Єврокомісія запропонувала «дорожю карту» щодо відмови від російських енергоносіїв
Джерело: пресслужба Єврокомісії
Європейська комісія представила “дорожню карту” для повної відмови ЄС від російських енергоносіїв.
Попри те, що завдяки плану REPowerEU частка російського газу в імпорті знизилася з 45% до 19%, у 2024 році зафіксовано зростання постачань. Тож, у відповідь ЄК пропонує конкретні заходи для стабільного і безпечного припинення постачання російської нафти, газу та ядерних матеріалів до Євросоюзу.
“Дорожня карта” передбачає:
- Газ: повне припинення імпорту російського газу до кінця 2027 року. Для цього запроваджується посилений контроль за походженням газу, прозорістю контрактів і відстеженням постачання. Нові контракти з російськими постачальниками заборонять, а спотові угоди (з негайною оплатою) припинять до кінця 2025 року.
- Нафта: вжиття нових заходів проти так званого “тіньового флоту” Росії — суден, які використовуються для обходу санкцій на постачання нафти.
- Ядерна енергія: обмеження на нові контракти на постачання урану, збагаченого урану та інших ядерних матеріалів із РФ, які підписуються за участі Європейського агентства з постачання Euratom.
Країни-члени ЄС мають до кінця 2025 року розробити національні плани, в яких визначать конкретні кроки для згортання імпорту російських енергоресурсів.
Єврокомісія зазначає, що реалізація цієї стратегії знизить ризики для енергетичної безпеки, стабільності ринку та посилить економіку ЄС у межах планів Competitiveness Compass, Clean Industrial Deal і Affordable Energy Action Plan.
Нові законодавчі ініціативи на підтримку цієї дорожньої карти Комісія представить вже наступного місяця.
Додамо, хоча після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році постачання газу значно скоротились, частка РФ у газовому імпорті ЄС торік усе ще становила 19%. У 2024 році країни ЄС сплатили Росії за енергоносії понад €23 млрд — більше, ніж виділили військової допомоги Україні.
Очікується, що відмова від російського газу відкриє нові можливості для імпортерів скрапленого газу зі США, Катару, Канади та країн Африки. США вже ведуть перемовини про розширення енергетичної співпраці з ЄС у межах нової торговельної угоди. Окрім того, Єврокомісія прогнозує, що через очікуване зростання світових обсягів LNG суттєвого стрибка цін вдасться уникнути.
І попри те, що ціни на газ у ЄС зараз становлять лише 10% від піку, якого вони досягли під час енергетичної кризи після вторгнення Росії в Україну у 2022 році, постачання в регіоні все ще обмежене, оскільки блок поповнює виснажені запаси. Тоді як значні обсяги нових постачань зі США та Катару очікуються лише з 2027 року.
Раніше повідомляли, що Європейська комісія оцінює, чи може вона законодавчо заборонити фірмам Європейського Союзу підписувати нові контракти на постачання російського газу.
Також триває робота над юридичними варіантами, які дозволять компаніям ЄС розірвати чинні контракти на постачання газу з Росією без застосування штрафів. Про це раніше повідомляло й видання Financial Times.
- Через понад три роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну енергетична безпека Європи залишається вразливою. Під час кризи 2022–2023 років США частково заповнили дефіцит постачання, надавши скраплений газ. Але нині, з огляду на торгові амбіції Дональда Трампа, який використовує енергоресурси як інструмент тиску, бізнес у ЄС побоюються нової залежності — вже від США.
- За повідомленням ЗМІ, адміністрація президента США Дональда Трампа висунула нові умови у межах угоди з Україною про рідкісноземельні метали. Тепер США хочуть також контролювати газопровід російського “Газпрому”, який розташований на території України.
- У Німеччині розглядають можливість передачі газопроводу “Північний потік-2” під управління США, що потенційно дозволить відновити постачання російського газу до Європи, інформують обізнані джерела, зазначаючи, що робота над відповідною угодою вже триває.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.