Євросоюз остерігається, що Трамп скасує санкції США проти Росії – FT

Джерело: Financial Times

Посадовці ЄС остерігаються, що Дональд Трамп скасує санкції проти Росії, запроваджені Джо Байденом, що може кардинально змінити міжнародні відносини та торгівлю.

У блоці вважають, що Трамп може скасувати санкції лише тому, що вони були ухвалені Байденом, не задумуючись про те, як це вплине на європейських союзників.

Відтак, повідомили джерела, Єврокомісія вже почала переглядати укази Байдена – від санкцій проти РФ до торгівлі та кібербезпеки – аби зрозуміти, що зі скасованого найбільше вплине на блок чи підірве його заходи.

Те, що ЄС поспішає провести перевірку до інавгурації Трампа свідчить, що блок не впевнений у тому, що робитиме Трамп після повернення у Білий дім, насамперед після його погроз у бік союзників.

Днями Трамп повідомив, що не виключає застосування воєнної сили чи введення мит щодо Данії, аби вона продала Гренландію. Він також пропонував Канаді стати 51-м штатом США та висловив зацікавленість Панамським каналом.

Та чи не найбільше Євросоюз занепокоєний тим, що Трамп може скасувати санкції проти Росії, запроваджені у відповідь на її повномасштабне вторгнення в Україну. Посадовці ЄС сподіваються, що він залишить їх у силі як спосіб тиску на Кремль.

Ще влітку 2024 року Єврокомісія створила внутрішню групу зі старших посадових осіб, яка займалась створенням стратегії потенційних наслідків дій Трампа, як їх стримувати, та як реагувати.

Загалом група зосередилась на потенційних торгівельних конфліктах, скороченні підтримки України та зменшенню уваги США щодо безпеки Європи.

Укази можуть видавати лише президенти і вони можуть скасувати їх у будь-який час. Коли до влади приходить новий лідер, він, зазвичай, переглядає укази свого попередника.

Коли Трамп став президентом у 2017 році, він скасував так звану Кубинську відлигу, запроваджену своїм попередником Бараком Обамою, та вийшов з Паризької кліматичної угоди.

Згодом він припинив участь США у ядерній угоді з Іраном, яка також була ухвалена під час президенства Обами.

“Проблема у тому, що він вирішує скасувати все лише тому, що це зробив Байден. нам потрібно знати, як це може вплинути на нас”, – сказало одне з джерел.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 січня. Ситуація на Покровському і Курському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля.

13 січня, в останній тиждень на посаді президента США Джо Байден виступив з промовою про свою зовнішньополітичну спадщину. Під час своєї промови Байден виокремив події в Україні, нагадавши главі РФ Володимиру Путіну, що попри цілі його повномасштабного вторгнення, він не зміг досягти бажаного.

Кабінет Міністрів спрямував з резервного фонду держбюджету додаткові 5 млрд грн на реалізацію програми “Зимова єПідтримка”, повідомив глава уряду Денис Шмигаль.

13 січня 2010 року Апеляційний суд Києва визнав Йосипа Сталіна та низку інших радянських керівників винними в організації Голодомору 1932–1933 років, що призвів до масової загибелі українців. У списку винних також фігурували В’ячеслав Молотов, Лазар Каганович, Павло Постишев, Станіслав Косіор, Влас Чубар і Мендель Хатаєвич.

Українські військові здійснили високоточний авіаудар по командному пункту 2-ї загальновійськової армії Росії в тимчасово окупованій Новогродівці Донецької області.