи на в’їзд до ЄС для українських вантажівок після повномасштабного вторгнення Росії до України з метою підтримки української економіки. Спершу захід діяв один рік, згодом він кілька разів продовжувався. Привілеї для українських далекобійників викликали протести їхніх колег у Східній Європі, зокрема у Словаччині та Польщі.
Раніше стало відомо, що Україна веде діалог з усіма партнерами в ЄС, щоб продовжити дію так званих автономних торговельних заходів (АТЗ), запроваджених Євросоюзом для торгівлі з Україною, принаймні до кінця 2025 року, щоб зберегти безмитний режим торгівлі між Україною і ЄС до укладення нової двосторонньої торговельної угоди.
Довідка. 29 червня 2022 року у французькому Ліоні Україна та Європейський Союз підписали Угоду про вантажні перевезення автомобільним транспортом.
Угодою скасовується необхідність отримання українськими перевізниками відповідних дозволів для здійснення двосторонніх та транзитних перевезень в держави ЄС та дозволяє уникнути зупинки експорту української продукції через автомобільні пункти пропуску.
Передбачаються заходи зі спрощення визнання водійських документів. Україна та ЄС звільняють власників посвідчень водіїв, виданих однією зі сторін, від вимоги мати міжнародне посвідчення водія.
Термін угоди становить 1 рік з можливістю пролонгації.
- 9 квітня українська делегація у Брюсселі підписала п’ять угод з Європейським союзом. Три з них стосуються підтримки критичної інфраструктури, решта — космічної співпраці і приєднання України до Договору про спільні закупівлі засобів медичного захисту.
- Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з журналістами заявив, що однією з країн, яка блокує рішення щодо членства України в ЄС, є Угорщина.
- За повідомленням ЗМІ великі держави Європи схиляються до ідеї конфіскувати понад 200 млрд російських заморожених активів, у випадку, якщо РФ порушить майбутню мирну угоду.
- Для Варшави та польського головування в ЄС відкриття переговорів про вступ України до Євросоюзу є “дуже важливим”. Багато країн чинять тиск на Будапешт, закликаючи його не використовувати двосторонні суперечності з Києвом для блокування євроінтеграційного процесу України.
Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.
8 травня президент Володимир Зеленський своїм указом надав звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” полковнику Пархоменко Ігорю Валерійовичу.
У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.