Європарламент виключив вступ Грузії до ЄС до проведення чесних виборів

Джерело: заява Європарламенту

Європейський парламент визначив, що Грузія не зможе приєднатися до Європейського Союзу, доки в країні не відбудуться чесні вибори та не буде припинено авторитарний курс чинної влади.

У заяві Європарламенту зазначили, що “шлях Грузії до ЄС фактично призупинено до проведення чесних виборів”. У Брюсселі також не визнають нинішній уряд країни, проте продовжують підтримувати грузинське суспільство та його європейські прагнення.

Політична криза в Грузії загострилася після парламентських виборів у жовтні 2024 року, на яких перемогу здобула партія “Грузинська мрія”, набравши майже 54% голосів. Опозиція звинуватила владу у фальсифікаціях і відмовилася визнавати результати. 28 листопада уряд офіційно призупинив процес євроінтеграції, що спричинило масштабні протести. Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе повідомив, що країна відмовляється від шляху до ЄС на найближчі чотири роки та від усіх бюджетних грантів Євросоюзу.

Це викликало масові обурення та протести у Грузії. Грузини щовечора виходять з протестами до парламенту Грузії. Силовики, своєю чергою, робили усе, щоб розігнати мітингарів, застосовуючи спецзасоби – водомети, перцевий газ, зафіксовано також побиття та затримання демонстрантів.

За підрахунками Transparency International Georgia, затримали щонайменше 400 осіб.

На тлі протестів п’ятеро грузинських послів за кордоном подали у відставку. Більше 135 дипломатів підписали заяву з осудом. Критику також висловили працівники Нацбанку, Міністерства освіти, мерії Тбілісі та Конституційного суду. Університети та школи оголосили страйк, припинивши навчальний процес.

У грудні США запровадили санкції проти засновника “Грузинської мрії” Бідзіни Іванішвілі. У Конгресі анонсували законопроєкт про непризнання чинного уряду. Тоді як 3 лютого голова дипломатії ЄС Кая Каллас засудила дії силовиків, заявивши, що Грузія не виправдовує очікування як країна-кандидат на вступ до ЄС – відповідний статус їй надали у грудні 2023 року.

Раніше Рада ЄС призупинила безвіз для грузинських посадовців і дипломатів через ухвалення законів про “іноземних агентів”.

У січні Грузія вийшла з Парламентської асамблеї Ради Європи після заклику провести нові вибори. У лютому правляча партія позбавила мандатів 49 опозиційних депутатів.

Після перемоги українського чемпіона Олександра Усика над Даніелем Дюбуа на легендарному стадіоні “Уемблі” американський боксер та відеоблогер Джейк Пол публічно висловив підтримку українському народу та продемонстрував монету 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади.

Перший випадок холери в Польщі за шість років виявили у пацієнтки в Старгарді, Західнопоморське воєводство. Жінка не виїжджала з країни, тож нині джерело інфекції невідоме.

Центральна виборча комісія Молдови відмовила у реєстрації виборчого блоку “Побєда” для участі в парламентських виборах. Рішення ухвалили на засіданні 19 липня.

20 липня президент Володимир Зеленський підтвердив, що Україна може стягнути 6,9 мільярдів доларів з російського “Газпрому” за рішенням арбітражного суду.

Новий звіт The New York Times проливає світло на давні зв’язки президента США Дональда Трампа з засудженим сексуальним злочинцем Джеффрі Епштейном. У матеріалі мовиться, що майже протягом 15 років Трамп та Епштейн підтримували дружні стосунки, спільно відвідуючи заходи у Нью-Йорку та Палм-Біч.